ДОПОМОГА У ЗВ'ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ

Лекція ___.  Основи соціального законодавства України

1. Поняття соціального страхування та соціального забезпечення.

2. Види пенсій за законодавством України.

3. Види соціальної допомоги сім’ям з дітьми.

4. Юридичні гарантії права на охорону здоров’я.

Поняття соціального страхування та соціального забезпечення

Основний Закон України (Конституція України) закріплює право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості. У Конституції України визначений мінімальний рівень такого забезпечення, а саме: “Пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом ”.

Під соціальним забезпеченням слід розуміти систему державних і громадських заходів, спрямованих на матеріальне й культурно-побутове забезпечення у разі хвороби, на випадок старості, інвалідності, у разі втрати годувальника та в інших установлених законодавством випадках. У систему соціального забезпечення також входить і державне соціальне страхування робітників і службовців, яке здійснюють зі спеціальних фондів, створених за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Види соціального захисту дуже різноманітні. Основні з них ‑ пенсії та допомоги.

Щодо соціального забезпечення пенсіонерів, то держава розробляє спеціальні програми, оскільки пенсіонери становлять чисельну категорію населення. Усі питання, які виникають щодо пенсійного забезпечення, регулюються конституційними нормами, окремими законами, постановами.

Систему пенсійного забезпечення становлять: державне пенсійне забезпечення; комерційне пенсійне забезпечення.

Соціальне страхування– це встановлена державою система матеріального забезпечення соціальних прав громадян України. Правове регулювання цих питань забезпечує Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 р., Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 р., Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 р.,

Видами соціального страхування є: 1)страхування на випадок безробіття (створюють фонд сприяння зайнятості населення за рахунок страхових внесків підприємств, громадян і надходжень із державного бюджету); 2) медичне страхування (створюють фонд медичного страхування за рахунок внесків підприємств, громадян та благодійних фондів та інших джерел, не заборонених законом); 3) страхування від нещасних випадків на виробництві (створюють відповідний фонд для виплат пенсій у зв’язку з інвалідністю, що наступила через нещасні випадки на виробництві та пов’язаних з нещасними випадками інших виплат потерпілим і членам їх сімей); 4) пенсійне страхування (створюють відповідний пенсійний фонд для виплати пенсій).

Видами соціальної допомоги є: 1) допомога у зв’язку з безробіттям; 2) допомога у разі повної або часткової, постійної або тимчасової втрати працездатності; 3) допомога жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами; 4) допомога сім’ям, які мають неповнолітніх дітей; 5) безкоштовна медична допомога і лікарська допомога певним категоріям населення; 6) надання натуральної допомоги малозабезпеченим громадянам (забезпечення безкоштовними обідами, одягом, паливом, пільгами щодо оплати транспорту, житла тощо); 7) забезпечення інвалідів протезно-ортопедичними виробами та засобами пересування, професійне навчання інвалідів; 8) забезпечення виховання дітей у спеціальних дитячих установах; 9) утримання й обслуговування пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян у будинках-інтернатах, територіальних центрах соціального обслуговування пенсіонерів, інвалідів, одиноких непрацездатних громадян.

Соціальний захист включає і право на житло, на охорону здоров’я, медичну допомогу, медичне страхування. Соціальний захист окремих категорій громадян регулюється також Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (20. 12. 1991 р.); Законом «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (21. 03. 1991 р.); Законом «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (16. 12. 1993 р.); Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (22. 10. 1993 р.); Законом «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської аварії» (від 28. 02. 1991 р.); іншими законами.

          Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного  страхування, призначення,  перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, порядок формування           Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції від 30.10.2012)          Система пенсійного забезпечення в Україні складається з трьох рівнів.           Перший рівень - солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - солідарна система), що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплати пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбачених цим Законом.           Другий рівень – накопичувальна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування (далі - накопичувальна система пенсійного страхування), що базується на засадах накопичення коштів застрахованих осіб у Накопичувальному фонді або у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення та здійснення фінансування витрат на оплату договорів страхування довічних пенсій і одноразових виплат на умовах та в порядку, передбачених законом.          Третій рівень - система недержавного пенсійного забезпечення, що базується на засадах добровільної участі громадян, роботодавців та їх об'єднань у формуванні пенсійних накопичень з метою отримання громадянами пенсійних виплат на умовах та в порядку, передбачених законодавством про недержавне пенсійне забезпечення.           Перший та другий рівні системи пенсійного забезпечення в Україні становлять систему загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.           Другий та третій рівні системи пенсійного забезпечення в Україні  становлять систему накопичувального пенсійного забезпечення.           Для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.          Громадяни України можуть бути учасниками та отримувати пенсійні виплати одночасно з різних рівнів системи пенсійного забезпечення в Україні. Обов'язковість участі або обмеження щодо участі громадян у відповідних  рівнях системи пенсійного забезпечення в Україні та отримання пенсійних виплат встановлюються законами з питань пенсійного забезпечення.    Суб'єктами солідарної системи є:
- застраховані особи, а в окремих випадках, визначених Законом, - члени їхніх сімей та інші особи;
- страхувальники;
- Пенсійний фонд;
- уповноважений банк;
- підприємства, установи, організації (далі - організації), що здійснюють виплату і доставку пенсій.
         Суб'єктами системи накопичувального пенсійного забезпечення є: - особи, від імені та на користь яких здійснюється накопичення та інвестування коштів; - підприємства, установи, організації та фізичні особи, що здійснюють перерахування внесків  до системи накопичувального пенсійного забезпечення; - Накопичувальний фонд; - недержавні пенсійні фонди; - юридичні особи, які здійснюють адміністративне управління Накопичувальним фондом і недержавними пенсійними фондами  та управління їх пенсійними активами; - Зберігач; - Страхові організації.           Відповідно до Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:      1) пенсія за віком;      2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);      3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.           За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.          У солідарній системі надаються соціальні послуги за рахунок коштів Пенсійного фонду. До соціальних послуг належить допомога на поховання пенсіонера. У разі смерті пенсіонера особам, які здійснили його поховання, виплачується допомога на поховання пенсіонера в розмірі двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.           Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.           Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.    В Україні призначаються такі види державних пенсій: трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.             Умови призначення пенсії за віком
Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.           До досягнення віку, вказаного вище право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку:      55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно;      55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року;      56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року;      56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року;      57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року;      57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року;      58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року;      58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року;      59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року;      59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року;      60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31  грудня 1961 року.          Розмір пенсії за віком визначається за формулою:      П = Зп х Кс, де:      П - розмір пенсії, у гривнях;      Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;      Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.          Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.          Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.           За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27  Закону 1058-IV, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком.                                         Умови призначення пенсії по інвалідності   Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу:А) для інвалідів I групи:
до досягнення особою 25 років включно - 1 рік; від 26 років до досягнення особою 28 років включно - 2 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 3 роки; від 32 років до досягнення особою 34 років включно - 4 роки; від 35 років до досягнення особою 37 років включно - 5 років; від 38 років до досягнення особою 40 років включно - 6 років; від 41 року до досягнення особою 43 років включно - 7 років; від 44 років до досягнення особою 48 років включно - 8 років; від 49 років до досягнення особою 53 років включно - 9 років; від 54 років до досягнення особою 59 років включно - 10 років;
Б)для інвалідів II та III груп: до досягнення особою 23 років включно - 1 рік; від 24 років до досягнення особою 26 років включно - 2 роки; від 27 років до досягнення особою 28 років включно - 3 роки; від 29 років до досягнення особою 31 року включно - 4 роки; від 32 років до досягнення особою 33 років включно - 5 років;
від 34 років до досягнення особою 35 років включно - 6 років; від 36 років до досягнення особою 37 років включно - 7 років; від 38 років до досягнення особою 39 років включно - 8 років; від 40 років до досягнення особою 42 років включно - 9 років; від 43 років до досягнення особою 45 років включно - 10 років; від 46 років до досягнення особою 48 років включно - 11 років; від 49 років до досягнення особою 51 року включно - 12 років; від 52 років до досягнення особою 55 років включно - 13 років; від 56 років до досягнення особою 59 років включно - 14 років.           Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.    Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків пенсії за віком; інвалідам III групи - 50 відсотків пенсії за віком.          Пенсія по інвалідності призначається на весь строк встановлення інвалідності. Інвалідам - чоловікам старше 60 років і жінкам старше 55 років пенсії по інвалідності призначаються довічно.         Умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника           Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб,  інвалідність яких настала в період проходження строкової військової служби, - незалежно від тривалості страхового стажу.           При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.          Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.          Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї  - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.    Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається: на одного непрацездатного члена сім'ї  - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.           Пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку - довічно.           На всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки
пенсії.                                       Право на пенсію за вислугу років           Право на пенсію за вислугу років мають:окремі категорії працівників авіації та льотно-випробного складу;робітники локомотивних бригад і окремі категорії працівників, які безпосередньо здійснюють організацію перевезень і забезпечують безпеку руху на залізничному транспорті та метрополітені;водії вантажних автомобілів,  безпосередньо зайнятих в технологічному процесі на шахтах, у рудниках, розрізах і рудних кар'єрах на вивезенні вугілля, сланцю, руди, породи;механізатори (докери-механізатори) комплексних бригад на вантажно-розвантажувальних роботах у портах, а також плавсклад морського, річкового флоту і флоту рибної промисловості (крім суден портових, що постійно працюють на акваторії порту, службово-допоміжних, роз'їзних, приміського і внутріміського сполучення);працівники експедицій, партій, загонів, дільниць і бригад, безпосередньо  зайняті на польових геологорозвідувальних, пошукових, топографо-геодезичних,  геофізичних, гідрографічних, гідрологічних, лісовпорядних і розвідувальних роботах;робітники і майстри (у тому числі старші майстри), безпосередньо зайняті на лісозаготівлях і лісосплаві, включаючи зайнятих на обслуговуванні механізмів і обладнання;деякі категорії артистів    театрів та   інших театрально-видовищних підприємств і колективів;працівники освіти, охорони здоров'я, а також соціального забезпечення, які в будинках-інтернатах для престарілих та інвалідів і спеціальних службах безпосередньо зайняті обслуговуванням пенсіонерів та інвалідів;спортсмени.                                          СОЦІАЛЬНІ ПЕНСІЇ      Соціальні пенсії призначаються і виплачуються непрацюючим громадянам, крім інвалідів з дитинства, при відсутності права на трудову пенсію: інвалідам I і II груп, у тому числі інвалідам з дитинства, а також інвалідам III групи; особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років; дітям - у разі втрати годувальника (пункт "а" статті 37); дітям-інвалідам віком до 16 років. Перелік медичних показань, що дають право на одержання соціальної пенсії на дітей-інвалідів віком до  16  років, визначається в порядку, встановлюваному КМУ.      Соціальні пенсії призначаються в таких розмірах: а)  30 процентів мінімального розміру пенсії за віком: особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років і не набули права на трудову пенсію без поважних причин; б) 50 процентів мінімального розміру пенсії за віком: особам, які досягли віку: чоловіки - 60 років, жінки - 55 років і не набули права на трудову пенсію з поважних причин;інвалідам III групи; в) 100 процентів мінімального розміру пенсії за віком:інвалідам II групи;дітям-інвалідам віком до 16 років;дітям (пункт "а" статті 37), а також одній із осіб, зазначених в пункті "в" статті 37 у разі втрати годувальника; г) 200 процентів мінімального розміру пенсії за віком:інвалідам I групи;матерям, яким присвоєно звання "Мати-героїня".    Пенсії виплачуються щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок    Пенсія може виплачуватися за довіреністю, порядок оформлення і строк дії якої визначаються законом. Виплата пенсії за довіреністю здійснюється протягом усього періоду дії довіреності за умови поновлення пенсіонером заяви про виплату пенсії за довіреністю через кожний рік дії такої довіреності.          Під час перебування пенсіонера в місцях позбавлення волі виплата призначеної йому пенсії здійснюється на загальних підставах у порядку, встановленому законодавством.           Під час перебування пенсіонера на повному державному утриманні у відповідній установі (закладі) йому виплачується 25 відсотків призначеної пенсії. У випадках, якщо розмір його пенсії перевищує вартість утримання, виплачується різниця між пенсією і вартістю утримання, але не менше 25  відсотків призначеної пенсії.           Дітям-сиротам за період перебування на повному державному утриманні пенсія у зв'язку з втратою годувальника виплачується в повному розмірі та перераховується на їхні особисті рахунки у банку.           Іншим дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується 50 відсотків призначеної пенсії у зв'язку з втратою годувальника та перераховується на їхні особисті рахунки у банку.           При цьому частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії у зв'язку з втратою годувальника, перераховується на банківський рахунок установи, де ця дитина перебуває на повному державному утриманні, і спрямовується виключно на поліпшення умов проживання дітей у цих установах.           З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим
ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.           З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.           Пенсії не підлягають оподаткуванню.           У разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон пенсія, призначена в Україні, за заявою пенсіонера може бути виплачена йому за шість місяців наперед перед від'їздом, рахуючи з місяця, що настає за місяцем зняття з обліку за місцем постійного проживання. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в
тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.          Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі
фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює
адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

