Тема 2. Органи дізнання та попереднього слідства



 

Лекція 1 година.

Питання для розгляду:

1. Основні поняття про органи дізнання і попереднього слідства.

2. Повноваження органів дізнання і попереднього слідства.

 

Питання для самостійного опрацювання теми (реферати):

1. Повноваження органів дізнання і досудового слідства.

 

Рекомендована література:

1. Кримінальний кодекс України. Кримінально-процесуальний кодекс України. Постанови пленуму Верховного Суду України із загальних питань судової діяльності та в кримінальних справах. – К.: Юрінком Інтер, 1999.

2. Закон України “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду” від 1 грудня 1994 р. (Відомості Верховної Ради України. – 1995. - №1. – ст.1.

 

Тема 3. Нотаріат в Україні.

 

Лекція 1 година.

Питання для розгляду:

1. Загальна характеристика та основні завдання нотаріату.

2. Принципи нотаріату.

 

Нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на яких покладено обов’язок засвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом України “Про нотаріат”, для надання їм юридичної вірогідності (ст.1 Закону).

Діяльність нотаріату спрямовано на охорону й захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, на запобігання правопорушенням шляхом правильного й своєчасного вчинення нотаріальних дій.

Одним з найважливішим є принцип законності. Він виявляється насамперед у тому, що нотаріуси й службові особи, які виконують ці функції, діють згідно з чинним законодавством (ст.7 Закону).

Не менш важливим принципом діяльності нотаріату є додержання таємниці виконуваних нотаріальних дій. Так у ст.5 зазначеного Закону прямо вказано на те, що одним з обов’язків нотаріуса є зберігання в таємниці відомостей, одержаних ним у зв’язку з вчиненням нотаріальних дій. Для цього принципу має поширюватися не лише нотаріусів, а й на тих осіб, які виконують будь-які допоміжні функції і якими стало відомо про суть вчинюваних нотаріальних дій (наприклад, друкарки, перекладачі).

Важливе значення в діяльності нотаріату має також принцип об’єктивної істини, тобто обґрунтованості дій нотаріусів та інших посадових осіб, які виконують нотаріальні дії. Цей принцип передбачає, що підставою для виконання нотаріальних дій є дійсні обставини, підтверджені необхідними й достатніми письмовими доказами (документами). Подані матеріали нотаріус оцінює з погляду їх належності, допустимості та достовірності (ст.4 Закону).

Значну роль відіграє принцип національної мови нотаріального діловодства (ст.15 Закону). Мову нотаріального діловодства визначено Конституцією України, законами України “Про нотаріат” та “Про мови” (ст.20). Якщо особа, яка звернулася за вчиненням нотаріальних дій, не знає мови, якою ведуть діловодство, тексти оформлюваних документів мають бути перекладені їй нотаріусом або перекладачем.

 

Питання для самостійного опрацювання теми (реферати):

1. Основні засади і повноваження нотаріату Україні:

 

Рекомендована література:

1. Радзієвська Л.К., Пасічник С.Г. Нотаріат в Україні: Навчальний посібник. – К.: Юрінком Інтер, 2000.

2. Закон України “Про нотаріат” і Положення про державний нотаріальний архів від 07 лютого 1994 року №8/5.

3. Юридична енциклопедія / Відпов.ред. Ю.С.Шемшученко. – К.: Українська енциклопедія імені М.П.Бажана, 2000-2001. – Т.1-5.

4. Фурса С.Я., Фурса С.І. Нотаріат в Україні. – К.: Вентурі, 1999.

5. Нотаріат в Україні. Підручник за ред. В.В.Комарова. – К.: Юрінком Інтер, 2006. – 320с.

6. Кондратенко М.І. Законодавство України про нотаріат. К.: Юрінком Інтер. – 2005. – 384с.

 

 

Тема 4. Адвокатура в Україні.

 

Лекція 1 година.

Питання для розгляду:

1. Загальна характеристика адвокатської діяльності.

2. Організаційні засади діяльності адвокатури.

