Вправи з художньої гімнастики

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ М.П.ДРАГОМАНОВА

Інститут фізичного виховання та спорту

Кафедра теорії та методики фізичного виховання

ЛЕКЦІЯ

“ОСНОВНІ ЗАСОБИ ГІМНАСТИКИ”

 

Київ-2011

ЗМІСТ

1. Вступ.

2. Характеристика стройових вправ.

3. Зміст основних груп стройових вправ та методика їх навчання.

4. Характеристика загальнорозвиваючих вправ.

5. Методика складання загальнорозвиваючих вправ.

6. Характеристика та зміст прикладних вправ.

7. Характеристика та зміст вправ у висах та упорах.

8. Характеристика, зміст та методика навчання опорним стрибкам.

9. Характеристика, зміст та методика навчання акробатичним вправам.

 

ВСТУП

 

Типовими для гімнастики засобами являються спеціально розроблені форми руху за їх допомогою здійснюється вдосконалення життєво важливих рухових здібностей людини. Багато вправ запозичені з трудової та побутової діяльності людей (біг, стрибки, рівновага, переповзання, кидання, ходьба, перелітання, подолання перешкод, перенесення вантажу).

З розвитком наукових досліджень у практиці фізичного виховання поступово почали виникати вправи, що виявляють собою елементарні рухи, виділені з рухових дій. Ці вправи використовують головним чином для виховання основам руху, для розвитку фізичних якостей та рішення різноманітних педагогічних завдань. До них належать вправи для окремих частин тіла, вправи на різноманітних гімнастичних приладах.

Велике місце у гімнастиці займають рухливі ігри. Вони не виявляються гімнастичними вправами, але підвищують емоційний стан зайнятих, особливо дітей та підлітків.

Гімнастичні вправи класифікуються зі станом педагогічних завдань на наступні основні групи:

1. Стройові вправи – спільні дії у строю, за допомогою яких розвиваються організованість та дисципліна, навички колективних рухів, правильна постава виховується почуття ритму та темпу.

2. Загальнорозвиваючі вправи – вправи, які виконуються переважно в окремих суглобних ланках, використовуються для різнобічної фізичної підготовки, розширення функціональних можливостей організму та виховання правильної постави. Вони здійснюють дію на окремі групи м’яз, частини тіла та увесь руховий апарат у цілому, полегшують процес оволодіння різноманітними руховими навичками і умінням.

3. Вільні вправи – сприяють удосконаленню координаційних здібностей, вихованню почуття ритму та красоти рухів.

4. Прикладні вправи – сприяють оволодінню основними життєво необхідними руховими навичками, умінню використовувати їх у різних обставинах.

5. Стрибки – використовуються для розвитку стрибучості, сили м’яз ніг, швидкості і точності рухів, спритності, рішучості, сприяють поліпшенню функціонального становища організму учнів.

6. Акробатичні вправи – використовуються на заняттях з різноманітним контингентом для розвитку сили, спритності, орієнтування в просторі, гнучкості, рішучості, для тренування вестибулярного аналізатора.

7. Вправи на гімнастичних приладах – використовуються для удосконалення вміння володіти своїм тілом та рухами, для фізичного розвитку учнів.

8. Вправи з художньої гімнастики – використовуються на заняттях жіночим контингентом для фізичного удосконалення і виховання пластичності, витонченості і виразності рухів.

Стройові вправи

Стройові вправи це спільні або одиночні рухи учнів у тому або іншому строю. За допомогою стройових вправ успішно вирішуються завдання виховання колективних дій, почуття ритму та темпу, дисципліні і упорядженості. Особливе значення стройових вправ складає формування постави людини.

Організація заняття по фізичному вихованню неможлива без використання стройових вправ. Використання їх дозволяє швидко і доцільно розміщувати групу у залі або на спортивному майданчику. (Див. Таблиця 1).

