Спеціальність: «Ресторанне обслуговування»

Заняття № 17.

Лекція № 13. Обслуговування гостей на банкетах.

План

1. Класифікація прийомів за різними ознаками.

2. Особливості проведення вечірніх банкетів з розміщенням за столом і без розміщення.

Класифікація прийомів за різними ознаками.

 

Вид бенкету-прийому обирається залежно від події, з якої необхідно влаштувати прийом. Бенкети-прийоми мають наступну класифікацію згідно з різними ознаками:

- за ступенем офіційності: офіційні, неофіційні;

- за часом влаштування: денні, вечірні;

- за формою розміщення гостей за столами: прийоми з розсаджуванням, прийоми без розсаджування.

Прийом вважається офіційним, якщо запрошені є виключно офіційними посадовими особами. Чоловіки присутні на прийомі без дружин, а запрошені жінки (за умови займаної посади або офіційного положення) - без чоловіків.

Сніданок, на який чоловіки запрошені з дружинами, є неофіційним, незважаючи на кількість запрошених осіб. Обіди, на які запрошуються дружини голів дипломатичних представництв, можуть розглядатися як офіційні, оскільки розділяють зі своїми чоловіками офіційний статус (в дійсності це правило має умовний характер). Офіційні запрошення осіб на прийом відрізняються від неофіційних за формою. На офіційних запрошеннях вказується титул (ранг) особи, яка запрошується, без зазначення імені. У тексті запрошення використовується мовна форма "має честь запросити".

 

У дипломатичному протоколі має місце розподіл прийомів на денні та вечірні.

Денні прийоми мають менш офіційний, але більш діловий характер. Час їх влаштування - з 12.00 до 15.00. Денні прийоми поділяються на такі види: "Сніданок", "Діловий сніданок", "Бокал шампанського", "Бокал вина".

Вечірні прийоми мають більш офіційний та урочистий характер. Час їх влаштування - з 16.00 до 23.00. Вони поділяються на такі види: "Чай", "Коктейль", "Фуршет", "Обід", "Обід-буфет (шведський стіл)", "Вечеря".

Особливості проведення вечірніх банкетів з розміщенням за столом і без розміщення.

Підготовча робота із влаштування вечірніх банкеті здійснюється протокольною службою дипломатичних представництв і складається із наступних операцій:

- визначення виду прийому та часу влаштування прийому;

- складання списку запрошених осіб;

- розсилання запрошень;

- складання плану-схеми розміщення гостей за столами (на певні види прийомів);

- вибір варіанта розсаджування гостей;

- вибір варіанта підготовки та оформлення приміщень до обслуговування;

- складання меню та аперитиву;

- вибір варіанта сервірування столів;

- вибір сценарію обслуговування гостей;

- підготовка тостів, промов та промов у відповідь;

- складання порядку проведення прийому.

Вибір виду прийому залежить від ступеня урочистості події, з нагоди якої проводиться прийом, від чисельності гостей, яких планується запросити тощо.

Вибір часу влаштування прийому визначається з міркувань зручності, але все підпорядковується загальному правилу: чим пізніше починається прийом, тим він є почеснішим. Найбільш почесними прийомами вважаються "Обід," "Вечеря", "Вечірній фуршет".

Складання списку запрошених осіб здійснюється протокольною службою. До списку гостей включаються представники офіційної влади, дипломатичного корпусу, громадськості. На прийоми, які проводяться у вузькому складі (ними можуть бути прийоми "Сніданок", "Обід", "Вечеря"), не прийнято запрошувати осіб з чітко вираженими протилежними політичними точками зору та позиціями.

Запрошення на банкет друкуються на спеціальних бланках і вкладаються у конверт розміром 15 х 21 см, на якому присутні елементи державної символіки. Конверт не заклеюють, на ньому у давальному відмінку пишуть ім'я та по батькові особи, яку запрошують на прийом. В особливих випадках у верхній частині бланку друкарським способом вказується привід влаштування прийому. Бланк запрошення має розміри 11 х 18,5 см. Текст друкується курсивом. Особа, яка запрошує, вказується у третій особі. Вказується також день тижня, день місяця і рік, година і місце прийому. Розсилання здійснюється за 2-3 тижні.

Складання схеми розміщення гостей за столами. Для офіційних прийомів передбачаються певні правила розміщення гостей відповідно до службових посад, рангів або суспільного становища. Розміщення гостей за столами залежить від багатьох чинників, основними з яких є наступні: подія, з нагоди якої влаштовано прийом, вид і місце його проведення, розташування вікон, дверей, кількість гостей тощо. Якщо прийом проводиться з розміщенням за столами, то кожному гостю відводиться чітко визначене місце залежно від його рангу чи посади.

Для цього складається так званий план "розміщення гостей за столом". При цьому дотримуються прийнятих у протоколі правил:

1. Якщо на прийомі присутні тільки чоловіки і кількість запрошених осіб невелика, то перше почесне місце - справа від господаря, друге - зліва; усі розміщуються обличчям до дверей. У разі, якщо двері знаходяться збоку, найпоче-сніші місця - навпроти вікон, що виходять на вулицю. Іноді з метою безпеки розміщення гостей коригується.

