Спрямування політичних партій України

Л-11

ТЕМА: ПОЛІТИЧНІ ПАРТІЇ ТА ЇХ РОЛЬ У ПОЛІТИЧНІЙ СИСТЕМІ СУСПІЛЬСТВА.

МЕТА:

· Усвідомити значення політичних партій в політичній системі суспільства;

· Визначити їх функції та характерні риси;

· З`ясувати сутність та особливості сучасних партій систем в їх розвитку;

· Виховати розуміння значення політичних партій для формування громадянського суспільства.

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: таблиці “Спрямування політичних партій України”, “Сучасні партійні системи”.

ВИД: інформативна

ПЛАН.

1. Політичні партії: історія виникнення та сучасність.

2. Класифікація партій та партійних систем.

3. Політичні партії в Україні.

Актуальність теми.

Вона визначається реаліями наших днів, склад­ністю процесів міжпартійних відносин і національного відродження. Зміни, які відбуваються в політичній системі суспільства, впливають на його розвиток. Тому кожне суспільство зацікавлене у благотворних у нормальних міжпартійних відносинах. Вивчення даної теми студентами допоможе глибше з'ясувати процеси становлення і основних функцій партій зокрема і партійної України в цілому.

Категорії та поняття для засвоєння:

об'єднання громадян; політична партія; громадська організації; масовий громадський рух; релігійне об'єднання; органи місцевої самоврядування; органи місцевої самодіяльності; парламенті партія; масова партія; авангардна партія; домінуюча партія; багатопартійність; політичний плюралізм; партійна система; департизація; суспільно-політичний рух.

Теми рефератів, доповідей, повідомлень

1. Основні політологічні концепції розуміння суті і функцій політичних партій.

2. Розвиток багатопартійності в Західній та Східній Україні наприкінці ХІХ— початку XX ст.

3. Партійна система України: суть, тенденції та роль у функціонуванні народовладдя.

4. Поширення світових суспільно-політичних рухів в Україні.

Виклад нового матеріалу.

І . Політичні партії: історія виникнення та сучасність.

Партія (від лат. - ділю, розділяю) - це організована частина суспільства, члени якої об'єднуються з метою вибороти владу в державі та утримати її.

У Законі України "Про об'єднання громадян" політична партія визначається як "об'єднання громадян - прихиль­ників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, які мають головною метою участь у виробленні державної політики, формуванні органів влади, місцевого та регіонального самоврядування і представництво в їх складі".

Перші, згадки про політичні партії зустрічаються ще у мислителів Стародавнього світу. Так, грецький мислитель Арістотель писав про боротьбу в VI ст. до н. е. в м. Ат­тиці між партіями педіеїв (великих землевласників, меш­канців рівнини), параліїв (торговельно-ремісниче населення побережжя) і діакріїв (селяни, жителі гористої місцевості).

У Давньому Римі точилася боротьба між партією оптиматів (представники патриціанської знаті) та партією популярів (представники переважно сільських плебеїв).

У середні віки існуючі політичні угрупування - "партії" - виступали тимчасовими об'єднаннями. Їх виникнення було наслідком боротьби між різними верствами суспільства. Так, боротьба між Священною Римською імперією і пап­ством у XII - XV ст. вилилася у боротьбу між партією гвельфів (представники інтересів торговельно-ремісничих верств, прихильники світської влади римського папи) і партією гіббелінів (захищали інтереси феодалів, виступали на підтримку сильної імператорської влади).

Прототипи сучасних політичних партій з'явились у Пері­од ранніх буржуазних революцій. Проте повністю вони сформувалися у часи Великої Французької революції - кон­ституціоналісти, жирондисти, якобінці. У США після про­голошення незалежності наприкінці XVIII - на початку XIX ст. виникли партії федералістів і антифедералістів. У Вели­кобританії консервативна партія (відстоювала інтереси земельної аристократії та вищого духівництва англіканської церкви) заснована 1867 р., а ліберальна (репрезентувала інте­реси дворянства, торговельної та фінансової буржуазії) сформувалася в середині XIX ст.

Політичні партії у сучасному розумінні остаточно сфор­мувалися лише в середині XX ст. одночасно з еволюцією виборчого права в напрямку до утвердження прямих, рівних, загальних виборів при таємному голосуванні.

Перші наукові уявлення про партії пов'язані з такими мислителями та політичними діячами, як Ш.-Л. Монтеск'с, Ж. -Ж. Руссо, Дж. Вашингтон, Дж. Медісон, А. де Токвіль, Е. Берк. Істотне місце проблемам політичних партій при­діляли мислителі початку XX ст. М. Вебер, Г. Моска. В. Парето, Р. Міхельс, Дж. Брайс та ін.

Чинники утворення політичних партій:

наявність у певних соціальних груп специфічних інте­ресів, реалізація яких вимагає утворення партій;

• різні погляди щодо політичного устрою суспільства та інших конкретних політичних питань;

• незадоволення частини суспільства своїм становищем та наявність нагальної потреби діяти, щоб змінити його;

• наявність міжнаціональних конфліктів та міжконфесій­них протиріч, коли партії формуються насамперед навколо національних чи релігійних ідей.