Питання для самоконтролю

1. Класифікація стройових вправ

2. Вимоги до подачі команд

Загальнорозвиваючі вправи

Загальнорозвиваючими вправами у гімнастиці називають доступні, нескладні у технічному відношенні елементарні рухи тілом та її частинами, які виконують з метою оздоровлення, виховання фізичних якостей, поліпшення функціонального стану організму.

Завдяки своїй доступності ці вправи складають головний зміст занять груп здоров’я, широко використовуються на заняттях по фізичному вихованню в усіх учбових закладах.

Комплекси загальнорозвиваючих вправ застосовуються в ранковій гігієнічній гімнастиці, при проведенні занять основної, ритмічної та гігієнічної гімнастики в режимі робочого дня. Представники усіх видів спорту включають загальнорозвиваючі вправи в тренування як засоби розминки і розвитку окремих фізичних якостей.

Відносна простота і можливість поступово їх ускладнювати роблять ЗРВ доступними всім, хто хоче займатися незалежно від віку, статі і підготовленості. Загальнорозвиваючі вправи легко дозуюся, дозволяють направлено і вибірково діяти на визначені групи м’яз. Важливу роль загальнорозвиваючі вправи відіграють в формуванні гарної постави.

Безсумнівно, в діяльності викладача фізичного виховання знання, уміння і навики, пов’язані з використанням такого універсального засобу як загальнорозвиваючі вправи, повинні займати особливе місце. Грамотне використання ЗРВ в заняттях з різноманітним контингентом припускає:

ü Оволодіння великою кількістю конкретних вправ (уміння показати і термінологічно назвати);

ü Вміння складати комплекси вправ залежно від завдання;

ü Вміння навчати і проводити заняття ЗРВ різними способами (а також використовуючи одночасно оповідання, показ і виконання вправи);

ü Володіння методами організації занять за допомогою загально розвиваючих вправ;

ü Вміння дозувати навантаження в зв’язку зі станом, віком тих, хто займається і вирішує завдання.

Загально розвиваючі вправи прийнято класифікувати по анатомічній ознаці, групуючи вправи для різних частин тіла. Зміст вправ подано у Таблиці №2.

Питання для самоконтролю

1. Класифікація загальнорозвиваючих вправ

2. Способи проведення загальнорозвиваючих вправ

 

Прикладні вправи

Прикладні вправи це засоби гімнастики, які формують важливі вміння та навички активної взаємодії з навколишнім середовищем. Характерною особливістю прикладних вправ є більш-менш сувора регламентація рухів по формі, допущення індивідуальних рішень в діях для досягнення рухових завдань типу збереження рівноваги, перенесення приладів, подолання перешкод тощо. Ці вправи виконуються за допомогою спеціальних приладів, канатів, жердин, гімнастичних стінок, лав тощо, які знаходяться у спеціально обладнаних містечках відкритого типу в місцях відпочинку по місцю проживання в парках і т.д. Ці вправи являються головними при проведенні гімнастичних ігор, естафет, подолання полос перешкод. Крім своєї безпосередності, прикладності в різноманітних ланках фізичної діяльності людини зазначені вправи мають велике значення для удосконалення фізичних якостей таких як сила, витривалість, швидкість.

Дякуючи відносно простій руховій структурі прикладні вправи доступні будь-якому контингенту людей. Деякі з цих вправ являються добрим корегуючим засобом при виправленні цілого ряду фізичних недоліків. Завдяки цьому в програмах фізичного виховання учнів та молоді прикладні вправи займають одне з основних місць.

Прикладні вправи визнані ефективним засобом професіонально прикладної підготовки і можуть успішно застосовуватися спортсменами високої кваліфікації.

Прикладні вправи можуть бути включені в усі частини заняття, а навчання основним вправам проводяться в основній частині уроку, переважно груповим способом. Прикладні вправи поділяються на шість груп: ходьба та біг, вправи з рівноваги, вправи в киданні предметів та їх піднімання, вправи з лазання та переповзання різноманітними способами і вправи у підійманні вантажу та пересування з ним.

Зміст прикладних вправ викладено в таблиці №3.

