Глибина закладання підземних мереж і їх перетинання

РОЗМІЩЕННЯ ПІДЗЕМНИХ МЕРЕЖ РІЗНОГО ПРИЗНАЧЕННЯ НА ТЕРИТОРІЇ НАСЕЛЕНИХ МІСЦЬ

Розміщення підземних мереж і колекторів у плані

При створенні нових або при реконструкції існуючих населених місць інженерне устаткування, як правило, проектують у вигляді комплексу систем водопостачання, каналізації, тепло-, газо-, електропостачання та ін. При цьому підземні мережі також необхідно проектувати як комплексне господарство, ретельно погоджуючи їх розміщення із поперечним профілем проектованих вулиць, із транспортною мережею та із внутрішньомікрорайонними проїздами.

Для забезпечення споруджуваних районів міста водою, газом, теплом і електроенергією підземні мережі слід прокладати до початку забудови мікрорайонів: магістральні (міські й районні) мережі уздовж вулиць, розводящі (мікрорайонні) мережі уздовж внутрішньомікрорайонних проїздів.

При трасуванні магістральних підземних мереж необхідно враховувати структурно-планувальні рішення населеного місця, розміри міжмагістральних територій, характер шляхово-транспортної мережі, рельєф, розміщення водоймищ і, звичайно, місце розташування найбільш великих споживачів води, тепла, газу й електроенергії. Як правило, магістральні підземні мережі трасують через щільно забудовані території житлових районів у напрямку до великих споживачів води. Магістральні міські мережі прокладають уздовж транспортних вулиць у технічних смугах, що відводяться спеціально для них, а магістральні районні мережі – уздовж житлових вулиць і проїздів. При цьому слід прагнути проектувати спільне прокладання підземних комунікацій в одній траншеї або в загальному колекторі (каналі).

Магістральні міські й районні мережі водопостачання й теплопостачання по можливості трасують на місцевості із підвищеними відмітками поверхні землі, а газопроводи низького тиску – на місцевості з низькими відмітками. Це дозволяє більш раціонально використовувати напори в мережах. Для забезпечення рівномірних напорів у мережах і запобігання перерв у роботі при аваріях, основні транзитні магістралі доцільно з'єднувати перемичками.

Схема підземних мереж населеного місця повинна передбачати можливість будівництва об'єкта по черзі, а також його подальше розширення і реконструкцію.

На поперечному профілі вулиці (рис.1) необхідно розміщати мережі з урахуванням призначення вулиці в планувальному і транспортному відношенні, роду забудови, наявності перехресть і в'їздів на території мікрорайонів, кварталів або дворів. При будівництві нових районів з озелененими вулицями й вільним плануванням житлової забудови підземні мережі розміщають поза проїзною частиною — під смугами зелених насаджень і під тротуарами (рис. 2). Ці місця можна розглядати як спеціальні технічні смуги, які повинні бути досить широкими. При реконструкції старих районів житлової забудови, а також при будівництві нових районів з вулицями, що мають невелику ширину, підземні мережі прокладають і під проїзною частиною.

Розміщення підземних мереж, що прокладаються роздільно, проектують з урахуванням строку їх служби. Так, кабельні мережі, які вимагають частого розкриття в період експлуатації, розміщають, як правило, у смузі тротуарів. Магістральні мережі водопроводу, каналізації, тепло- і газопроводів, що мають тривалий термін служби, розташовують під смугами зелених насаджень, а у випадку, якщо ширина їх виявиться недостатньою у середній частині вулиці.

Рис. 1 – Схема розміщення підземних мереж
на вулицях шириною 20 см:

Г – газопровід; В – водопровід; К – побутово-виробнича каналізація;
С – водостік; Т – телефонна мережа

Рис. 2 – Схема розміщення підземних мереж на широких вулицях:

Тк – телефонні кабелі; Е – електрокабелі; Г – газопровід;
В – водопровід; К – побутово-виробнича каналізація;
Д – дощоприймальний колодязь; С – водостік

Поперечний профіль вулиці проектують з урахуванням наступних положень. Ширина тротуару для однієї лінії пішоходів приймається рівною 0,75 м. У смузі тротуару або прилягаючого до нього газону на відстані не менше 0,5 м від червоної лінії забудови прокладають кабелі слабкого струму (пожежної сигналізації, радіо, телебачення, міжміського зв'язку й спеціального призначення), потім — кабелі телефонного зв'язку з розривом 0,5-0,6 м — силові кабелі напругою до 10 кВ. Кабелі постійного струму (тролейбусу, метро, трамваю) розміщають на відстані 0,5 м від крайнього силового кабелю, а кабелі ліній високовольтної передачі напругою 35 кВ прокладають у смугах зелених насаджень або під проїзною частиною на відстані не менше 2 м від найближчих підземних мереж. Інші підземні мережі розташовують у плані від червоної лінії забудови до осі вулиць за зростаючою глибиною їх закладання (рис. 3).

