Порядок виконання робіт при зварюванні неповороних стиків



Для забезпечення безпеки і зручності робіт при зварюванні неповоротних стиків повинні встановлюватися інвентарні страхуючі опори по обидві сторони стику, що зварюється так, щоб відстань між поверхнею ґрунту і нижньої твірної труби була не менше за 500 мм. Виконувати зварювальні роботи з використанням земляних призм забороняється. При роботі з внутрішнім центратором на поздовжніх схилах більше за 10° потрібно користуватися додатковими гальмовими пристроями, що збільшують зчеп­лення центратора з трубою. Зварювання неповоротних стиків після установки зовнішнього центрато­ру дозволяється вести тільки після міцного його закріплення накидним гвинтовим за­тиском. Зварену секцію трубопроводу слід укладати від брівки траншеї на відстані 1,5 м, а при поперечному схилі місцевості більше за 5°, крім того, закріпляти проти скачування анкерними пристроями.

Кінці опущених у траншею секцій трубопроводу довжиною не менше за 30 м засипати ґрунтом не треба. У місцях монтажу захльостів і врізки перекривальної арма­тури повинен влаштовуватися котлован розмірами в плані у всіх напрямах по 2 м від стику, що зварюється. У котловані на місці зварювання стику повинен бути вико­паний приямок глибиною 0,7 м та забезпечене відведення води з котловану, в якому проводяться зварювально-монтажні або ремонтні роботи.

Під час монтажу і зварювання кривих вставок, котушок, перекривальної арматури і захльостів всі роботи потрібно проводити під безпосереднім керівництвом особи відповідальної за виконання цих робіт.

Кінці елементів, що зварюються і монтуються, потрібно надійно закріпляти. Ін­струмент, необхідний для роботи, потрібно укладати не ближче за 0,5 м від бровки котловану. Забороняється складати матеріали й інструмент на схилі відвалу землі з боку котловану.

Одночасна спільна робота газорізальника й електрозварника в котловані забороняється.

Зварювати стики захльостів дозволяється тільки після того, як будуть на­дійно закріплені кінці секцій або вставки що підлягають зварюванню. Підварювання шва ручним електродуговим зварюванням усередині тру­бопроводу дозволяється при діаметрі останнього не менше за 1020 мм із дотриман­ням вимог, вказаних в п. 9.2.30 і 9.2.31 цих Правил. Під час зварювання неповоротних стиків контактною установкою типу ТКУП трубоукладачу, що підтримує установку, дозволяється працювати на місцево­сті з  поздовжнім схилом не більше за 15°, а його крюк обладнується спеціальним за­побіжним замком. Для усунення розгойдування установки під час переміщення тру­боукладача від стику до стику, вона повинна бути обладнана жорсткою рамою, жорс­тко з'єднаною з рамою трубоукладача. Не дозволяється виконання монтажно-зварювальних робіт без надійного укриття (палатка, навіс) якщо швидкість вітру більше 10 м/с та випадають атмосферні опади (дощ, сніг).

 

Виконання газового різання і зварювання

Згідно з ДСТУ 2448-96, до робіт із кисневого різання допускаються особи не молодші 18 років, які пройшли відповідне навчання, інструктаж і перевірку знань вимог безпеки згідно з чинними нормативно-технічними документами і які мають від­повідне посвідчення.

Повторний інструктаж та перевірка знань з безпеки праці та виробничої санітарії проводиться не рідше ніж один раз на три місяці з відміткою в журналі.

До газорізальних робіт не допускаються особи, які мають медичні проти­показання.

Під час влаштування на роботу різальники повинні попередньо пройти медич­ний огляд, а надалі у встановленому ДНАОП 0.03-4.02-94 порядку проходити пері­одичні огляди. Працівники, які виконують роботи з кисневого різання повинні бути забез­печені засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) згідно з вимогами ГОСТ 12.4.011-89 та галузевих норм.

Устаткування й апаратура для кисневого різання металів (машини, уста­новки, пости, апарати, різаки і газові комунікації) повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003-91, ГОСТ 12.2.052-81, ГОСТ 12.2.054-81.

Електротехнічні пристрої газорізальних машин і установок повинні задовольняти вимогам ГОСТ 12:2.007.8-75. Переносний ацетиленовий генератор повинен відповідати ГОСТ 12.2.054-81 і ДНАОП 1.1.10-1.04-01, мати паспорт встановленої форми, ін­струкцію з експлуатації та інвентарний номер, під яким генератор реєструється в жу­рналі обліку технічних оглядів. Переносні ацетиленові генератори для роботи слід встановлювати на відкритих площадках. Допускається їх тимчасова робота у добре провітрюваних примі­щеннях.

У приміщенні, де встановлено ацетиленовий генератор, забороняється зберігати карбід кальцію у кількості, що перевищує змінну потребу. Для розкриття барабанів із карбідом кальцію необхідно застосовувати ін­струмент, що виключає утворення іскри при ударі (латунним зубилом і дерев’яним молотком, а при товщині сталі кришки барабана 1-16 мм спеціальним ножем, при цьому місце різки змащують солідолом товщиною 2-3 мм). Після закінчення роботи або під час короткочасних перерв у роботі газові пальники дозволяється класти тільки на спеціальні підставки. Перегрітий різак охолоджується у холодній воді, попередньо щільно закривши ацетиленовий та кисневий крани.