 

Питання для самоконтролю

1. Класифікація прикладних вправ

2. В якій частині уроку виконуються прикладні вправи

 

Вільні вправи

Вільні вправи – сполучення різних рухів тіла, акробатичних і хореографічних вправ, логічно з’єднаних поміж собою у виді поточних комбінацій відповідно до поставлених завдань. Їх головна мета – вдосконалення координаційних здібностей, виховання почуття ритму і краси рухів.

Вільні вправи являються головним засобом формування школи рухів, підвищення функціональних можливостей організму людини, її працездатності – тренованості, особливо при багаторазовому повторенні.

У зміст вільних вправ включають доступні ЗРВ, прості елементи художньої гімнастики. На противагу комплексам оздоровчої лікувальної гімнастки, де кожна вправа виконується багаторазово, у вільних вправах, як правило, вправи не повторюються.

Істотна відміна вільних вправ від комплексів ЗРВ – об’єднання усіх рухів в єдину комбінацію, яка повинна виконуватися відповідно з прийнятим у гімнастиці стилем та якістю виконання.

 За допомогою вільних вправ учні отримують уявлення про такі характерні рухи, як напрям, амплітуда, темп, силові відтінки, точність тіла і його частин, постать, пластичність і виразність.

З цією метою у заняттях основної гімнастики використовуються учбові комбінації вільних вправ. Це невеличкі комплекси різної складності, які використовуються з метою розвитку координаційних рухів, створення рухової бази для наступного оволодіння більш складними вправами. Вільні вправи виявляються чудовим засобом для розвитку фізичних якостей: сили, швидкості, витривалості, спритності, рухливості у суглобах.

Освоєння простих учбових комбінацій доцільно проводити у підготовчій частині уроку з метою розминки, більш складні елементи вільних вправ в основній частині уроку, при цьому необхідно використовувати різні прийоми навчання по частинам і в цілому, а також підготовчі і підходящі вправи. Вільні вправи, які виконуються під музику являються чудовим засобом природного виховання людини. Зміст вправ подано у таблиці №4.

Питання для самоконтролю

1. Дайте визначення поняттю “вільні вправи”

2. Що входить в зміст вільних вправ

 

Стрибки

Стрибки опорні на відміну від стрибків безопорних, підскоків, які відносяться до групи загальнорозвиваючих вправ, характерні виразною фазою польоту після поштовху ногами і руками. За допомогою стрибків розвивають швидкісно-силові якості, спритність, координація рухів, вольові якості, стрибки мають прикладне значення.

Вміння легко і швидко переборювати різні перешкоди – один із показників фізичної підготовки учнів.

Стрибкові рухи виконуються за рахунок швидких і короткочасних м’язових скорочень, які вимагають доброї координації рухового апарату. Велика різноманітність і динамічність дій викликає підвищений інтерес до заняття стрибковими вправами.

Місце стрибків на занятті гімнастики визначаються її завданнями. Вивчають стрибки в основній частині заняття. Добре вивчені нескладні стрибки наряду з другими вправами часто включають у підготовчу частину заняття для ефективної підготовки організму, тих хто займається, до виконання складних вправ.

Використання стрибків поточним засобом у визначній ступені підвищує щільність заняття.

Усі стрибки у гімнастиці поділяються на дві великі групи: неопорні або прості та опорні.

Неопорні стрибки це стрибки, які виконуються без опори руками на прилад.

Опорні стрибки – подолання спеціалізованого перешкоджання з розбігу заздалегідь заданим засобом з використанням проміжної опори руками. Виконуються вони через прилад (кінь, козел) поставлений у довжину або в ширину. Зміст подано в таблиці №5.

Питання для самоконтролю

1. Класифікація опорних стрибків.

2. Які фізичні якості розвивають опорні стрибки?