 

Конституція України кожному гарантує право захищати свої права й свободи від правопорушень і протиправних посягань шляхом оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Законом України “Про адвокатуру” передбачено, що адвокатом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, стаж роботи за фахом юриста або помічника адвоката не менше двох років, склав кваліфікаційні іспити, має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та прийняв Присягу адвоката України.

Адвокат не може працювати в суді, прокуратурі, нотаріаті, органах внутрішніх справ, службі безпеки України, державному управлінні. Адвокатом не може бути особа, яка має судимість.

Адвокатура України здійснює свою діяльність на принципах верховенства закону, незалежності, демократизму, гуманізму й конфіденційності (ст. 4 Закону). Принципи адвокатської діяльності глибше розкрито в Правилах адвокатської етики.

Принцип незалежності адвокатської діяльності полягає в забезпечені таких умов виконання професійних прав і обов’язків адвоката, які б забезпечували його свободу від будь–якого зовнішнього впливу, тиску чи втручання в його діяльність, зокрема з боку державних органів, а також від впливу своїх особистих інтересів.

Сутність принципу додержання законності в діяльності адвоката полягає в тому, що він зобов’язаний не порушувати чинного законодавства України, сприяти утвердженню й практичній реалізації принципів верховенства права та законності, вживати всі свої знання та професійну майстерність для належного захисту й представництва прав і законних інтересів громадян і юридичних осіб.

Додержання принципу конфіденційності є необхідною та найважливішою передумовою довірчих відносин між адвокатом і клієнтом, без яких неможливо належне надання правової допомоги.

Гарантії адвокатської діяльності. Професійні права, честь і гідність адвоката охороняє закон. Заборонено будь-яке втручання в адвокатську діяльність, вимагати від адвоката, його помічника, посадових осіб і технічних працівників адвокатських об’єднань відомостей, що становлять адвокатську таємницю. З цих питань вони не можуть бути допитані як свідки.

Діяльність адвокатури регламентовано Конституцією України, Законом України “Про адвокатуру”, іншими законодавчими актами України та статутами адвокатських об’єднань (ст.3 Закону).

Порядок утворення, діяльності, реорганізації та ліквідації адвокатських об’єднань, структуру, штати, функції, порядок витрачання коштів, права та обов’язки керівних органів, порядок їхнього обрання та інші питання, що належать до їхньої діяльності, регулює статут відповідного об’єднання.

Для визначення рівня професійних знань осіб, які мають намір займатися адвокатською діяльністю, розв’язання питань про дисциплінарну відповідальність адвокатів у Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі створюють строком на три роки кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури. Порядок організації та діяльності такихї комісій визначають Положенням про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженим Указом Президента України від 5 травня 1993 року № 155/93.

 

Питання для самостійного опрацювання теми (реферати):

1.Основні повноваження адвокатури України.

 

Рекомендована література:

1. Варфоломеева Т.В. Защита в уголовном судопроизводстве. – К., 1998.

2. Адвокатура в Україні // Бюлетень законодавства і юридичної практики України. – 2000. – №1. – С.180.

3. Правила адвокатської етики. Схвалені Вищої кваліфікаційною комісією адвокатури при Кабінеті Міністрів України 1 жовтня 1999р. (протокол від 1-2 жовтня 1999р. №6/VI // Адвокат. – 1999. №3. – С.50-86.

4. Закон України “Про адвокатуру” від 19 грудня 1992р. №2887-ХІІ.

5. Положення про вищу кваліфікаційну комісію адвокатури. Журнал “Адвокат”, 1997, №2.

6. Меліхова О.В. Адвокатура в Україні: Навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни. – К.: КНЕУ, 2005. – 89с.