а) б)

Рис. 3 – Варіанти а і б вертикально-горизонтального зонування:

1 – кабелі слабкого струму; 2 – кабелі телефонного зв'язку;
3 – силові кабелі;4 – теплопровід; 5 – газопровід;6 – дощова мережа; 7 – водопровід;8 – побутова каналізація; 9 – водопровід розводящий; 10 – магістральні мережі; 11 – кабелі зв’язку

При будівництві мереж і колекторів відкритим способом необхідно виконати підготовчі роботи, до яких відносяться: розбивка траси трубопроводу в плані і по висоті з прив'язкою до незмінних орієнтирів, розмітка місць перетинання існуючих підземних споруд і установка інвентарних огороджень траншей.

Спеціальні технічні смуги у вигляді газонів з посадками та деревами використовують для прокладання розводящих напірних трубопроводів і вуличних самопливних ліній каналізації і водостоків. Прокладку трубопроводів поблизу існуючих дерев здійснюють не ближче 1,5…2 м від їх стовбурів до осі труби.

Відстань від осі найближчого трубопроводу до крайніх рейкових ниток трамвая повинна бути не менше 2 м для забезпечення можливості виробництва будівельних робіт без перерви трамвайного руху.

Розміщення підземних мереж на вулицях роблять з урахуванням глибини їх закладання. Першими від лінії забудови прокладають менш заглиблені кабелі зв'язку, потім телефон, силові кабелі, трубопроводи тепломережі, газопроводи, водопровід, каналізацію і водостік.


Глибина закладання підземних мереж і їх перетинання

При розміщенні підземних мереж у профілі вулиці повинно передбачатися не тільки горизонтальне, але й вертикальне їх зонування. Найбільш часто здійснюють вертикальне зонування розводящих мереж, тому що при цьому забезпечуються раціональне рішення розміщення введень і перетинання підземних мереж на різних рівнях. При вертикальному зонування також можливі два варіанти прокладки підземних мереж – з дублюванням або без дублювання.

Глибину закладання підземних мереж призначають з урахуванням їх технологічних особливостей, гідрогеологічних умов і рельєфу місцевості, а також способів провадження робіт.

Максимальну глибину закладання повинні мати підземні мережі каналізації (6,5…8 м). Теплові мережі розміщають вище мереж каналізації, водопроводу і газопроводу. Найменшу глибину закладання мають кабелі слабкого струму й силові кабелі.

У всіх випадках глибину закладання мереж призначають із урахуванням глибини промерзання ґрунту в даній місцевості й запобігання руйнування їх статичними й динамічними навантаженнями з поверхні землі. При проектуванні підземних мереж глибину їхнього закладення не слід приймати менш зазначеної в табл. 1.

Таблиця 1 – Найменша глибина закладання підземних мереж,
якщорахувати до їх верху

Підземні мережі

Глибина закладання мереж

Водопровід за діаметром труб:

 

до 300 мм

Нижче глибини промерзання на 0,2 м

від 300 до 600 мм

Вище глибини промерзання на 0,25 діаметра

більше 600 мм

Вище глибини промерзання на 0,5 діаметра

Каналізація за діаметром труб:

 

до 500 мм

Вище глибини промерзання на 0,3 м

більше 500 мм

Вище глибини промерзання на 0,5 м, але не менше 0,7 м від планувальної відмітки

Газопровід:

 

вологого газу

Нижче глибини промерзання

осушеного газу в непучинистихгрунтах в зоні проїзної частини:

 

з удосконаленим покриттям

0,8 м

без удосконалених покриттів

0,9 м

Теплопровід:

 

при прокладанні у каналі

0,5 м

при безканальному прокладанні

0,7 м

Кабелі:

 

поза проїздами

0,7 м

при перетинанні проїздів

1,0 м

При перетинанні підземних мереж мінімальну відстань між ними по вертикалі (у світлі) приймають від 15 до 40 см залежно від матеріалу труб і призначення мереж. При перетинанні водопровідних мереж з каналізаційними їх по санітарних міркуваннях прокладають у футлярах (кожухах).


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1505; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!