Чому побудова нового сучасного розподільчого центру більш вигідна компанії ніж оренда старих складських приміщень?

Міністерство освіти, науки, молоді і спорту України

Державний вищий навчальний заклад

«Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана»

 

Кейс №5

з предмету «Логістика»

 

Виконав: студент

Порховнюк Дмитро

2 групи 3 курсу

Спеціальності 6504

Перевірив (-ла) викладач:

Бобрицька Н. Д.

 

Київ 2012


Кейс 5. Компанія «АТБ-маркет» займається роздрібною торгівлею продуктами харчування. Мережа «АТБ-маркет» представлена 184 магазинами в 46 містах 13 регіонів України, в штаті компанії 9574 осіб (дані на травень 2007 року). Оборот за 2006 р. склав 2,47 млрд. грн. (з ПДВ).

На початку 90-х років XX сторіччя, коли компанія вийшла на ринок, товар в магазини компанії доставлявся напряму, постачальниками. Подібна ситуація перестала влаштовувати компанію, коли мережа розширилася до 25 магазинів (при середній площі одного магазина 400 кв. м.). Враховуючи, що компанія «АТБ-маркет» почала позиціювати себе як сітьового ріелтера, що проводить політику низьких цін, вона повинна була шукати найбільш низькі цінові пропозиції від постачальників. Доводилось закупати великі партії товару. Для його зберігання компанія почала орендувати старі складські приміщення. їх реконструкція обходилася в 80— 150 дол. США за кв. м (для порівняння: при будівництві нових витрати могли б складати до 400—600 дол. за 1 кв. м). Коли кількість магазинів в мережі перевищила 60, а витрати на транспортування, зберігання та адміністрування товарних потоків склали біля 50 млн. грн. на рік, компанія прийняла рішення про необхідність зниження логістичних витрат та будівництва власного розподільчого центру. Крім того виникла необхідність зниження втрат від недопостачання, які при великій кількості магазинів могли складати декілька млн. грн. за місяць.

В зв'язку з тим, що біля половини магазинів мережі «АТБ-маркет» знаходиться в Дніпропетровському регіоні, два роки назад розподільчий центр (РЦ) було побудовано саме у Дніпропетровську. Корисна площа РЦ склада 12,5 тис. кв. м. В середньому через РЦ компанії кожного дня проходить до 2 тис. т. товару. РЦ прагне працювати за системою сгоss — docking (приймання та відправка товару напряму без розміщення в зоні зберігання). Максимальний час знаходження товару на складі — 6 днів, а продукти, які швидко псуються (овочі, сири, ковбаса тощо) — не більше 2 днів. За оцінками менеджерів компанії подібний РЦ окупиться за 8—10 років.

Слід відмітити, що за рахунок використання власних розподільчих центрів (зараз компанія використовує три окремі складські об'єкти) «АТБ-маркет» знизила логістичні витрати з 6 % до 2,61 % від товарообігу. Разом з цим компанія планує розпочати будівництво єдиного РЦ площею біля 25 тис. кв. м.

Дайте відповіді на запитання.

За рахунок чого компанія «АТБ-маркет» знизила логістичні витрати використовуючи власні розподільчі центри?

Чому побудова нового сучасного розподільчого центру більш вигідна компанії ніж оренда старих складських приміщень?

Чому компанія планує розпочати будівництво єдиного РЦ, хоча інвестиції в цей проект можуть скласти приблизно 130 млн. грн.?

 

 


Відповіді:

За рахунок чого компанія «АТБ-маркет» знизила логістичні витрати, використовуючи власні розподільчі центри?

Основною вимогою для магазинів харчових продуктів компанії «АТБ-маркет» є торговий оборот, який має здійснюватися постійно, а тому має передбачатися постійна наповненість складів, але відповідно до вимог і специфіки товару. Проте утримання складів для компанії вело за собою такі витрати як їх оренда; обслуговування і реконструкція, що виявилося дорогим і по деякій суті економічно недоцільним; витрати на транспортування від постачальника до кожного складу і від нього до кожного магазину мережі; витрати на зберігання товару; адміністрування товарних потоків і т.п. Тобто велика мережа складів потребує високого ступеня координації їх роботи, яка включає в себе їх завантаження і розвантаження, контроль за відпуском товару, графіками поставок, обліком товару тощо, а це все додаткові витрати, які з розширенням мережі магазинів також збільшуються.