 

Вправи на приладах

Вправи на приладах характерні незвичайністю умов опори і особливими тіло-рухами, обумовлені конструкцією цих приладів. В спортивній гімнастиці прилади поділяються на види чоловічого багатоборства (кінь-махи, перекладина, бруси, кільця, вільні вправи, опорні стрибки) і жіночого (бруси різної висоти, колода, опорні стрибки, вільні вправи). Цей поділ умовний, якщо мати на увазі використання вправ на приладах у видах гімнастики лікувально-прикладної спрямованості. Так, на коні з ручками можна використовувати багато вправ загальновиховного характеру. Подібний підхід до використання приладів значно поширює діапазон їх використання у заняттях з людьми різної статі, різної фізичної підготовки.

Вправи на приладах дуже різноманітні по формі, по ступеню складності, по характеру впливу на організм. Як правило, вони роблять значне навантаження на опорно-руховий апарат, і, отже, заняття на приладах приводять до істотного розвитку мускулатури, особливо рук, плечового поясу, так як багато вправ використовуються у вісах та упорах на руках. Це особливо помітно у представників спортивної гімнастики.

Поряд з традиційними гімнастичними приладами, історично вступившими в арсенал засобів гімнастики, в останній час з’явились тренажери і улаштування, які дозволяють використовувати багато вправ загально виховного характеру, у тому числі і в домашніх умовах. При виконанні вправ на приладах виховуються усі необхідні фізичні якості, сила, гнучкість, спритність, координація рухів, сміливість, витривалість. Зміст вправ подано у таблиці №6.

Питання для самоконтролю

1. Назвіть гімнастичні прилади, на яких виконуються вправи основної гімнастики

2. Які фізичні якості розвиваються при виконанні вправ на гімнастичних приладах

 

Акробатичні вправи

Акробатичні вправи дуже дійсний засіб розвитку фізичних якостей, виховання рішучості і сміливості. Різні рухи і положення тіла, у тому числі і перевороти через голову, поліпшують орієнтацію у просторі, роблять специфічний вплив на внутрішні органи, підвищуючи їх функціональну стійкість, являються головним засобом тренування вестибулярного апарату.

Доступність акробатичних вправ і можливість безперервного ускладнення дозволяють виконувати їх в загальній і прикладній фізичній підготовці, у різних видах спорту з метою спеціальної підготовки.

Значну частину акробатичних вправ складають вправи обертального характеру навколо різних осей. Вони можуть виконуватися на акробатичній доріжці і на ковдрі. Другу частину акробатичних вправ складають вправи у рівновазі, які виконуються у незвичайних умовах, індивідуально або за допомогою партнера (акробатичні піраміди у двійках, тройках і четвірках).

Акробатичні вправи – один з найефективніших засобів удосконалення стійкості до різних прискорень при переміщенні людини у просторі, у зв’язку з чим вони знаходять все більше використання у сучасній підготовці спортсменів різних видів спорту.

За допомогою чергування різних груп вправ виховують правильну поставу, що особливо важливо на заняттях з дітьми шкільного віку. Усі акробатичні вправи поділяються на три великі групи: стрибки, кидальні вправи і балансування. Зміст акробатичних вправ подано у таблиці № 7.

Питання для самоконтролю

1. Які вправи відносяться до акробатичних вправ?

2. Спрямованість акробатичних вправ.

 

Вправи з художньої гімнастики

Вправи з художньої гімнастики виконуються на заняттях з жіночим контингентом. Вони близькі за завданнями з вільними вправами і являють собою потокові і злитні комбінації різних за формою рухів танцювального характеру з предметами (скакалки, обручі, м’ячі, стрічки, булави) і без предметів.

Вправи з художньої гімнастики виконуються з музичним супроводом і допомагають вихованню пластичності рухів, невимушеності, виразності та вихованню естетичних якостей.

В залежності від ступеня складності засоби художньої гімнастики умовно поділяються на два види: підготовчі і основні вправи. До підготовчої групи відносяться – різновидність ходьби, бігу, підскоків; рухи розособленням, ЗРВ; елементи танців. В другу групу рухів увійшли ті вправи, освоєння яких пов’язано відносно тривалим формуванням рухових навиків і потребують визначного рівня розвитку фізичних якостей – вправ без предметів (хвилі, рівновага, повороти, стрибки, змахи).

