Методичні вказівки з організації самостійної роботи студентів. При підготовці до лабораторної роботи необхідно вивчити літературу і лекційний матеріал з дисципліни «Проектування інформаційних систем»



 

При підготовці до лабораторної роботи необхідно вивчити літературу і лекційний матеріал з дисципліни «Проектування інформаційних систем». Для виконання роботи необхідно мати уявлення про характер роботи вибраного об'єкта автоматизації, клас і призначення проектованої системи. Лабораторну роботу рекомендовано виконувати за допомогою засобу функціонального моделювання BPwin.

 

3.2.1 Базові принципи моделювання за стандартом IDEF3

 

IDEF3 є стандартом документування технологічних процесів (бізнес-процесів), які відбуваються на підприємстві, і надає інструментарій для дослідження та моделювання їх сценаріїв. Під сценарієм потрібно розуміти опис послідовності змін властивостей об’єкта у рамках процесу, який розглядається (наприклад, опис послідовності етапів обробки деталі та зміну її властивостей після проходження кожного етапу).

Виконання кожного сценарію супроводжується відповідним документообігом, який складається з двох основних потоків: документів, що визначають структуру та послідовність процесу (технологічні вказівки, описи стандартів тощо), та документів, що відображують хід його виконання (результати тестування та експертизи, звіти про брак тощо).

Для ефективного управління будь-яким процесом необхідно мати детальне уявлення про його сценарії та структуру супровідного документообігу. Засоби документування та моделювання IDEF3 дозволяють розв’язувати наступні задачі:

- документувати дані про технологію процесу (бізнес-процесу);

- визначати та аналізувати вплив потоків супровідного документообігу на сценарій технологічних процесів (бізнес-процесів);

- визначати ситуації, у яких потрібно прийняти рішення, яке вплине на життєвий цикл процесу (наприклад, зміна конструктивних, технологічних або експлуатаційних властивостей продукту);

- сприяти прийняттю оптимальних рішень при реорганізації технологічних процесів (бізнес-процесів);

- розробляти імітаційні моделі технологічних процесів (бізнес-процесів) за принципом "як буде, якщо".

Інша назва IDEF3-діаграм – workflow diagramming, методологія моделювання, яка використовує графічний опис інформаційних потоків, взаємодії між процесами обробки інформації та об’єктів, які є частинами цих процесів. Діаграми Workflow можуть бути використані у моделюванні бізнес-процесів для аналізу завершеності процедур обробки інформації. За їх допомогою можна описувати сценарії дій працівників організацій, наприклад, послідовність обробки замовлення або події, які необхідно обробити за певний проміжок часу. Кожний сценарій супроводжується описом процесу та може бути використаний для документування кожної функції. Отож, стандарт IDEF3 якнайкраще підходить для опису логіки взаємодії інформаційних потоків.

Стандарт IDEF3 також може бути використаний у якості методу створення процесів, від доповнює IDEF0 та має все необхідне для побудови моделей, які можуть бути використані для імітаційного моделювання.

Кожний технологічний процес (бізнес-процес) може бути складовою іншого процесу. Оскільки сценарій описує мету та рамки моделі, важливо, щоб роботи іменувалися словосполученнями, які позначують дію (наприклад, "перевірити статус клієнта" або "перевірка статусу клієнта").

Точка зору на модель повинна бути задокументована. Зазвичай це точка зору відповідального за роботу загалом. Також необхідно задокументувати мету моделі – питання, на які повинна відповісти модель.

Складові частини IDEF3-діаграми:

Діаграми. Діаграми є основними одиницями опису в IDEF3.

Одиниці роботи. Unit of Work (UOW) або (activity) є центральними компонентами моделі. Відображуються за допомогою прямокутників з прямими кутами та мають ім'я, яке складається зі словосполучення, що позначує дію, та номера (ідентифікатора).

Зв’язки. Відображують взаємодію робіт. Усі зв’язки односпрямовані та можуть бути спрямовані куди завгодно, проте зазвичай IDEF3-діаграми намагаються побудувати таким чином, щоб зв’язки були направлені зліва направо.

Стрілки. У IDEF3 розрізняють три типи стрілок:

- Старша (Precedence) – суцільна лінія, яка пов'язує одиниці робіт. Малюється зліва направо або з гори до низу. Вказує на те, що робота-джерело повинна закінчитися перш ніж почнеться робота-мета.

- Відносини (Relational Link) – пунктирна лінія, яка використовується для зображення зв’язків між одиницями робіт, а також між одиницями робіт та об’єктами посилань.

- Потоки об’єктів (Object Flow) – стрілка з двома наконечниками. Застосовується для опису того факту, що об'єкт використовують дві або більше одиниці роботи, наприклад, якщо об'єкт породжений однією роботою, а використовується у іншій.

- Старший зв’язок та потік об’єктів. Старший зв’язок показує, що робота-джерело закінчується раніше, ніж починається робота-мета. Зазвичай результатом роботи-джерела стає об'єкт необхідний для запуску роботи-мети. У такому випадку стрілку, яка позначає об'єкт, зображують з подвійним наконечником. Ім'я стрілки повинно чітко ідентифікувати об'єкт, який відображається. Потік об’єктів має ту саму семантику, що старша стрілка.

