Змістовий модуль 1. Вступ до наукового дослідження. Становлення і розвиток експериментальної психології



Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України

Київський національний торговельно-економічний університет

Кафедра психології

ЗАТВЕРДЖЕНО

Вченою радою

(пост.п.__ від «__»____________2011р.)

Ректор

 

 

______________________А.А. Мазаракі

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ

 

ПРОГРАМА ТА РОБОЧА ПРОГРАМА

освітньо-кваліфікаційний рівень          „бакалавр ”

Галузь знань                                                    0301 Соціально-політичні науки

Напрям підготовки                                         030102 Психологія

                                                                                 

Київ 2011


Розповсюдження і тиражування без офіційного дозволу КНТЕУ заборонено

Автор: С.М. Миронець канд. психол. наук.

                  

Розглянуто і схвалено на засіданні кафедри психології 27 травня 2010 р., протокол № 7

 

Рецензенти: М.С. Корольчук, д-р. психол. наук, проф.

                  В.І. Осьодло, к. психол. наук, доц.

 

ЕКСПЕРИМЕНТАЛЬНА ПСИХОЛОГІЯ

 

ПРОГРАМА ТА РОБОЧА ПРОГРАМА

освітньо-кваліфікаційний рівень     „бакалавр”

Галузь знань                                              0301 Соціально-політичні науки

Напрям підготовки                                   030102 Психологія

 

І. Мета, завдання та результати (компетенції) вивчення дисципліни,

Її місце у навчальному процесі

 

„Експериментальна психологія” — одна з найцікавіших і водночас найскладніших дисциплін у навчальній програмі студентів, які спеціалізуються з психології. Володіння нормативами експериментального методу засвідчує фаховий рівень психолога, ставить його на щабель вище від колег, чий інструментарій обмежується тестами й опитувальниками. Експеримент, на відміну від усіх інших методів, в тому числі й кореляційного дослідження, дає можливість встановлювали каузальний (причинно-наслідковий) зв’язок між явищами. Лише здійснивши експеримент, можна впевнено формулювати висновки про те, які саме механізми лежать в основі психологічних феноменів, спричиняють їх виникнення та впливають на їх розвиток.

Метою навчальної дисципліни “Експериментальна психологія” є ознайомлення студентів з методологією психологічного експерименту, а також набуття вмінь і навичок експериментального дослідження психіки особистості. На основі теоретичних знань з курсу студенти мають виявити уміння здійснювати психологічне дослідження, опираючись на основні і додаткові методи дослідження.

Завдання дисципліни:

Досягненню мети підпорядковуються такі навчальні завдання:

– надати студентам інформацію про історію розвитку експерименту в психології, місце експериментальної психології у системі наукового знання;

– ознайомити студентів з необхідними та обов’язковими вимогами до знань і вмінь експериментатора, деонтологією дослідницької діяльності;

– ознайомити студентів з теорією і практикою експерименту: нормативами наукового мислення, структурою експериментального дослідження, його плануванням і процедурами, методами виміру експериментального ефекту та опрацювання результатів;

– озброїти студентів практичними прийомами планування, організації та проведення експериментів, інтерпретації і репрезентації результатів;

– ознайомити студентів з класичними експериментальними дослідженнями, проведеними в різних галузях психологічної науки

– розкрити особливості становлення і розвитку експериментально­го методу в психології;

– висвітлити типи, основні етапи й умови проведення експериментального методу дослідження психіки;

– навчити інтерпретувати і використовувати у своїй професійній діяльності результати психологічного експерименту;

– набути навичок оформлення результатів наукового дослідження;

– сформувати у студентів навички та вміння експериментального, квазіекспериментального й кореляційного дослідження психіки.

– головну увагу приділити складанню програми експерименту, насамперед плануванню й аналізу шляхів досягнення “чисто­ти” проведення експерименту, досягнення його внутрішньої і зовнішньої валідності.

Предмет дисципліни - вивчати у тісному зв'язку з іншими психологічними науками.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні:

Знати: історію розвитку експериментальної психології, особливості застосування методів наукових психологічних пошуків, структуру психологічного дослідження, структуру, функції та категоріальний апарат дисципліни. 

Уміти: планувати психологічне дослідження, проводити й аналізувати пілотажне дослідження, здійснювати основне психологічне дослідження, аналізувати та інтерпретувати його результати,  використовувати отримані знання у практичній діяльності.    

Набуття студентами компетентності з курсу можливе за актуалізації їхніх знань з курсів «Вступ до психології», «Загальна психологія», Статистичний аналіз результатів психологічних досліджень».

Робоча програма передбачає різні форми вивчення студентами навчальної дисципліни: лекції, семінари, практичні заняття, групові та індивідуальні консультації, захист рефератів, тематичні експрес-тестування, модульний контроль, питання для самоконтролю. Студентам надаються широкі права та сприятливі можливості творчо підходити до вивчення кожної теми, активно та аргументовано висловлювати власні судження.

    У кінці робочої програми містяться методичні рекомендації до самостійної роботи студентів по вивченню дисципліни «Експериментальна психологія», список рекомендованої літератури.

    Робоча програма дисципліни розроблена для студентів професійного спрямування "Психологія", що здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень “бакалавр”.

Програма надає можливість усвідомити якісні зміни, які пов’язані із розвитком технічного процесу, враховуючи потреби новітніх освітніх технологій, отже, використовується як базова для визначеного навчального часу.