ü Вправи з предметами (стрічка, обруч, м’яч, скакалка, булава);

ü Об’єднання і комбінація вправ без предметів і з предметами.

Враховуючи вищезазначене, усі головні засоби гімнастики можна об’єднати наступним чином:

ü Вправи, направлені на загальний розвиток якостей і рухових здібностей (стройові і загальнорозвиваючі вправи, ігри і естафети);

ü Вправи, направлені на формування життєво необхідних навичок і умінь (прикладні вправи, неопорні і опорні стрибки);

ü Вправи направлені на інтенсивний розвиток і удосконалення рухових здібностей і вольових якостей (вільні вправи, опорні стрибки, акробатичні вправи, вправи на приладах і вправи з художньої гімнастики).

Такий поділ усіх головних засобів гімнастики поліпшує підбір визначених вправ для того чи іншого виду гімнастики і вирішення різних педагогічних завдань.

Поряд з наданими вправами на заняттях з гімнастики широко використовуються різноманітні рухливі ігри з метою удосконалення і закріплення необхідних рухових навичок і вмінь, підвищення емоційного стану тих, хто займається та інтересу до процесу заняття. При проведенні різних естафет переслідують ту саму мету, що і в іграх, проте у них в більшій мірі виявлено елемент змагання.

Питання для самоконтролю

1. Назвіть засоби художньої гімнастики.

2. На розвиток яких фізичних якостей впливає заняття художньою гімнастикою?

 


Рекомендована література

Арефьєв В.Г., Єдинак Г.А. Фізична культура в школі (молодому спеціалісту): Навчальний посібник для студентів навчальних закладів ІІ-IV рівнів акредитації. -3-тє вид перероб. і доп. - Кам’янець-Подільський, ПП Буйницький О.А., 2007. -248 с.

2 .Арефьєв В.Г. Основи теорії та методики фізичного виховання: підручник. – Кам‘янець-Подільський: ПП Буйницький О.А., 2011.-368 с.

3. Арефьєв В.Г., Шегімага В.Ф., Михайлова Н.Д. Методика викладання в I-IV класах. –К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2007. -96 с.

4. Брикін А.Т.Загально розвиваючі та спеціальні вправи. –М.: Фізкультура і спорт, 1971

5. Бялай А.А. Палига В.Д. Гімнастика, Київ, “Вища школа”, 1975

6. Журавін М.Л. Мельников Н.Ю. “Гімнастика” Москва “Академіка” 2002 р. с. 223-330.

7. Журавін М.Л., Меньшиков Н.К. Гімнастика. –М. –Академія, 2002, С.195-330.

8. Смолевський В.М. Гімнастика та методика викладання, - М.: Фізкультура і спорт, 1987.

9. Шлемін А.М. Гімнастика. М.: Фізкультура і спорт, 1979

10.Шегімага В.Ф. Терещенко І.А. Гімнастична термінологія. - К:. НПУ імені М.П. Драгоманова, 2010.


ТАБЛИЦЯ 1.

СТРОЙОВІ ВПРАВИ

Нескладні рухові дії, які використовуються на заняттях гімнастикою для раціонального розміщення учнів, виховання почуття ритму, колективних дій, дисциплінують, сприяють вихованню стрункої постави, погоджених дій під час ходьби та бігу

 

