Типи міжособистісних стосунків.



Міжособистісні відносини — це система настановлень, орієнтацій, очікувань,стереотипів і інших диспозицій, через які люди сприймають і оцінюють один одного. Ці диспозиції опосередковуються змістом, цілями, цінностями і організаціями сумісної діяльності і виступають основою формування соціально — психологічного клімату у колективі.

Оцінка міжособистісних стосунків передбачає проведення їхньої класифікації. Так, виділяються стосунки знайомства, приятелювання, дружби, Коли один з партнерів сприймає ці стосунки тільки як знайомство, а інший - як дружбу, то виникає непорозуміння. Тому міжособистісні стосунки можна визначити як взаємну готовність партнерів до певного типу почуттів, домагань, очікувань, поведінки. М. Обозов пропонує таку класифікацію міжособистісних стосунків: знайомства, приятелювання, товариські, дружні, любовні, подружні, родинні, деструктивні Вона спирається на кілька критеріїв: глибину стосунків, вибірковість щодо партнерів, функції стосунків.
Головним критерієм розрізнення міжособистісних стосунків є рівень включення особистості в стосунки. У структурі особистості виділяють такі рівні: загальновидові, соціокультурні, психологічні, індивідуальні. Найбільше включення індивідуальних характеристик особистості відбувається у дружніх, подружніх стосунках. Стосунки знайомства, приятелювання обмежуються включенням у взаємодію переважно видових та соціокультурних особливостей особистості.
Другий критерій - вибірковість щодо партнерів - можна визначити як кількість ознак, що мають значення для встановлення та відтворення стосунків. Найбільшу вибірковість виявляють стосунки дружби, подружні, кохання, найменшу - знайомства. Середня кількість осіб, уведених у стосунки знайомства особистості, 150-500, приятелювання - 70-150, стосунки дружби охоплюють 2-3 особи.
Функції стосунків виявляються в розрізненні їх змісту, психологічного смислу для партнерів. Додатковими критеріями розрізнення міжособистісних стосунків є дистанція між партнерами, тривалість та кількість контактів, норми стосунків, вимоги до умов контакту. Загальна залежність тут така - з поглибленням стосунків скорочується дистанція, збільшується частота контактів.
Міжособистісні стосунки є найбільш значущими для особистості Неофіційність, особиста значущість, емоційна насиченість становлять основу для впливу міжособистісних стосунків на особистість.

Як ви вже помітили існує 3 типи міжособистісних стосунків:

· Дружні відносини

· Інтимні відносини

· Сімейні відносини

 

 

Інтимні міжособистісні стосунки

Дружба
Визначаються як позитивні інтимні відносини, засновані на взаємній відкритості, повній довірі, спільності інтересів, відданості людей один одному, їхньої постійної готовності в будь-який момент прийти Один одному на допомогу. Дружні відносини безкорисливі, у них людина одержує задоволення від того, що доставляє приємне іншому, На відміну від любові, дружба - це, в основному, відносини між людьми того самого підлоги.
Мети, які переслідує дружба, можуть бути, різними: діловими або утилітарними; емоційними, пов'язаними із задоволенням від спілкування із другом; раціональними, заснованими на взаємному інтелектуальному збагаченні друзів; моральними, орієнтованими на взаємне моральне вдосконалювання. Всі ці мети в реальному житті складним образом переплітаються, сполучаються й взаємодоповнюють один одного, а сама по собі дружба здобуває багатоцільову орієнтацію.
Для дружніх відносин характерно глибоке взаєморозуміння людей. Психологічно це означає можливість спілкуватися один з одним, майже без слів, за допомогою жестів, міміки й пантоміміки, сприймати й точно розуміти один одного на основі ледь уловимих рухів і модуляцій голосу, зрозумілих тільки друзям і не сприйманих навколишніми. Давні друзі можуть заздалегідь пророкувати реакції й поводження один одного в різних життєвих ситуаціях, аж до визначення думок, які один одному прийдуть у голову в тім або іншому епізоді. Дружба займає проміжне положення між двома іншими видами людських відносин: знайомством до любов'ю. Від першого дружба відрізняється тим, що носить більше інтимний характер, і вона набагато глибше знайомства або приятелювання. Від любові дружба відрізняється, навпроти, Меншою інтимністю й більшою безстрасністю, більше строгими, нормативно й ритуально певними правилами поведінки.
Норми й правила, якими керуються люди в дружніх відносинах - це рівноправність, повага, уміння зрозуміти, готовність прийти на допомогу, довіру й відданість. Порушення одного з них веде до руйнування дружби, у той час як в інтимних відносинах типу любові люди можуть почасти прощати один одному подібні порушення заради збереження єднальних їхніх глибоких почуттів.
В інтимному міжособистісному спілкуванні друзі зберігають особливу делікатність, піклуючись про те, щоб не скривдити, не зачепити один одного необережно сказаними словами, навмисними діями. Таке спілкування можна назвати турботливим, воно орієнтовано на емоційну підтримку один одного.
Теперішні друзі підтримують один одного не тільки емоційно, але й іншими доступними для них способами, причому така підтримка завжди є безкорисливої, іде від душі.
Дружба людей протилежної підлоги згодом може непомітно перерости в більше глибоке інтимне почуття-любов, що міцно й надовго зв'язує людей між собою.
Любов
Якщо дружба - перший акт щиросердечного зближення людей, то любов виняткову, складову вершину людської інтимності.
Любов-Це не тільки почуття, але й здатність любити іншої людини, а також можливість бути улюбленим. Вона вимагає зусилля й старання, кінцеву мету додатка яких можна виразити одним словом -самовдосконалення, т. е. підняття себе до висот достоїнства любові, до здатності дарувати її іншим. Любов - це також мистецтво, якому треба вчитися й у якому необхідно постійно вдосконалюватися.
Любов - це такий вид відносин між людьми, що не допускає панування однієї людини над іншим або беззаперечним підпорядкуванням одного іншому.
Любов припускає турботу про іншу людину, зацікавленість у поліпшенні його життя й розвитку. Де немає цього, там не може бути теперішньої любові. Любов - це милосердя й відповідальність люблячі за улюблену істоту. Це й повага до нього, і активне Проникнення в нього з метою пізнання, але без порушення права мати таємниці й залишатися особистістю. Жагуче визнання іншого в любові відрізняється від бездумного споглядання й байдужного мислення, використовуваного як бездушний засіб пізнання миру. Це пізнання шляхом духовного зближення, ідентифікація з коханою людиною, переживання тотожності з ним. Як різновид інтимних відносин любов протилежна ненависті. Якщо любов - це потяг, то ненависть - відраза.
Людина, глибоко й по-справжньому люблячий когось, не може любити тільки його одного. Свої благодатні якості його любов поширює на інших оточуючих людей. Люблячий, особисто збагачений цим почуттям, надлишок його дарує іншим людям у вигляді доброти й сердечності, чуйності й людяності.
Інтимні та романтичні відносини - один з видів міжособистих відносин.


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 365; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!