Право судочинство процесуальний




Висновки

 

Отже, у системі галузей права, які формуються на сучасному етапі розвитку національного права та правової системи, важлива роль належить галузям, які можна назвати процесуальними. Функціонування судової гілки влади та її конституційно-правове закріплення стало важливим чинником у становленні в Україні господарського судочинства, здійснення якого є основною прерогативою господарських судів. Норми права, які регулюють відносини у сфері здійснення господарського судочинства, становлять основу господарського процесуального права.

Господарське процесуальне право - це система правових норм, які ухвалюються уповноваженими на те органами та спрямовані на формування чітких та доступних механізмів забезпечення, гарантування та захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання шляхом здійснення господарського судочинства.

Ознаки господарського процесуального права:

а) його правову основу становлять норми господарського процесуального права;

б) спрямоване на формування чітких та доступних механізмів забезпечення, гарантування та захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання;

в) передбачає формування в Україні ефективної моделі господарського судочинства.

У сучасних умовах відбувається складний процес становлення господарського процесуального права з урахуванням потреби підвищення ефективності забезпечення гарантування та захисту прав і законних інтересів суб'єктів господарювання, практики застосування законодавства про господарське судочинство, зокрема практики та досвіду держав з ринковою економікою, держав - членів ЄС, необхідності забезпечення доступу суб'єктів господарювання до господарського судочинства та його самодостатності в Україні.

Господарське процесуальне право як самостійну галузь права характеризує специфічний предмет та метод правового регулювання.

До предмета господарського процесуального права належать суспільні відносини, які регулюються його нормами. У загальному розумінні - це господарські процесуальні відносини. За своєю суттю вони передбачають відносини:

· пов'язані з виникненням господарського спору;

· щодо досудового врегулювання господарського спору;

· щодо судового врегулювання господарського спору. Відносини, пов'язані з виникненням господарського спору, - це суспільні відносини, які виникають з приводу порушення законних прав та інтересів суб'єктів господарювання.

Відносини щодо досудового врегулювання господарського спору - це суспільні відносини, що виникають з приводу досудового (претензійного) врегулювання господарського спору.

Відносини щодо судового врегулювання господарського спору - це суспільні відносини, які виникають з приводу судового врегулювання господарського спору шляхом здійснення господарського судочинства.

Метод господарського процесуального права передбачає та допускає поєднання імперативних та диспозитивних способів впливу норм господарського процесуального права на поведінку його учасників.

Господарське процесуальне право як самостійна галузь права є складним, структурованим правовим явищем, яке має внутрішню організацію та будову. На основі загальнотеоретичного розуміння системи права як сукупності впорядкованих і взаємоузгоджених між собою норм права, які характеризують його внутрішню будову, як елемента правової системи можна констатувати, що система господарського процесуального права - це сукупність взаємопов'язаних та взаємообумовлених норм, побудованих у науково обґрунтованому, об'єктивно зумовленому порядку.


Література

 

1. Господарський процесуальний кодекс України (редакція станом на 18.01.2013) // Відомості Верховної Ради. - 2001. - № 36. - Ст. 188.

2. Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 7 липня 2010 року // Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua.

3. Абова Т.Е. Арбитражный процесс в СССР: понятие, основные принципы. - М.: Юрид. лит., 1985.

4. Абова Т.Е., Тадевосян В.С. Разрешение хозяйственных споров. - М., 1968.

5. Абрамов Н.А. Хозяйственно-процессуальное право Украины: Учеб. пособие (курс лекций). - Харьков: Одиссей, 2003. - 336 с.

6. Алексеев С.С. Проблемы теории права / С.С. Алексеев. - Свердловск, 1972. - Т. 1. - С. 105.

7. Анохин В.С. Арбитражное процессуальное право России. - М., 1999. [електронний ресурс] // режим доступу: http://inl.com.ua/book/1539.

8. Арбитраж в СССР / Под ред. М.С. Шакарян. - М.: Юрид. лит., 1981.

9. Арбитражный процесс Украины: Учебник / Под ред. проф. М.К. Треушникова и проф. В.М. Шерстюка - М.: ООО "Городец-издат", 2002.

10.Арбитражный процесс: Учеб. пособие / Под ред. Р.Е. Гукасяна и В.Ф. Тараненко. - М.: Юрид. лит., 1996. - С. 3-50.

11.Арбитражный процесс: Учебник / Под ред. В.В. Яркова. - М.: Юристъ, 2002.

12.Арбитражный процесс: Учебник. Изд. 3-е. // Под ред. М.К. Треушникова. - М.: Издат. Дом "Городец", 2007.

13.Балюк І.А. Господарське процесуальне право: Навч. посіб. - К.: КНЕУ, 2008. - 224 с.

14.Беляневич В.Е. Господарський процесуальний кодекс України: Наук. - практ. комент. - Видання третє. - К.: Видавництво "Юстініан", 2009. - 872 с.

15.Боровик С.С., Джунь В.В., Мудрий С.М. Захист прав суб'єктів господарювання в арбітражних судах України. - К.: Оріяни, 2001. - С. 24-43.

16.Васильев С.А. Хозяйственное судопроизводство Украины: Учебное пособие. - Х., 2002. - 367 с.

17.Господарське процесуальне право: Підручник / О.П. Подцерковний, О.О. Квасніцька, Т.В. Степанова та ін.; за ред. О.П. Подцерковного, М.Ю. Картузова. - X.: Одіссей, 2012. - 400 с.

18.Господарське процесуальне право України: Навч. посіб. / В.Л. Костюк, К.М. Біда, В.В. Бонтлаб [та ін.]; за заг. ред. В.Л. Костюка. - К.: Ін Юре, 2009. - 223 с.

19.Господарське процесуальне право України: Підручник / За ред. О.І. Харитонової. - К.: Істина, 2009. - 360 с.

20.Гражданский процесс Украины: Учебник / Под ред. Ю.С. Червоного. - К.: 2006.

21.Гражданский процесс: Учебник // Под ред. В.А. Мусина, Н.А. Чечиной, Д.М. Чечота. - М.: Проспект, 1997.

22.Исаков В.Б. Юридические факты в советском праве. - М., 1984.

23.Лукьянова Е.Г. Теория процессуального права. - М.: НОРМА, 2003. С. 168-169.

24.Миколенко А.И. Административный процесс и административная ответственность в Украине: Учеб. пособие. - Х.: Одиссей, 2004.

25.Науково-практичний коментар господарського процесуального кодексу України / Укладач В.Е. Беляневич. - К., 2011.


Дата добавления: 2021-02-10; просмотров: 53; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!