Стройові прийоми  Шикування і перешикування Пересування Розмикання і змикання
Команди: Шикування: в шеренгу, в колону в коло. Рух кроком і бігом, рух уперед з кроку на місці. Розмикання приставними кроками
“Ставай!” Перешикування з однією шеренги в дні, в три і навпаки. Перешикування з колони по одному в колону по двоє, по три і навпаки. Пересування в обхід, по діагоналі, протиходом, змійкою.  
“Рівняйсь!”     Розмикання приставним кроком в колони по чотири, по п’ять.
“Струнко!”   Рух по точкам залу.  
“Вільно” Перешикування уступом за розрахунком 9,6,3 на місці   Розмикання і змикання за стройовим статусом
“Відставити!”   Рух по колу  
“По порядку – розподілись”     Розмикання дугами з колони по чотири і п’ять
“На перший і другий розподілись”   Рух по спіралі  
“По три, чотири, п’ять розподілись” Перешикування послідовними поворотами під час руху з колони по одному в колони по двоє, по три, чотири і т.д.   Розмикання та інтервал і дистанцію два кроки під час руху.
“На 9,6,3 на місці – розподілись”   Рух відкритою та закритою петлею.  
“Направо!” Перешикування із шеренги в колону заходженням відділень плечем. Виконання поворотів під час руху (наліво, направо, кругом). Зміна темпу руху і довжини кроку. Розмикання по розрядженню.
“Налі-Во”      
“Кру-Гом!” Перешикування в колони по одному, в колону по два, по три, по чотири і т.д. дробленням, зведенням, розведенням, злиттям Рух стройовим кроком. Розмикання по направляючим в колонах виставлених заздалегідь вчителем.
“Пів-поворота налі-Во”   Зупинка групи.  

ТАБЛИЦЯ 2.

ЗАГАЛЬНОРОЗВИВАЮЧІ ВПРАВИ

 

Координаційно нескладні дії виконані з метою загальної фізичної підготовки, розвитку різних груп м’язів, удосконалення фізичних якостей, надбання елементарних рухових навичок.

Вправи без предметів Вправи з предметами та обваженнями Вправи на гімнастичних приладах Вправи на тренажерних пристроях
Вправи для рук і плечового поясу. Вправи для тулуба і шиї. Вправи для нижніх кінцівок. Вправи для тулуба. Вправи для всього тіла. Вправи для формування вірної постави. Вправи для розвитку сили, гнучкості, витривалості, спритності, на розслаблення м’язів. Вправи з гімнастичною палицею. Вправи з короткою та довгою скакалкою. Вправи з набивним м’ячем, з тенісним м’ячем та з надувним. Вправи з булавами, гантелями, гирями, штангою. Вправи з обручем, резиновим та пружинним амортизаторами. Вправи з опорою (вдвох). Вправи з гімнастичною лавою. Вправи у простих та мішаних висах та упорах. Розмахування у висі та упорі. Підйоми та опускання із висів та упорів. Ходьба на руках в упорі (бруси, кінь, колода). Згинання та розгинання рук в упорі та висі. Зіскоки із висів та упорів. Лазіння по канату, гімнастичній стінці, по жердині, по колоді. Вправи на гімнастичній стінці та гімнастичній лаві. Вправи на тренажерах “Ролер” (рухома опора для бігу). Вправи на тренажерному комплексі “Здоров’я” (гімнастична стінка, рухома каретка та пружинний амортизатор). Вправи з “Вібромасажером”, який дозволяє виконувати примусову вібрацію м’язів тіла. Вправи на “Велотренажері для розвитку сили м’язів нижніх кінцівок”.

ТАБЛИЦЯ 3.

ПРИКЛАДНІ ВПРАВИ

 

Засоби гімнастики, які застосовуються у повсякденному житті, на виробництві та у воєнних умовах. Вони є добрим засобом для всебічної підготовки, а також сприяють активному розвитку сили, спритності, витривалості, сміливості, виховують життєвоважливі якості і навички.

 