Етапи розвитку партій :

, 1) Зародження нової партії в надрах старої державної, за­конодавчої та політичної системи як відповідна реакція на загострення протиріч у суспільстві.

2) Боротьба партії за владу: пошук засобів, форм, ме­тодів, сил, здатних дестабілізувати та дискредитувати державний лад і правлячу партію; поразка або перемога усіх і громадських сил, які стоять за нею і підтримують її.

3) Конструювання нового державного і законодавчого механізму: проведення кадрової політики, яка б відповідала інтересам правлячої партії; визначення своєї ролі в держав­ному механізмі.

4) Формування матеріально-технічної бази діяльності партії та фінансових джерел її існування;

5) Систематична розробка партією головних напрямків її діяльності з одночасним розвитком її організаційної струк­тури, форм і методів роботи з метою запобігання загострен­ню протиріч.

 

Ознаки політичних партій:

• певна тривалість існування в часі;

• наявність організаційної структури;

• прагнення влади;

• пошук народної підтримки.

За сучасних умов політичні партії стають ключовим еле­ментом демократії, рушійною силою процесів трансформа­ційних зрушень. Вони є головною силою, що формує провідні інститути політичного вибору, визначають демократичну легітимність влади. Це своєрідні канали політичної взаємодії між різними елементами "громадянського суспіль­ства" та "правової держави". Саме політичні партії та рухи відіграли провідну роль у переході від авторитарного до посткомуністичного управління після 1989 р. у Східній та Центральній Європі.

Функції політичних партій.

підбір партійних і державних лідерів;

• "рекрутування і соціалізація" нових членів;

• вироблення заходів щодо впливу партій на суспільні Інституції та соціальне середовище;

• розв'язання внутрішніх партійних протиріч, які вини­кають у процесі діяльності та будь-якого роду інших внутрішніх проблем.

Функції політичних партій:

• організація вивчення громадської думки з питань, які віддзеркалюють життєві інтереси нації;

• мобілізація електорату навколо кандидатів під час виборів;

• "виховання громадської думки" і дедалі активніше відігравання партіями "загальноосвітньої ролі в процесі здійснення політичної соціалізації";

• "забезпечення безперервності політичних зв'язків між парламентом і всією країною";

• формування разом із іншими політичними інституція­ми механізму державного й громадського управління, за­безпечення стабільності урядової машини;

• створення найсприятливіших умов для послідовної зміни складу уряду за умов двопартійної чи багатопартійної системи та ін.

 

 

ІІ. Класифікація партій та партійних систем. Політичні партії відрізня­ються одна від одної походженням, місцем і роллю в полі­тичній системі, соціальною базою, ідеологією, програмою і т.д.

Французький політолог М. Дюверже називає партії парламентського і непарламентського походження. Для парламентських партій завоювання місця у політичних асамблеях є сутністю життя партії, для непарламентських партій, насамперед для соціал-демократичних і комуні­стичних, М. Дюверже називає такі головні риси, як цент­ралізм у структурі і доктринально-програмну єдність, а також те, що вони недооцінюють значення парламентсь­кої системи правління.

Американський політолог Р. Маркідіс ділить партії на авторитарні та демократичні, інтегративні та представ­ницькі, ідеологічні та прагматичні, національні та регіональні, релігійні та світські, демократичні та революційні, масові та елітарні, демократичні та олігархічні.

Іншою типологією є поділ партій на представницькі та мобілізуючі. Відмінності між ними полягають у тому, що представницька партія є виразником поглядів своїх по­слідовників. Із зміною їхніх поглядів змінюється й політика партії. Головна мета мобілізуючої партії - "переробити свідомість населення". У своїй життєдіяльності ці партії го­ловний наголос роблять на пропаганду; перешкоджають іншим займатися контрпропагандою. Мобілізуючі партії, а до них на Заході відносять комуністичні партії та деякі партії країн "третього світу", вважаються менш демократич­ними, ніж представницькі.

Також партії поділяються на демократичні та тоталі­тарні. У тоталітарних партіях існує сувора регламентація відносин членства, "кухня" прийому у члени партії. Демократичними називаються ті, де нема чіткого регулювання ї прийому у члени партії і відносин членства. У тоталітарних партіях існує сувора дисципліна, відсутність фракцій, поділу на більшість і меншість. У демократичних партіях, навпаки, допускаються фракції та фракційна боротьба, поділ членів партії на більшість і меншість, існування різних точок зору з дискусійних питань.

У діяльності тоталітарних партій великою є питома вага ідеологічного чинника, натомість він має другорядне зна­чення у демократичних партіях.

За функціональним критерієм партії можна поділити на партії індивідуального представництва та партії соціальної інтеграції. Партія індивідуального представництва харак­терна для суспільства з обмеженою політичною сферою та обмеженою формою участі. Активність її членів у процесі розв'язання практичних завдань обмежена переважно голо­суванням. Партійна організація не діє у період між виборами. Й головна функція - відбір представників, які у разі об­рання, користуються "вільним мандатом" і відповідальні лише перед власною совістю.

