Виток дроту в магнітному полі Землі.



Дріт довжиною близько 2-3 м підключіть до клем гальванометра М 1032. Дві людини беруться за кінці дроту та одночасно присідають. Спостерігайте відхилення світлового променя гальванометра, що вказує на виникнення слабкого електричного струму у дроті.

Отримання змінного струму

 

 

 

 

а) Установку збирають по малюнку 154. Магніти встановлюють поблизу рамки. Кільця та щітки попередньо очищають мілким наждачним папером. Як індикатор застосовують гальванометр від демонстраційного вольтметра. При повільному обертанні рамки рукою спостерігають відхилення стрілки гальванометра то в один, то в інший бік.

 

 

б) Отримання змінного струму можна продемонструвати за допомогою магнітоелектричної машини, у якій між полюсами постійного магніту розташований якір з обмоткою. Кінці обмотки виведені на колектор, а від нього через щітки до зажимів. Якір приводять в обертання за допомогою ремінної передачі (рис. 247). При обертанні рукоятки приводу зі швидкістю 2 об / с магнітоелектрична машина дає ЕРС близько 3,5 В.

При демонстрації досліду до затискачів машини підключають гальванометр від вольтметра. Обертаючи повільно рукою шків якоря (не шків приводу!), спостерігають відхилення стрілки гальванометра то в один, то в інший бік.

Відключивши гальванометр, до зажимів машини підключають лампу (3,5 В). З лампи подають напруга на вхід осцилографа. При обертанні рукою приводу спостерігають миготіння лампи і осцилограму.

 

 

ЗАВДАННЯ 6

Демонстрація самоіндукції

Хід роботи

1. Доведіть, що при замиканні кола постійного струму в ньому виникає Е.Р.С. самоіндукції.

Складають установку за схемою, показаною на мал. 25.6. Лампочки Л1 і Л2 - на 3,5 В. Реостат R - на 20 - ЗО Ом. Сіткова котушка від універсального трансформатора (на 220 У) з замкнутим осердям. Джерелом постійної напруги Б-5-7 або В-24 з напругою 6 В. Опір реостата підбирають так, щоб розжарення лампочок було однакове (він повинен дорівнювати активному опору котушки індуктивності). Замикають коло й спостерігають, що лампочка в розгалуженні з котушкою індуктивності загоряється значно пізніше, ніж лампочка в розгалуженні з реостатом.

 

 

2. Продумайте, як за допомогою описаної вище установки показати, що індуктивність котушки (певних розмірів) залежить від кількості витків і магнітних властивостей середовища.

3. Покажіть, як збуджується е. р. с. самоіндукції при розмиканні кола постійного струму.

Складають установку за схемою, показаною на мал. 25.7.

L - котушка універсального трансформатора на 220 В із замкнутим осердям.

Л — неонова лампа на 220 або 127 В.

 Джерелом постійної напруги є В-24 з напругою 6 В. Замикають коло і показують, що лампа не світиться. Якщо розімкнути коло, лампа спалахує. Як пояснити це явище?

4. Якщо в установці (мал. 25.7) змінити індуктивність, наприклад зменшити її зсуванням ярма осердя трансформатора, то яскравість спалахів лампи в моменти розмикань кола зменшиться. У багатьох методичних посібниках і підручниках цей ефект пояснюють зменшенням е. р. с. самоіндукції внаслідок зменшення індуктивності кола. Як довести помилковість такого пояснення? Як правильно пояснити цей ефект?


Контрольні питання

1. Які демонстрації по цій темі передбачені програмою?

2. Які демонстрації по цій темі описані в підручнику "Фізика -11" (Автор на вибір).

3. У чому суть явища електромагнітної індукції? Проаналізуйте некоректність визначення явища, у підручнику "Фізика-11 "(автор Мякишев, Буховцев).

4. Як пояснюються на основі закону збереження енергії досліди Фарадея по збудженню індукційного струму?

5. Як на основі досліду по збудженню індукційного струму в лінійному провіднику обґрунтувати справедливість правила правої руки?

6. Чому в досліді, що ілюструє справедливість правила Ленца - положення важеля не міняється окремо при русі магніту в порожнину кільця, що має розрив; - важіль починає рухатися, якщо вводити або виводити з кільця смуговий магніт.

7. Як рухається важіль при введенні (виведенні) у порожнину кільця магніт? Визначите напрямки індукційного струму, що виникає в кільці.

8. Чи можливе якісне спостереження ЕРС самоіндукції при замиканні й розмиканні ланцюга на одній установці? Проаналізувати результат.

9. Чому для демонстрації виникнення ЕРС самоіндукції при розмиканні використовується не лампа накалювання, а неонова лампа?

10. Приведіть приклади позитивної й негативної ролі індукційних струмів, порушуваних у суцільних тілах. Як їх можна експериментально проілюструвати?

 

 


Дата добавления: 2021-01-21; просмотров: 71; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!