Радянська соціально-економічна, культурна та церковна політика на західноукраїнських землях. Депортації населення.



Безперечно, що процес, завдяки якому західноукраїнські землі опинилися у складі УРСР був не одномірний, а навпаки — багатоплановий. При його розгляді та аналізі слід мати на увазі той факт, що хоча було здійснено етнічне возз'єднання і західноукраїнські землі формально увійшли до складу УРСР, фактично на практиці відбулася інкорпорація, тобто "входження до складу" СРСР. Передування рішення Верховної Ради Радянського Союзу про возз'єднання аналогічному рішенню Верховної Ради України підтверджує цю думку. Тому розбіжності у термінології та оцінках, очевидно, зумовлені різними підходами дослідників до вирішення принципово важливої проблеми: у складі якої держави — України чи Радянського Союзу — фактично опинилися західноукраїнські землі.

Модель суспільно-економічних перетворень у новостворених західних областях України була майже однаковою, її суттю була активна радянізація. В цілому зміни, що відбувалися, мали суперечливий характер. З одного боку, експропріація маєтків польських землевласників, перерозподіл їхньої землі між українськими селянами; українізація системи народної освіти, державних установ, судочинства; поліпшення медичного обслуговування, особливо на селі; націоналізація промислових підприємств; ліквідація безробіття та ін. З іншого — руйнація політичної та культурної інфраструктури, створеної місцевою українською інтелігенцією (перестали функціонувати всі колишні українські партії, а також культурні установи, зокрема, "Просвіта", Наукове товариство імені Шевченка тощо); насильницька колективізація; антицерковні акції; репресії проти так званих "буржуазних спеціалістів"; масові депортації населення (із Західної України і Західної Білорусії було депортовано 318 тис. сімей, що становило майже 10% населення).

Однак, попри всю неоднозначність та суперечливість політики сталінського режиму в західноукраїнських землях, більшість істориків дійшли висновку, що возз'єднання українців у межах однієї державної структури вперше за багато століть було надзвичайно визначною подією, важливим кроком у розв'язанні українського питання.

Отже, наприкінці 30-х — на початку 40-х років було здійснено етнічне возз'єднання і західноукраїнські землі формально увійшли до складу УРСР, фактично ж на практиці відбулася інкорпорація цих територій, тобто їх "входження" до складу СРСР. Об'єднання вперше за багато століть у межах однієї держави більшості українських етнічних територій, незважаючи на неоднозначність і суперечливість політики сталінського режиму в західноукраїнських землях, було визначною подією, важливим кроком у розв'язанні українського питання.

4. Закріплення матеріалу:

а) В чому на Вашу думку головні причини початку Другої Світової війни. Окресліть головні чинники;

б) "Українське питання напередодні Другої Світової війни" - визначте основні міжнародні сили, які намагалися використати його у своїх інтересах;

в) Оцініть геополітичне положення Карпатської України, її місце в політиці Німеччини і СРСР, Чехословаччини та Угорщини;

г) Окресліть пріоритетні інтереси великих держав при укладенні пакту Молотова-Ріббентропа - які з його пунктів сприяли залагодженню конфлікту, а які лише підсилили протиріччя?

д) Включення Західної України, Північної Буковини і Південної Бесарабії до складу УРСР, - довгоочікуване возз'єднання українських земель чи анексія земель тоталітарною державою СРСР?

е) Оцініть вплив входження західноукраїнських земель до СРСР на соціально-економічні процеси в них. Проведіть паралелі між "радянізацією" Західної України, Північної Буковини і Південної Бесарабії та сталінськими перетвореннями в суспільно-політичному та господарському житті Наддніпрянської України в кінці 20-х- 30-х рр.;

ж) Зробіть оцінку місця досліджених передвоєнних подій на подальшу історію України. На підставі цих фактів зробіть висновок чи був неминучим початок Великої Вітчизняної війни у 1941 році.

5. Підсумки семінарського заняття:

Таким чином, події навколо українського питання стали одними з головних, що спричинили початок Другої Світової війни. Німецький уряд розглядав два шляхи проведення політики щодо України: шлях створення "Великої України" та збереження українських земель у складі інших держав. У підсумку, гору взяв другий варіант.

Головними причинами такого рішення Гітлера було небажання йти на конфронтацію з Радянським Союзом з самого початку війни та вести її на два фронти. Ліквідація "Карпатської України" стала одним з ключів до порозуміння, що дав змогу укласти між СРСР та "Третім рейхом" Договір про ненапад. В результаті, до складу Радянської держави увійшли землі Західної України, Буковини та Бесарабії, а Німеччина розпочала переможні бойові дії у Західній Європі. "Радянізація" не вирішила всіх проблем Західної України, а навпаки, - поглибила їх.

Однак, з проведенням кампанії проти Франції у 1940 А.Гітлер мусив повернутися до вирішення "східного питання". Й.Сталін також розглядав Пакт Молотова-Ріббентропа, як "необхідний передих". Отже, війна між СРСР та Німеччиною була неминучою.

7. Завдання на наступне семінарське заняття: "Поразки Червоної Армії на початку війни".

 

              Студент-практикант ____________ _____________________

                                                             Підпис                                    (Прізвище, ініціали)

 

              Керівник-методист  ____________ _____________________

                                                             Підпис                  (Вчена ступінь, звання, прізвище, ініціали)

 

 


Дата добавления: 2021-11-30; просмотров: 16; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!