Перехрестя (Junction). Закінчення однієї роботи може бути сигналом до початку декількох робіт або одна робота для свого запуску може очікувати закінчення декількох робіт. Перехрестя використовують для відображення логіки взаємодії стрілок під час злиття та розгалуження або для відображення множини подій, які можуть або повинні бути завершені перед початком наступної роботи. потрібно розрізняти перехрестя для злиття (Fan-in Junction) та розгалуження (Fan-out Junction) стрілок. Перехрестя може бути використаним одночасно як для злиття так і для розгалуження. Класифікація типів перехресть наведена у таблиці 3.1.

Об’єкти-посилання. Є спеціальними символами, які посилаються на зовнішні частини опису процесу. Вони додаються на діаграму для того, щоб звернути увагу на дещо важливе, що неможливо зв’язати стрілкою, роботою або перехрестям.

 

Таблиця 3.1 Типи перехресть.

Визначення Найменування Злиття стрілок Розгалуження стрілок
Asynchronous AND Усі попередні процеси повинні бути завершені Усі наступні процеси повинні бути запущені
Synchronous AND Усі попередні процеси завершені одночасно Усі наступні процеси запускаються одночасно
Asynchronous OR Один або декілька попередніх процесів повинні бути завершені Один або декілька наступних процесів повинні бути запущені
Synchronous OR Один або декілька попередніх процесів завершені одночасно Один або декілька наступних процесів запускаються одночасно
XOR (Exclusive OR) Тільки один процес завершений Тільки один наступний процес запускається

 

 

3.2.2 Типи діаграм стандарту IDEF3

 

Існує два типи діаграм у стандарті IDEF3, які описую той самий сценарій технологічного процесу (бізнес-процесу) у різних ракурсах. Діаграми першого типу описують логічну послідовність етапів процесу (Process Flow Description Diagrams, PFDD), діаграми другого типу описують зміни стану об’єкта при проходженні крізь відповідний процес (Object State Transition Network, OSTN).

Побудову діаграми типу PFDD буде розглянуто на прикладі розробки частини інформаційної системи організації.

Приклад 3. 1.

Створити ієрархічну структуру робіт, яка описує процес розробки фрагменту інформаційної системи організації:

1. Розробка технічного завдання.

- Скласти технічне завдання.

- Затвердити технічне завдання.

2. Аналіз.

- Визначити об’єкти системи та їх атрибути.

- Визначити категорії користувачів.

- Створити запити до системи.

3. Розробка модульної структури.

- Розробка модульної структури усієї системи.

- Розробка модульної структури підсистеми обробки запитів.

- Розробка модульної структури підсистеми експертних оцінок.

- Розробка модульної структури підсистеми професійних та психологічних тестів.

- Розробка модульної структури контролю успішності студентів.

4. Проектування БД.

- Проектування логічної структури БД.

- Проектування фізичної структури БД.

- Визначення зв’язків.

- Вибір СУБД.

Побудувати контекстну діаграму потоків робіт системи (рис. 3.1).

 

 

Рис. 3.1 Контекстна діаграма потоків робіт системи.

 

Побудувати діаграми декомпозиції для кожної роботи відповідно (рис. 3.2, 3.3, 3.4, 3.5).

 

 

Рис. 3.2 Діаграма роботи "Розробка технічного завдання".

 

 


Рис. 3.3 Діаграма роботи "Аналіз".

 

Рис. 3.4 Діаграма роботи "Розробка модульної структури".


Рис. 3.5 Діаграма роботи "Проектування БД".

 

Якщо діаграми типу PFDD зображують процес "з точки зору спостерігача", то діаграми типу OSTN надають можливість розглянути обєкт "з точки зору об’єкту". Основними складовими такої діаграми є стан об’єкту та зміна стану. Стан об’єкту відображується за допомогою кола, а його зміни направленими лініями. Кожна лінія має посилання на відповідний функціональний блок UOW, у результаті якого відбулася зміна стану об’єкту, що зображена цією лінією.

Побудова IDEF3-діаграми іноді дозволяє спростити функціональне моделювання системи за методологією IDEF0 та отримати зручний спосіб аналізу потенційних удосконалених систем. IDEF3-діаграми забезпечують дискретність моделювання процесу, яка може бути використана задля контролю за ходом виконання робіт. Нотації IDEF0, IDEF3 та DFD можуть бути послідовно використані для детальної побудови моделі організації, завершальним етапом якої може бути детальний опис бізнес-процесів та інформаційної системи організації.

 

3.3 Порядок виконання роботи

 

В процесі виконання роботи необхідно:

- обрати об'єкт автоматизації і предметну область;

- скласти ієрархічну структуру робіт;

- побудувати контекстну діаграму та діаграми усіх рівнів декомпозиції;

- продемонструвати викладачеві результати виконання роботи.

- виправити виявлені викладачем зауваження;

- скласти звіт про виконання лабораторної роботи.

 

Зміст звіту

 

Звіт про виконання лабораторної роботи повинен містити:

- назву лабораторної роботи;

- мету лабораторної роботи;

- ієрархічну структуру робіт;

- контекстну діаграму та діаграми усіх рівнів декомпозиції;

- висновки щодо виконаної роботи.

Контрольні запитання

 

1. Сформулюйте визначення моделі потоків робіт.

2. Назвіть основні складові діаграми потоків робіт.

3. На що вказують зв’язки на діаграмі потоків робіт?

4. Дайте визначення об’єкта-посилання.

5. Дайте визначення перехрестя.

6. Назвіть та надайте характеристику типів діаграм стандарту IDEF3.

7. Назвіть відмінності між діаграмами потоків робіт та IDEF0.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 197; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!