Партії соціальної інтеграції не тільки передбачають пос­тійне членство зі сплатою внесків, а й претендують на вплив у всіх галузях повсякденного життя індивідів.

Партії поділяються за ознакою внутрішньої організації;

відкриті та закриті. До закритих відносять партії з "обмеже­ним членством" або партії, які встановлюють суворі вимоги для тих, хто бажає вступити до неї.

Партійна система – це сукупність політичних партій, зв`язки між ними та державою.

Різновиди партійних систем у сучасному світі див. Додаток №1

ІІІ. Політичні партії в Україні.

Політичне життя України характеризується нестабільністю і своєрідні­стю. Досить динамічна ситуація і в партійному житті: утво­рюються нові партії, розпадаються існуючі, виникають не­сподівані блоки і коаліції. Правові основи діяльності партій в нашій країні закріплені в ст. 36 Конституції України і За­коні України "Про об'єднання громадян".

Не дивлячись на відносну чисельність (нараховується близько 100 партій членами яких є всього 2% дорослого на­селення) та широту політичного спектру, партії України не стали центрами, де акумулюється потенціал суспільства, не стали справжнім елементом системи влади. Жодна з них не має достатньо впливу у загальнонаціональному вимірі. Пе­рехід тоталітарної однопартійності до цивілізованої багато­партійності в Україні відбувається через "дрібнопартійність ".

Серйозною перешкодою на шляху до багатопартійності є відсутність в суспільстві консенсусу з приводу базових цінностей, ідеалів і цілей суспільного розвитку. Нормальне функціонування багатопартійності можливе лише на базі визнання і підтримки таких цінностей основними силами

суспільства.

Спрямування політичних партій України

НАЦІОНАЛЬНО-РАДИКАЛЬНЕ НАЦІОНАЛЬНО-ДЕМОКРАТИЧНЕ ЛІБЕРАЛЬНО-ЦЕНТРИСТСЬКЕ (ПРАГМАТИЧНЕ) СОЦІАЛ-КОМУНІСТИЧНЕ
ДСУ, КУН, УКПР, УНКП, ОУН в Україні, УНА-УНСО та ін. - головним чинником їх діяльності є розбудова незалежності Української держави; їх ідеологія  - інтегральний націоналізм; головне гасло - "Українська держава і нація - понад усе!" НРУ, УРП, ДПУ, ХДПУ, ПЗУ, СДПУ, СДПУ(о) та ін. - основною метою є розбудова незалежної Української держави; виступають за гармонійну єдність національних і особистісних інтересів. ЛПУ, НДП, ППУ, УПССС, АПУ та ін. Зосереджують зусилля на проблемах соціально-економічного розвитку, підтримують всі форми та види підприємницької діяльності, усунення адміністративного диктату державно-бюрократичних структур. КПУ, СПУ, Сел.ПУ, ПСПУ - їх діяльність переважно зорієнтована на пріоритет колективних форм власності і господарювання в економіці; послідовно намагаються зберегти наступництво у соціально-політичному житті України з її недалеким минулим.

Характерні риси українських партій:

у більшості з них відсутній свій електорат;

• спостерігається втрата інтересу громадян до всіх партій;

• вкрай слабкі ідеологічні засади;

• переживають розколи, скорочення лав, втрату впливу і авторитету;

• відірваність програмних гасел партій від повсякденних інтересів населення;

• спостерігається активне зрощення партій та їхнього апарату з бізнесом, часто з тіньовим;

• відсутність сталого співробітництва партій в головному - побудові незалежної процвітаючої України.

Закріплення вивченого матеріалу:

1. Які етапи генезису політичних партій в світовій історії?

2. Назвіть основні функції політичних партій.

3. Порівняйте особливості кадрових та масових партій.

4. Що таке партійна система?

5. Які типи партійних систем відомі в сучасному світі?

6. В чому особливість складу уряду в умовах багатопартійної системи з домінуючою партією?

7. Якого типу партійна система функціонує в Україні? Її характерні риси.

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА:

1. Політологія. За ред. О. І. Семкіна. – Львів: Світ; 1993р

2. Піча В. М. Політологія. – К.: Каравела, Львів: Новий світ. – 2000, 2001р.

3. Политология. Под ред. проф. В. Н. Лавриненко. – М., 1999г.

4. Політологія. За заг. ред. проф. В. Г. Кремінь, проф.. М. І. Гоплач. – Київ- Харків: Єдінорог, 2001р.

5. Політологія. За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенко. – К.: Академія, 1998р.

6. Політичний енциклопедичний словник. За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна. – К., Генеза, 1997р.

7. Путильницький В. А. Теорія української політології. Курс лекцій. – К.: Либідь, 1993р.


Додаток №1

СУЧАСНІ ПАРТІЙНІ СИСТЕМИ

Сис-теми

 

Характернеристики

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 70; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!