Ходьба та біг Лазіння та перелазіння Кидання та ловля Перенесення вантажу Рівновага
Ходьба на носках, п’ятах, ходьба стройовим кроком, з акцентом і без, ходьба з високим підійманням стегна, у напівприсіді, присіді, випадами, випадами з поворотами тулуба, схрестним і приставним кроком, з нахилами. Біг з високим підійманням стегон, згинанням ніг назад, прямими ногами вперед і назад, схрестним кроком, з поворотами спиною вперед, з прискоренням, стрибки з різними рухами руками.   Лазіння в простому і змішаному вісі (стінка, лава), лазіння в два і три прийоми, на руках, кутом. Лазіння по стінці в горизонтальному, вертикальному і косому напрямах. Перелізання з приладу на прилад, з одного накату на інший, з канату на гімнастичну стінку і навпаки, з гімнастичної лави на стінку. Переповзання в упорі стоячи на колінах, в упорі стоячи на зігнутих ногах одноіменним та різноіменним способами, на боці, по-пластунському, з допомогою ніг і однієї руки, з допомогою рук і однієї ноги.   Кидання предметів на відстань. Кидання у ціль. Підкидання та ловля предметів. Перекидання. Жонглювання предметами. У якості предметів застосовують: великі та маленькі резинові м’ячі, тенісні м’ячі, набівні м’ячі, гімнастичні палиці, булави, скакалки, обручі.   В якості вантажу набивні м’ячі, гімнастичні лави, колоди, різноманітні прилади, мати, партнерів. Перенесення виконують у двох, вчотирьох, на зігнутих руках в шерензі, на плечах в колоні. Партнера одного вдвох способами: “на руках” “під руки і ноги”, “на зчеплених руках”, “під ноги і спину”, “на палиці”, “верхи на спині”, “верхи на плечах”, “на одному плечі”, “обхватом збоку”. Виконується: на місці-стійки на одній нозі, на носках, рухи руками, ногами, тулубом; повороти на носках, махом однієї; стрибком, в присіді, присіді на одній і двох, переходи із упора в сід і упори. В русі – різноманітні види ходьби; пересування кроком, танцювальним кроком, приставним і перемінним; ходьба з додатковими рухами руками. Пересування стрибками та підскоками. Зіскоки з різноманітних вихідних положень


ТАБЛИЦЯ 4.

ВІЛЬНІ ВПРАВИ

Є засобом загальнорозвиваючого характеру, використання якого спрямовано на розвиток координаційних здібностей, підвищення витривалості. Вони складаються з акробатичних елементів і зв’язок стрибків, рівноваг, поворотів, махів ногами, рухів хореографічного характеру.

 

Основні положення рук, ніг, тулуба   Вправи динамічного характеру  
Положення рук: вперед, назад, вниз, вгору, в боки, праворуч, ліворуч, згинання та розгинання, повороти рук, відведення та повороти кістей. Положення ніг: вперед, назад, в бік; повороти ноги; згинання ноги, рухи стопою, взмахи ногою у різних напрямах. Положення тулуба: нахили вперед, назад, вліво, вправо; повороти на ліво, на право, колові рухи. Присіди: на двох, на одній (з різним положенням другої); на одній з виставленням другої на носок п’ятку в основних і проміжних положеннях. Упори: упор присівши на одній і на двох ногах, на одному коліні, упор стоячи, сидячи, боком; сіди на полу з різними положеннями ніг і рук. Рівновага: на носки однією, другу назад (вперед, вбік); рівновага на лівій, правій; бокова рівновага в упорі; високий кут.   Пересування: приставним, перемінним, вальсовим кроком; кроки галопу вперед, вбік; кроки польки, мазурки; різноманітні види бігу. Стрибки: на одній і двох ногах з різними положеннями та рухами рук та вільної ноги. З просуванням вперед, назад, вбік, з ноги на ногу, стрибки з поворотом на 90˚ та 180˚, перекидний стрибок, підбивний стрибок вперед та вбік. Повороти: в різних стойках на носках на 180-920, переступанням на носках, махом однієї вперед і назад, стрибками, в присиді, в упорі, в стійці на руках. Перекати: вперед, назад, ліворуч, праворуч, коловий перекат. Стійки: на носках, на лопатках, на голові, передпліччях, руках, на одній руці. Перекид: вперед, назад, ліворуч. Перевороти вперед, назад, вбік. Сальто з місця, розбігу, з стрибка; різноманітні поєднання.  

 



ТАБЛИЦЯ 5.

ОПОРНІ СТРИБКИ

Опорні стрибки застосовуються у фізичній підготовці для розвитку таких якостей, як спритність, стрибучість, сміливість, рішучість, наполегливість, координація рухів. Залежно від структури рухів вони поділяються на дві групи.

