БУРЛЕСКНО-ТРАВЕСТІЙНЕ ТРАКТУВАННЯ БІБЛІЙНИХ ТЕМ І ОБРАЗІВ У ВІРШАХ-ОРАЦІЯХ



Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького

Кафедра української літератури та компаративістики

                                                                                           

КУРСОВА РОБОТА

З ІСТОРІЇ УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

НА ТЕМУ: БУРЛЕСКНО-ТРАВЕСТІЙНЕ

ТРАКТУВАННЯ БІБЛІЙНИХ ТЕМ І ОБРАЗІВ

У ВІРШАХ-ОРАЦІЯХ І ВІРШАХ-ТРАВЕСТІЯХ

 

                            

                           

                                          

                                              

Студентки 2 курсу, Б групи

Напряму підготовки 6.020303

Спеціальності українська мова і

Література,прикладна лінгвістика

Костенко Тетяни Олексіївни                      

                                                                      Керівник Поліщук Володимир Трохимович

Доктор філологічних наук, професор

Національна шкала__________

Кількість балів _____ оцінка:ECTS- _____

Члени комісії: ___________ _________________________

                                                                        ___________ _________________________

                                                                        ___________ _________________________

                                                       

М. Черкаси, 2013 рік

 

                                                  Зміст

Вступ...................................................................................................................................3

 

Розділ I. Бурлескно-травестійне трактування біблійних тем і образів у віршах-ораціях……………………………………………………………………………………5

1.1.Різдвяні та великодні вірші-орації…………………………………………………10

 

Розділ II. Бурлескно-травестійне трактування біблійних тем і образів у віршах-травестіях…………………………………………………………………………………15

2.1. Різдвяні та великодні вірші-травестії……………………………………………....20

 

Висновки.............................................................................................................................25

 

Список використаної літератури………………………………………………………..26

 

                                                                   

                                                                                                                                                  3

ВСТУП  

Актуальність дослідження: погляд на школярську гумористику XVII – XVIII ст. як на явище українського низового бароко значно розширює літературознавчі обрії цієї проблеми. Однак нерозробленість понятійно-термінологічної бази та брак теоретичного підгрунтя певним чином стримують хід дослідження. Особливо помітною є розмитість самих понять «бурлескне трактування, орації, травестії»,  нез`ясованість жанрово-видової природи гумористичних віршів. Це зумовлює актуальність теми дослідження.

Першу хвилю зацікавлення школярською гумористикою XVII – XVIII ст. зумовила значна популярність бурлескно-травестійного віршування серед авторів першої половини XIX ст., які були добре обізнані з різдвяними й великодніми гумористичними віршами попередньої літературної епохи та стали їх першими пошанувальниками і збирачами. Згодом збирання та публікація школярської гумористики відбувалися під знаком романтичних зацікавлень фольклором та історичною старовиною. На сторінках "Основи", "Киевской старины", "Житя і слова" стараннями В.Коховського, В.Науменка, О.Левицького, С.Пономарьова, М.Драгоманова, П.Житецького, І.Франка та інших постійно друкуються і порівнюються різні варіанти віршів, обговорюються дискусійні погляди на цю групу творів.

Наприкінці XIX ст. інтуїтивні здогади й гіпотези підкріплюються емпіричними спостереженнями. Змінюється характер публікації творів школярської гумористики – замість коментарів культурологічного чи етнографічного типу щораз більше ваги надається текстологічному аналізу, як це маємо в працях В.Перетца, М.Возняка, І.Свєнціцького, В.Адріанової-Перетц та ін. На цьому етапі дослідження школярської гумористики ведуться з небувалим розмахом як окремими науковцями, так і цілими колективами дослідників ("Семинарием русской филологии" і "Товариством дослідників української історії, письменства й мови" В.Перетца, комісією з історії давнього українського письменства при Історично-філологічному відділі ВУАН).

В останнє десятиліття в Україні й усьому пострадянському просторі суттєво активізувалася увага вчених до проблеми “Біблія і культура” в різноманітних аспектах та виявах. У багатьох дослідженнях розглядаються питання функціонування біблійних ідей, образів та сюжетів у творчості українських письменників, у світовій літературі.

Чернівецькі науковці одними з перших розпочали активну науково-дослідницьку роботу, спрямовану на вивчення особливостей функціонування біблійного сюжетно-образного матеріалу в художній творчості. Саме з їхньої ініціативи та за підтримки НАН України в жовтні 1999 р. при Чернівецькому університеті створено науково-дослідний центр “Біблія і культура”. Його очолив професор Анатолій Нямцу, добре знаний своїми працями “Новый Завет и мировая литература” (1993), “Мир Нового Завета в литературе” (1998), “Идеи и образы Нового Завета в мировой литературе” (1999), “Основы теории традиционных сюжетов” (2003), “Иуда Искариот и другие...” (2004) та ін.

4

Об’єктом дослідженняє різдвяні і великодні вірші-орації та вірші-травестії.     

Предметом дослідженняє біблійні теми та образи у віршах-ораціях і віршах-травестіях.

Мета курсової роботи:дослідити особливості бурлескно-травестійного трактування біблійних тем і образів у віршах-ораціях і віршах-травестіях, тематику і образність віршів, вплив творчості мандрівних дяків на бурлескно-травестійний та формотворчий характер творчості інших поетів та письменників. З мети випливають такі завдання:

1)дослідити бурлескно-травестійне трактування біблійних тем і образів, які реалізовані у різдвяних та великодніх віршах-ораціях;

2)з`ясувати жанрово-стильову природу різдвяних та великодніх гумористичних віршів-орацій та віршів-травестій;

Мета і завдання обумовили структуру дослідження: робота складається зі вступу, двох розділів, висновків, списку використаної літератури.

У вступі визначено актуальність дослідження, формуються предмети і об`єкти, досліджується мета і завдання. У Розділі I «Бурлескно-травестійне трактування біблійних тем і образів у віршах-ораціях» досліджуються різдвяні та великодні вірші-орації. У Розділі II «Бурлескно-травестійне трактування біблійних тем і образів у віршах-травестіях» досліджуються різдвяні та великодні вірші-травестії. Висновки є підсумком результатів дослідження. Список літератури налічує 18 джерел, на які є посилання в роботі.

Методи дослідження: структурний, аналіз, синтез.

Наукова новизна:розроблено нову систему спростувань ряду стереотипних уявлень про школярську гумористику  XVII – XVIII ст.,охарактеризовано жанрово-стильову специфіку різдвяних і великодніх віршів-орацій і віршів-травестій.

Практичне значення:результати дослідження можуть бути використані студентами-філологами при виконанні кваліфікаційних та курсових робіт, під час педагогічних практик з ЗОШ та вчителями-словесниками. Практичним наслідком комплексного вивчення школярської гумористики XVII – XVIII ст. може стати підготовка наукового видання творів українського низового бароко, яке могло б суттєво доповнити усталену в українському літературознавстві картину низових жанрів.

                                                                

5

РОЗДІЛ I

БУРЛЕСКНО-ТРАВЕСТІЙНЕ ТРАКТУВАННЯ БІБЛІЙНИХ ТЕМ І ОБРАЗІВ У ВІРШАХ-ОРАЦІЯХ

 

 

10


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 435; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!