Перед початком роботи з ацетиленовим газогенератором, а також протя­гом зміни, необхідно обов'язково перевіряти справність водяного затвора та рівень води в ньому, а при необхідності воду потрібно доливати.

При роботі з ацетиленовим генератором не допускається:

- працювати з несправним водяним затвором;

- засипати у завантажувальні корзини генератора карбід кальцію більше норми та завищеної грануляції або проштовхувати його у реторту апарата за допомогою залізних прутків і дроту; працювати на карбідному пилу;

- підходити з відкритим вогнем менше 10 м від генератора;

- з’єднувати ацетиленові шланги мідною трубкою, використовувати мідь як припій для пайки ацетиленової апаратури і в інших місцях, де можливе зіткнення з ацетиленом;

- працювати двом зварникам від одного водяного затвору;

- переносити генератор при наявності у газозбірнику ацетилену;

- встановлювати ацетиленові генератори в проходах, проїздах, на сходових майданчиках і в підвалах, в місцях скупчення людей, а також в неосвітлених місцях;

- залишати без нагляду ацетиленовий генератор під час перерв або припинення робіт.

Відігрівати замерзлі генератори і трубопроводи дозволяється тільки га­рячою водою. Шланги і арматура повинні відповідати ГОСТ 9356-75 і ГОСТ 12.2.063-81 і використовуватися за їх призначенням. Не дозволяються викори­стовувати кисневі шланги для подачі ацетилену і навпаки. При приєднанні шлангів до різака вони повинні попередньо продуватися робочими газами. Довжина шлангів по­винна бути не більше 20 м. Застосування шлангів більшої довжини дозволяється у виняткових випадках з дозволу керівника робіт. Шланги необхідно оберігати від зовнішніх пошкоджень, дії високих тем­ператур, іскор, полум’я. Не допускається скручування, сплющення або перелом шла­нгів. Згідно з ДСТУ 2448-94 закріплення шлангів на з'єднувальних ніпелях по­винно бути надійним. Для цього слід використовувати спеціальні хомутики.

Допускається не більше двох з’єднань на кожному шланзі за допомогою ніпелів.

На стаціонарному зварювальному пості балони з ацетиленом (пропан-бутаном) і киснем повинні зберігатися роздільно у металевій шафі з перегородкою. При газозварювальних (газорізальних) роботах не допускається:

- використовувати редуктори і балони з киснем, на штуцерах яких виявлені будь-які сліди масла, а також замаслені шланги;

- застосовувати для кисню редуктори, шланги, що використовувались раніше для роботи з іншими газами;

- користуватися несправними, неопломбованими або з простроченим терміном перевірки манометрами на редукторах;

- знаходитися навпроти штуцера під час продування вентиля балона;

- проводити газове зварювання та різання на відстані менше 10 м від ацетил­енового генератора і менше 5 м від балонів з киснем, ацетиленом або зрідженим га­зом;

- виконувати будь-які роботи з відкритим вогнем на відстані менше 3 м від аце­тиленових трубопроводів і менше 1,5 м від киснепроводів;

- запалювати газ у різаку (пальнику) за допомогою дотику до гарячої деталі;

- залишати робоче місце при включених різаках та пальниках;

- знімати ковпак з балонів, які наповнені ацетиленом або іншими горючими га­зами, за допомогою інструменту, який може викликати іскру. Якщо ковпак не відкру­чується, балон повинен бути повернутий заводу-наповнювачу;

- переносити балони на руках. Транспортування на виробничих дільницях бало­нів дозволяється тільки на спеціальних візках із надійним їх кріпленням;

- проводити ремонт пальників, різаків та іншої зварювальної апаратури неспеці­алістами;

- застосовувати для ущільнення редуктора будь-які прокладки крім фібрових;

- ремонтувати газову апаратуру і підтягувати болти з'єднань, що знаходяться під тиском.

Забороняється розміщувати наповнені газом балони на відстані менше 1 м від опалювальних пристроїв і паропроводів. Відстань від балонів до печей та ін­ших джерел тепла з відкритим вогнем повинна бути не менше 5 м.

При роботах з порожніми балонами з-під кисню і горючих газів мають ви­конуватись такі само заходи безпеки, як і з наповненими балонами.

У разі виявлення витікання газу роботу необхідно негайно припинити, лі­квідувати витікання, провітрити приміщення.

У разі виникнення зворотного удару, необхідно в той же час перекрити вентиль газу, а потім кисню, перевірити рівень води у затворі і впевнитися в відсутності про­цесу горіння шлангів.

Усі газорозподільні трубопроводи повинні бути заземлені.

Наземні газопроводи та балони повинні фарбуватись: ацетиленові - в білий колір; кисневі - в блакитний.

Залишковий тиск в балонах із киснем повинен бути не менше за 0,5 кгс/см2 (0,05 МПа), а в ацетиленових балонах, згідно ДНАОП 1.1.10-1.04-01, не менш наступних значень табл.1.3.

Місце проведення газозварювальних робіт повинно бути очищене від рі­зноманітного легкозаймистого сміття і горючих предметів, а місця, де розлите дизпаливо, бензин, чи інші горючі речовини - необхідно присипати землею, або піском.

 

Таблиця 1.3 – Температура, °С і максимально допустимий залишковий тиск по манометру, кгс/см2

Температура, °С Тиск, МПа
Нижче за 0 0,5
Від 0 до плюс 15 1
Понад плюс 15 до плюс 25 2
Понад плюс 25 до плюс 35 3

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 93; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!