2. Якщо гості запрошені з подружжям, то перше почесне місце - справа від господині, де розміщується почесний гість, а справа від господаря - дружина почесного гостя.

3. Якщо прийом влаштовується на честь вельми поважного гостя, він може бути розміщений навпроти господаря (так зване "Президентське розсаджування").

4. Подружні пари не сидять поруч: жінок розсаджують з жінками. Жінок не розміщують також на кінцях столу, якщо на торцях не сидять чоловіки.

5. Обов'язкове дотримання черговості місць гостей та організаторів прийому, співвітчизників та іноземних гостей, чоловіків і жінок.

6. Розсаджування орієнтується відносно вікон і дверей приміщення, в якому влаштовується прийом. Найпочесніший гість має сидіти обличчям до вікна, господар - обличчям до дверей (за винятком першого варіанта).

7. Ніхто з гостей не повинен сидіти спиною до почесних гостей.

8. В аванзалі має бути столик зі схемою розміщення гостей. Кожному гостю видається картка розміром з візитку зі схемою столу, де вказано його місце.

Форма розміщення бенкетних столів у залі залежить від його конфігурації, розташування вікон, дверей, наявності подіумів, кількості запрошених і може бути розосередженою (геометричною, вільною) або зосередженою (за наявності одного бенкетного столу).

Розглянемо приклади розміщення гостей за столами на прийомах. Місця іноземних гостей підкреслено, місця жінок взято в коло.

Якщо на прийомі присутні лише чоловіки і стіл має прямокутну форму, то господар та почесний гість сидять навпроти один одного: гість - обличчям до вікна, господар - до дверей (варіант "Президентського розсаджування"). Перше почесне місце - справа від господаря, друге - справа від почесного гостя, третє - зліва від господаря, четверте - ліворуч від почесного гостя і т. д.

Рис. Варіант "Президентського розсаджування" гостей за столом

Якщо на прийомі присутні чоловіки з дружинами, то перше почесне місце справа від господині (Г-ня) прийому, друге - справа від господаря (Г), третє зліва від господині, четверте - зліва від господаря.

Рис. Варіант розміщення за столом з жінками .

 

Література:

1. П ̉ятницька Н.О., Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: Підруч. Для ВУЗів К.: Киів.нац.торг.-екон.уе-т, 2005.-632с.(с. 2 41 - 260 ).

 

ХІД ЗАНЯТТЯ

зміст заняття

№ п/п Основні етапи заняття, їх функції та зміст Форми і методи контролю та навчання, використання Час в хв., в (%)
1. Підготовчий етап: 10 хв.
  1. Організація заняття:   1 хв.
  2. Навчальні цілі заняття   1 хв.
  3. Мотивація студентів   3 хв.
  4. Контроль вихідного рівня знань, вмінь, навичок. Провести опитування студентів 5 хв.
2. Основний етап: 75 хв.
  План проведення лекції:    
  1. Класифікація прийомів за різними ознаками.

Конспект лекції, проблемні питання, що винесено на обговорення

37 хв.
  2. Особливості проведення вечірніх банкетів з розміщенням за столом і без розміщення. 38 хв.
3. Заключний етап Підведення підсумків 5 хв.
  Резюме викладача з теми; відповіді на можливі запитання студентів.   заняття, закріплення вивченого матеріалу, шляхом опитування студентів 3 хв.
  Домашнє завдання: Література: 2 хв.
  - підготувати відповіді на питання самостійного опрацювання; 1. П ̉ятницька Н.О., Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: Підруч. Для ВУЗів К.: Киів.нац.торг.-екон.уе-т, 2005.-632с.(с. 2 41 - 260 ).    

 

Навчально-методична картка (план) заняття № 17

Дисципліна: Особливості ресторанного сервісу   Група:

Спеціальність: «Ресторанне обслуговування»

Шифр            5.14010102

Вид заняття: Тематична лекція  

Тема заняття: Обслуговування гостей на банкетах.

Мета заняття

Навчальна: визначити особливості черговості обслуговування на різних банкетах.
Розвиваюча: Формувати розумові вміння: - виділяти головне, істотне в досліджуваному матеріалі; - аналізувати; - самостійно робити висновки з теми; - систематизувати, встановлювати зв'язки раніше вивченого з новим. Формувати вміння творчої діяльностістудента: -розвивати просторову уяву; -розвивати систематичність і послідовність мислення.  
Виховна: Формування у особистості: - почуття відповідальності за якість та важливість отриманих знань, які необхідні у майбутній професійній діяльності студентів; - відповідальність за бережне ставлення до наочного матеріалу; - уміння користуватися набутими знаннями і розширювати їх під час самостійного вивчення; - виховувати дисципліну, звичку до систематичної розумової праці.

 

Між предметні зв’язки (дисциплін)

Технологія виробництва кулінарної продукції
Технологічна практика
Організація обслуговування в ЗРГ
Основи маркетингу

 

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАНЯТТЯ

Наочний матеріал: -
Роздатковий матеріал: папки з роздатковим матеріалом
ТЗН: -
1. Література:   1) П ̉ятницька Н.О., Організація обслуговування у підприємствах ресторанного господарства: Підруч. Для ВУЗів К.: Киів.нац.торг.-екон.уе-т, 2005.-632с.(с. 2 41 - 260 ).

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 34; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!