 

Питання до іспиту з Організації судових та правоохоронних органів:

  1. Поняття правосуддя.
  2. Поняття судової влади.
  3. Символи судової влади.
  4. Поняття судової системи. Діюча судова система України.
  5. Поняття про суд. Суд як орган держави.
  6. Поняття суду першої інстанції.
  7. Порядок утворення судів.
  8. Поняття про ланки загальних судів та про судові інстанції.
  9. Повноваження секретаря суду та секретаря судового засідання.
  10. Працівники суду, які відповідають за діловодство в суді.
  11. Поняття принципів правосуддя.
  12. Поняття та зміст принципу законності.
  13. Принцип одноособовості і колегіальності розгляду справ.
  14. Залучення народних засідателів і присяжних до виконання обов’язків у суді.
  15. Участь народу у здійсненні правосуддя.
  16. Рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.
  17. Забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду.
  18. Незалежність суддів і підкорення їх лише закону.
  19. Принцип здійснення правосуддя виключно судами.
  20. Обов’язковість рішень суду.
  21. Забезпечення підозрюваному, обвинуваченому, підсудному права на захист.
  22. Мова, якою провадиться судочинство.
  23. Гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами.
  24. Випадки, коли неможлива відмова від захисника.
  25. Законодавство про статус суддів.
  26. Обов’язки суддів.
  27. Вимоги, що висуваються до кандидатів на посаду судді.
  28. Порядок обрання та призначення на посаду судді. Добір кандидатів у судді.
  29. Порядок обрання та призначення суддів загальних судів.
  30. Порядок призначення суддів Конституційного Суду України.
  31. Гарантії незалежності суддів.
  32. Недоторканність суддів, народних засідателів та присяжних.
  33. Форми та завдання суддівського самоврядування.
  34. Конференції суддів, порядок скликання, проведення, повноваження.
  35. Збори суддів Верховного Суду України, вищого спеціалізованого суду та їх повноваження.
  36. З’їзд суддів України.
  37. Кваліфікаційні комісії суддів.
  38. Завдання, порядок формування, повноваження кваліфікаційних комісій.
  39. Кваліфікаційна атестація суддів. Кваліфікаційні класи.
  40. Порядок дисциплінарної відповідальності суддів.
  41. Види дисциплінарних стягнень.
  42. Стадії дисциплінарного провадження щодо суддів загальних судів.
  43. Види і склад місцевих судів, їх повноваження.
  44. Склад, структура, апарат місцевого суду.
  45. Принципи розподілу обов’язків між суддями місцевих судів.
  46. Канцелярія місцевого суду.
  47. Склад, структура та повноваження апеляційних судів.
  48. Види і склад апеляційних судів.
  49. Склад та повноваження судових палат апеляційного суду.
  50. Повноваження голови апеляційного суду.
  51. Загальна характеристика суду присяжних.
  52. Повноваження апеляційного суду.
  53. Повноваження апеляційного господарського суду.
  54. Статус, склад, повноваження вищих спеціалізованих судів.
  55. Склад та повноваження президії Вищого господарського суду України.
  56. Склад і повноваження Апеляційного Суду України за законом України “Про судоустрій України”.
  57. Верховний Суд України – вищий судовий орган держави.
  58. Склад Верховного Суду України.
  59. Апарат Верховного Суду України.
  60. Порядок обрання та повноваження Голови Верховного Суду України.
  61. Склад та повноваження судової палати Верховного Суду України.
  62. Склад та повноваження Пленуму Верховного Суду України.
  63. Науково-консультативна рада вищого спеціалізованого суду та Верховного Суду України.
  64. Склад та повноваження президії апеляційного суду та Президії Верховного Суду України.
  65. Підсудність військових судів.
  66. Система військових судів.
  67. Система та повноваження господарських судів України.
  68. Склад та повноваження Конституційного Суду України.
  69. Порядок формування Вищої Ради Юстиції.
  70. Основні завдання Вищої Ради Юстиції.
  71. Міністерство юстиції України. Його структура і повноваження.
  72. Повноваження державної судової адміністрації.
  73. Державна виконавча служба. Система та повноваження.
  74. Система органів Служби безпеки, їх структура, завдання, повноваження та основні напрямки діяльності.
  75. Система органів внутрішніх справ України, їх структура, завдання та повноваження.
  76. Органи дізнання та слідства. Їх система та основні повноваження.
  77. Система органів нотаріату.
  78. Адвокатура, принципи діяльності та завдання.
  79. Повноваження та основні засади діяльності прокуратури.
  80. Система органів прокуратури.
  81. Повноваження уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 69; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!