ІV. Поясніть поняття і терміни. Наведіть приклади застосування кожного поняття чи терміна. Порівняйте їх: визначте спільні та відмінні ознаки. Зробіть висновок.

Завдання

Для учасників ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з історії

КЛАС

Максимальна кількість балів – 70

Максимальний час виконання завдань – 4 години

І. Дайте короткі відповіді на запитання з історії культури.

Кожна правильна відповідь – 1 бал. Всього – 10 балів.

1. Назвіть подію, що відбулася раніше: укладення «Руської Правди» у Київській Русі чи укладення «Салічної правди» у Франкській державі.

2. Упізнайте історичну особу за поданим описом. Походив із с. Смотрича на Поділлі. Навчався в Острозькій академії та у Віленській єзуїтській колегії. Слухав лекції у Лейпцігському, Нюрнберзькому та Віттенберзькому університетах. Здобув учений ступінь доктора медицини. Його «Граматика словенська…» вживалась як шкільний підручник до кінця ХVІІІ ст. у Румунії, Молдові, Білрусі, Росії, Україні, Болгарії і Сербії.

3. Випишіть зайве, що не відповідає логіці добірки: Юпітер, Нептун, Велес, Марс, Меркурій.

4. Укажіть історико-культурну пам’ятку та її автора, який написав слова: «Якщо, перси, ви не станете птахами і не полетите високо в небо, ні мишами і не сховаєтесь в землю, ні жабами і не пострибаєте в болота, ви не повернетесь додому, вас погублять оці стріли…»

5. Вкажіть сучасну назву міста, де близько 532–537 рр. збудовано храм, що став прототипом собору святої Софії у Києві.

6. Назвіть наукову дисципліну, котру уособлювали Гіппократ, Авіценна й Агапіт.

7. Скільки років минуло від дати виголошення Міланського едикту римським імператором Костянтином І до часу заснування Галицької митрополії?

8. Назвіть чи не найстаріший університет у Європі, ректором котрого був відомий українець Юрій Котермак.

9. Запишіть одним словом, як називається живописна техніка, коли зображення викладають із шматочків каменю, кольорових керамічних плиток або непрозорого скла на спеціально підготовленій основі.

10. Коротко, одним реченням, розкрийте зміст історико-культурного вислову «філософський камінь».

ІІ. Визначте хронологічні межі життя і діяльності Данила Романовича Галицького. Із поданого переліку подій всесвітньої історії випишіть дев’ять, що відбувались у визначений період.

Визначення хронологічних меж – 1 бал. Кожна правильно виписана подія – 1 бал. Всього – 10 балів.

1. Початок третього хрестового походу. 2. Захоплення і пограбування Константинополя хрестоносцями. 3. Початок правління в Англії Вільгельма Завойовника. 4. Утворення Монгольської держави на чолі з Темучином. 5. Перемога новгородського князя Олександра Ярославовича над шведами в битві на р. Неві. 6. Скликання Генеральних штатів у Франції. 7. Видання «Великої хартії вольностей». 8. Перемога монголів у битві з об’єднаними русько-половецькими військами на р. Калці. 9. Початок «Авіньйонського полонення пап». 10. Вторгнення монголо-татарських військ на територію Центральноєвропейських країн. 11. Падіння халіфату Аббасидів. 12. Початок скликання парламенту в Англії. 13. Падіння Латинської імперії. 14. Утворення Лівонського ордену.

ІІІ. Впізнайте історичні постаті та запишіть їх імена і прізвища (прізвиська). Із утвореного переліку виберіть особу, діяльність якої пов’язана з подіями 1337–1453рр. Дайте їй невелику, у межах 5-ти речень, характеристику.

Упізнання кожної постаті – 1 бал. Правильний вибір особи – 1 бал. Подання характеристики – від 0 до 2 балів. Всього – 8 балів.


ІV. Поясніть поняття і терміни. Наведіть приклади застосування кожного поняття чи терміна. Порівняйте їх: визначте спільні та відмінні ознаки. Зробіть висновок.

Пояснення – 1 бал за кожне поняття чи термін. Наведення прикладів застосування – 1 бал для кожного поняття чи терміна. Визначення спільних та відмінних ознак – від 0 до 2 балів за трійку. Наявність висновку – 1 бал. Разом – 9 балів за кожну трійку. Всього – 18 балів.

  • переворот – революція – війна
  • городові козаки – реєстрові козаки – виписні козаки

 

 

V. Прочитайте історичну карту (див. додаток). Визначте загальну тему, що поєднує, зображені на ній факти чи події. Підготуйте детальний опис і виконайте завдання, урахувавши наступні умови:

  • установіть причини (від 0 до 2 балів), з’ясуйте суть (від 0 до 2 балів), розкрийте наслідки (від 0 до 2 балів), зображених на карті подій чи явищ;
  • зробіть узагальнення та висновки (від 0 до 2 балів);
  • доповніть карту необхідними, на вашу думку, даними (1 бал);
  • розробіть легенду карти, використовуючи загальноприйняті умовні позначення (від 0 до 2 балів);
  • запропонуйте власну назву для опрацьованої карти (1 бал). Всього – 12 балів.

VІ. Розгляньте схему (див. додаток). Запропонуйте власний варіант назви теми (1 бал), котрої не вистачає у вільному секторі схеми. Доповніть подану схему необхідною, на вашу думку, інформацією (від 0 до 2 балів). Використовуючи наведені факти, підготуйте детальний опис, урахувавши, що оцінюватиметься наступне:

  • науковість, правильність використання історичної термінології – від 0 до 2 балів;
  • аргументоване застосування історичних фактів – від 0 до 2 балів;
  • використання історичних документів – 1 бал;
  • знання додаткової літератури – 1 бал;
  • логічність викладу – від 0 до 2 балів;
  • культура мовлення – 1 бал. Всього – 12 балів.

 Додаток до завдань


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 461; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!