Написання прізвищ прикметникової форми



1. Російська буква е передається через е:

а) після букв на позначення приголосних: Лермонтов, Некрасов, Воскресенський;

б) у суфіксі -ев- після ц, ж, ч, ш, щ, р: Непринцев, Бестужев, Тютчев, Вахрушева, Гнатищев, Губарев.

2. Російська буква е передається через є:

а) на початку слів: Євтушенко, Єсенін, Єршов;

б) у середині слів після букв на позначення голосних, апострофа і м´якого знака: Санаєв, Одоєвський, Валуєв, Аляб´єв, Прокоф´єв, Власьєв, Ананьєв;

в) у суфіксах -єв, єєв після букв на позначення приголосних, крім ц, ж, ч, ш, щ, р: Голубєв, Туполєв, Тургенєв, Марусєв, Берендєєв, Федосєєв, Менделєєв;

г) у корені, якщо в українському спорідненому слові виступає і, яке не чергується: Бєдний (бідний), Лєсков (ліс), Рєпін (ріпа), Сєров (сірий), але Лебедєв (бо лебідь - лебедя), Каменєв (бо камінь - каменя), Кисельов (бо кисіль - киселю).

3. Російська буква ё передається:

а) сполученням йо на початку складу: Йоркін, Бугайов, Соловйов;

б) сполученням ьо в середині і в кінці складу: Верьовкін, Корабльов, Алфьоров;

в) через е в утвореннях від імен, спільних для російської та української мов: Артемов, Семенов, Федоров;

г) через о під наголосом після ч, щ: Рогачо̍в, Щипачо̍в, Борщо̍в.

4. Російська буква э завжди передається через е:Ельконін, Ешпаєв.

5. Російська буква ы завжди передається через и: Курицин, Чаплигін, Черних.

6. Російська буква и передається через и:

а) після ж, ч, ш, щ, ц перед буквами на позначення приголосних: Жилікін, Тучин, Шишков, Рощин, Циркунов;

б) в утвореннях від імен і назв, спільних для російської та української мов: Гаврилін (Гаврило), Куликов (кулик), Пивоваров (пиво), але Філіппов, Нікітін, Ніколаєв, бо Пилип, Микита, Микола;

в) у префіксі при- та в суфіксах -ик-, -ич-, -иц-, -ищ-, -ович-, -євич-: Приточний, Припасов; Петриков, Галич, Сосницин, Батищев, Станюкович, Воблаєвич.

7. Російська буква и передається через і на початку слова та після букв на позначення приголосних, крім ж, ч, ш, щ: Іванов, Бібиков, Кузьмінський, Пушкін, Антін, Багіров.

8. Російська буква и передається через ї після букв на позначення голосних, апострофа і м´якого знака:Абраїмов, Зоїлов, Мар´їн, 3ахар´їн, Ананьїн, Ільїн.

Числівник

Розряди кількісних числівників за значенням

За значенням кількісні числівники поділяються на:

а) власне-кількісні: п´ять, сім, двадцять;

б) дробові: три п´ятих, вісім десятих;

в) збірні: семеро, десятеро;

г) неозначено-кількісні: кілька, декілька, небагато.

Власне-кількісні числівники називають точно окреслену кількість поза зв´язком із відповідними предметами (Дванадцять помножити на п´ять буде шістдесят) або кількість тих чи інших предметів (десять парт).

Власне-кількісні числівники в реченні пов´язуються з іменниками, що підлягають лічбі (одна книжка, вісім років). Числівники цієї групи не мають форм однини і множини. Виняток становить числівник один (один альбом, одні ножиці).

Власне-кількісним числівникам не властиві форми роду. Тільки числівник один може вживатися з іменниками всіх трьох родів (один олівець, одна ручка, одне завдання), а числівники два і дві, обидва й обидві, півтора і півтори поєднуються відповідно з іменниками чоловічого (два столи) і жіночого (дві, обидві, півтори купи) родів.

Числівники нуль, тисяча, мільйон, мільярд мають граматичне значення роду, числа і відмінюються, як іменники.

Дробові числівники означають не цілі, а дробові величини в поєднанні з цілими числами або без них. Оформляються дробові числівники сполученням кількісних та порядкових числівників: чотири сьомих (4/7), сім цілих і дев´ять десятих (7,9).

Збірні числівники означають кількість предметів як сукупність: троє хлопців, дванадцятеро учнів. До збірних числівників належать: двоє (двійко), троє (трійко), четверо - двадцятеро, тридцятеро. Сюди належать і слова, що означають парність: обидва, обидві, обоє. Збірні числівники змінюються за відмінками. Уживаються ці числівники переважно в розмовному та художньому стилях і не властиві науковому та офіційно-діловому стилям.

Неозначено-кількісні числівники означають неточно визначену, загальну кількість: небагато, кілька, кількасот. Кількісне значення цих числівників виявляється в сполученні їх із назвами конкретних предметів (кількадесят сторінок, кілька зошитів). Ця група числівників змінюється за відмінками.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 636; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!