       Місце дисципліни у навчальному процесі:

Дисципліна викладається після психології, соціальної психології, психології праці, інженерної психології, соціології та філософії, які є підґрунтям для розуміння основних категорій та засвоєння професійно значимих компетенцій в галузі "експериментальної психології".

У змісті дисципліни коротко подано кожну тему, що включає обов’язкові та додаткові завдання, а також посилання на список літератури. Після закінчення викладання дисципліни складається  екзамен.

 

ІІ. Зміст дисципліни

Змістовий модуль 1. Вступ до наукового дослідження. Становлення і розвиток експериментальної психології

Тема 1. Експериментальна психологія як наука. Становлення і розвиток експерименту в психології. Експериментальна психологія у загальному контексті наукового пізнання. Джерела наукового знання. Експериментування як метод емпіричних досліджень. Мета та основні завдання експериментальної психології. Зв’язок з іншими науковими дисциплінами. Мова науки. Операційні дефініції і наукові закони. Теорії та компоненти теоретичних знань. Теорія вищого рівня Халла–Спенса. Процедура наукового дослідження. Типи досліджень. Принципи експериментального дослідження психіки.

Тема 2. Дослідницькі стратегії в експериментальній психології. Етапи розвитку експериментального методу. Дескриптивна, кореляційна та муніпулятивна дослідницькі стратегії. Дескриптивна стратегія. Приховане спостереження. Кореляційна стратегія. Маніпулятивна стратегія. Передумови становлення й розвиток експериментального методу в психологічних дослідженнях. Витоки експериментальних досліджень в психології. Класифікація психологічних методів. Рання класифікація. Сучасна система психологічних методів. Психологічна наука як вибір. Класифікація методів психологічного дослідження. Не експериментальні психологічні методи. Спостереження. Бесіда. "Архівний метод". 

Тема 3. Структура наукового дослідження. Етичні та правові аспекти психологічного дослідження. Основні нормативи експериментальної діяльності. Експериментальне спілкування. Експериментатор: його особистість і діяльність. джерела формування наукових гіпотез. Теоретична та експериментальна гіпотези. Психологічні і статистичні гіпотези. Відбір досліджуваних. Поняття змінної у психологічному дослідженні. Типи шкал. Незалежна змінна. Залежна змінна. Можливі вимірювання залежної змінної. Типи відношень між залежною та незалежною змінними. Побічні змінні.   

Тема 4. Побічна (незапланована) варіативність і стратегії її контролю. Важливість контролю побічної варіативності. Джерела побічних змінних у психологічному експерименті. Ситуаційні побічні змінні. Побічні змінні, пов’язані із суб'єктами, що беруть участь в експерименті у ролі досліджуваних. Побічні змінні, пов’язані з просторово-часовою послідовністю експериментальних подій. Стратегії контролю побічних змінних. Методи контролю при застосуванні міжгрупових експериментальних планів. Методи контролю побічних змінних, не пов’язані з плануванням експерименту.

 

Змістовний модуль 2. Планування і проведення психологічних експериментів. Аналіз і представлення результатів

Психологічного дослідження

Тема 5. Планування експериментального дослідження. Критерії класифікації експериментальних планів. Простий план для двох рандомізованих груп з тестування після експериментального випробування. Експериментальний план для кількох рандомізованих груп з різними рівнями незалежної змінної і тестування після випробування. План для двох рандомізованих груп з попереднім і підсумковим тестуванням (граничним контролем). План для чотирьох рандомізованих груп з контролем ефектів попереднього тестування (план Соломона). Плани для співвіднесених груп. Експериментальні інтраіндивідуальні плани. Факторні експериментальні плани. Встановлення основних ефектів і взаємодій для інших факторних планів. Переваги і недоліки факторних експериментальних планів. Доекспериментальні плани. Квазіекспериментальні плани.    

Тема 6. Валідність експерименту та контроль змінних. Тестологія і психодіагностична практика. Характеристики теорії тестології. Основні вимоги, що висуваються до тестів. Валідність, надійність, достовірність тестів, допустимі похибки вимірювання. Адаптація іноземних тестів. Норми і вимоги до отримання психодіагностичного критерію. Загальні принципи застосування психодіагностичних   методик.   

 

Тема 7. До експериментальні та квазіекспериментальні плани. Неекспериментальні емпіричні дослідження. Доекспериментальні плани. Квазіекспериментальні плани. Кореляційне дослідження. Інші види неекспериментальних досліджень.   

 

Тема 8.  Структура і логіка психологічного дослідження. Предметна специфіка психологічного емпіричного дослідження. Суб’єктивний підхід до психологічного емпіричного дослідження. Принципи додатковості в психологічному емпіричному дослідженні. 

Тема 9. Узагальнення, інтерпретація та представлення результатів експериментального дослідження. Результати дослідження, їх інтерпретація й узагальнення. Форма представлення результатів дослідження. Основні етапи при оформлення результатів дослідження. Вимоги до оформлення наукової статті.

 

Тема 10. Галузеві експерименти в психології. Окремі методи експериментальних досліджень сприйняття. Вимірювання сприйняття. Оцінювання валідності перцептивних реакцій. Основні психофізичні методи та їх застосування. Методи дослідження "простого навчання" (формування умовних реакцій). Класичне зумовлювання. Оперантне зумовлювання. Теоретитчне узагальнення основних концептуальних положень класичного та оперантного зумовлювання в теорії Халла–Спенса. Окремі методи експеримаентального дослідження вербального навчання і пам’яті. Експериментально-психологічні дослідження мотиваційної динаміки. Окремі методи експериментальних дослілджень у соціальній психології.


Дата добавления: 2023-02-21; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!