 

 

Безопорні стрибки Опорні стрибки
Стрибки у висоту з місця Стрибок у висоту з розбігу Стрибок у довжину з місця та розбігу Стрибок з трампліну, гімнастичного містка, гімнастичної лави Стрибки з висоти у глибину (колода, гімнастичний кінь, козел, стінка) Стрибки та підскоки з короткою та довгою скакалкою Пробігання під обертаючою довгою скакалкою різними способами Вправи з короткою скакалкою   Вскок в упор стоячи на коліна і зіскок ноги разом або нарізно у глибину Вскок в упор присівши і зіскок (прогнувшись, зігнувшись, з поворотом на 90˚, 180˚, 360˚, 720˚) у глибину Стрибок кутом через коня у довжину поштовхом однією ногою Стрибок боком через коня у ширину Стрибок боком через коня з ручками Стрибок зігнувши ноги через коня або козла у ширину і довжину Стрибок ноги нарізно через коня і козла у довжину або ширину  

 


ТАБЛИЦЯ 6.

ВПРАВИ НА ГІМНАСТИЧНИХ ПРИЛАДАХ

 

Різноманітні по формі, по ступені складності, по характеру діяння на організм дозволяють доцільно вирішувати завдання фізичного виховання учнів з урахуванням їх віку, полу та фізичної підготовки. Вони допомагають розвивати силу, гнучкість, швидкість скорочення м’язів, діють на роботу серцево-судинної та дихальної системи, а також органів рівноваги.

 

Кільця   Бруси   Колода   Бруси р/в Перекладина   Кінь/махи  
Виси: стоя, лежачи, присівши, ззаду, зігнувшись, прогнувшись, на зігнутих руках, кутом. Упори: кутом, упор, упор зацепом за руку. Підйом: силою, розгином, переворотом. Опускання назад та вперед. Зіскок: махом уперед і назад, ноги нарізно. Розмахування: згинанням і розгинанням.   Статичні вправи: Упори – на руках, на передпліччях, кут в упорі. Сід ноги нарізно, сід на лівому стегні. Стійка на плечах, на руках. Динамічні вправи – Розмахування у упорі, в упорі на руках, на предпліччях. Підйоми махом уперед, назад, розгином. Перекид уперед із сіду ноги нарізно і стійки на плечах. Перемахи однією, двома. Зіскок махом уперед, назад, теж із поворотом. Статичні вправи – рівновага поперек, поздовжньо, упори, сиди, присіди, напівшпагати. Динамічні вправи – стрибки кроком із зміною ніг, з однієї на дві. Повороти на носках на 90˚, 180˚, 360˚ махом переступанням, стрибком. Наскок в упор ноги нарізно, в упор присівши на одну, у стійку на одній. Зіскоки уперед прогнувшись махом однією з кінця, з упору на коліні.   Розмахування – згинаннями у висі на в/ж. Перемахи – зігнувши ноги, ноги нарізно, однойменний перемах. Спад назад і вперед з упору на в/ж. Підйом – переворот в упор на в/ж і на н/ж, поштовхом двох ніг підйом в упор на в/ж. Оберт уперед в упорі верхи на н/ж. Коло однієї ногою на н/ж з вису в/ж. Зіскок махом уперед з сіду на лівому стегні, з упору верхи пере махом однієї.   Розмахування – дугою, згинанням, підтягуванням. Перемахи – одноіменні і різнойменні в упорі. Підйоми: переворотом з вису, верхи правою, підйом розгином. Оберти – назад в упорі, вперед в упорі, верхи лівою. Повороти – махом уперед, махом уперед після схресного хвату. Зіскоки – з упору махом назад, пере махом лівою, правою дугою, махом назад і махом уперед.   Перемахи з упору: однойменні і різнойменні, перемахи двома, з упору і упору ззаду. Коло – правою та лівою в упорі, різнойменні перемахи. Зіскоки – боком вліво, кутом вліво, в поєднанні з перемахами із упору верхи лівою, перемах правою зіскок, теж з упору зовні.  

 


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 4297; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!