Тому будівництво власних розподільчих центрів знизило витрати, виключивши оренду складів та їх утримання; знизилися транспортні та  адміністративні витрати; компанія почала використовувати транзитну форму постачань, адже РЦ прагне працювати за системою сгоss-docking, тобто приймання та відправка товару напряму без розміщення в зоні зберігання, що значно знижує витрати за складську переробку, зберігання і транспортування, і підвищує швидкість обігу, поліпшується використання транспортних засобів, зменшується документообіг, а постачання продукції стають більш регулярними і стабільними; зменшуються витрати на персонал, що обслуговує складські приміщення, і спрощується контроль за рухом товарних потоків. Таким чином, знижуються загальногосподарські (адміністративні) витрати і витрати на збут, які пов’язані з логістикою посередництва, складування, транспортування тощо.

Окрім цього, варто відмітити, що за рахунок використання власних розподільчих центрів логістичні витрати скоротились з 6 % до 2,61 % від товарообігу, який у 2006 році, до речі, склав 2,47 млрд. грн. Тобто компанія зекономила майже 84 млн. грн. за рахунок переваг розподільчих центрів.

 

Чому побудова нового сучасного розподільчого центру більш вигідна компанії ніж оренда старих складських приміщень?

        Як було зазначено, оренда складських приміщень потребує значних втрат на їх утримання та обслуговування. При тому компанія «АТБ-маркет» розширює свою мережу магазинів. А нам відомо, що тільки при кількості більш ніж 60 магазинів, складські логістичні втрати та інші пов’язані з ними становили близько 50-ти млн. грн. на рік. До того ж координувати роботу складів потребує значних трудових затрат. Тому компанії є економічно невигідною ситуація, що склалася.

Розподільчий центр має на меті зменшити витрати і розвантажити управлінський апарат, ефективно скоординувати рух товару від виробника до споживача, уникаючи втрат від псування, усушки чи утруски товару і вирішуючи, таким чином, проблему постачання як можна найкраще. Тим паче, що розширення мережі магазинів не потребуватиме додаткових складських приміщень і дасть змогу у такому разі уникнути цих витрат. Також зважаючи на той факт, що через РЦ проходить близько 2 тис. тонн  товару щодня, а його максимальне перебування на складі обмежено терміном 6 днів (для продуктів швидкого псування – 2 дні), то сконцентрувати ресурси і скоординувати роботу буде ефективніше з одного центру. Також слід зазначити, що даний проект окупиться у майбутньому, а їх подальша побудова буде сприяти розширенню торгової мережі «АТБ-маркет».

        

Чому компанія планує розпочати будівництво єдиного РЦ, хоча інвестиції в цей проект можуть скласти приблизно 130 млн. грн.?

Як вже було зазначено, з побудовою розподільчих центрів «АТБ-маркет» скоротив свої логістичні витрати більш ніж удвічі. Тобто даний проект є економічно вигідним.

На мою думку, з побудовою єдиного РЦ процес розподілу товарних потоків буде централізовано, що забезпечить його повний контроль; знизяться витрати, пов’язані з утриманням окремих розподільчих центрів. Звичайно можуть виникнути проблеми при розподілі і транспортуванні товарів по регіонам та містам і здійсненні контролю з єдиного РЦ, проте прагнення працювати за системою сгоss-docking, що означає у деякому сенсі відмову від складських об’єктів і формування прямих господарських зв’язків між підприємствами-виробниками і мережею магазинів компанії, спонукає керівництво «АТБ-маркет» до введення жорсткого контролінгу, задля досягнення максимальної результативності та ефективності.

Стосовно розміру інвестицій, які складають приблизно 130 млн. грн., то за рахунок ефекту масштабу логістичні витрати скоротяться і даний проект окупить себе у наступні декілька років.


Дата добавления: 2018-02-15; просмотров: 1500; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!