                   Види соціальної допомоги сім’ям з дітьми

Закон України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 року, (редакція від 18.10.2012), чинне законодавство про державну допомогу сім’ям з дітьми встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми через надання державної допомоги з урахуванням складу сім’ї, її прибутків, віку, стану здоров’я дітей тощо.

       Відповідно до вищевказаного Закону призначаються такі види державної допомоги сім’ям з дітьми:

1) допомога у зв'язку з вагітністю та пологами;

2) допомога при народженні дитини;

2-1) допомога при усиновленні дитини;

3) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

4) допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування;

5) допомога на дітей одиноким матерям.

  Місцеві органи виконавчої влади, органи  місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об'єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім'ям з дітьми.

       Порядок призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

 

ДОПОМОГА У ЗВ'ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ

  Право на державну допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами мають за цим Законом всі жінки (у тому числі неповнолітні), які не застраховані в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

    Підставою для призначення жінкам допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами є видана в установленому порядку довідка лікувального закладу встановленого зразка та довідка:

- з основного місця роботи (служби, навчання);

- ліквідаційної комісії для жінок, звільнених з роботи у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації;

- державної служби зайнятості для жінок, зареєстрованих у державній службі зайнятості як безробітні;

Особам, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народження, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається на підставі рішення про усиновлення або встановлення опіки за період  з дня усиновлення чи встановлення
опіки і до закінчення строку післяпологової відпустки.

Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше шести місяців з дня закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, і виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-4 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів).

       Зазначена допомога обчислюється сумарно та надається жінкам у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

  За період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що збігається з відпусткою по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомога по вагітності та пологах виплачується незалежно від допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами надається у розмірі 100 відсотків середньомісячного доходу (стипендії, грошового забезпечення, допомоги по безробіттю тощо) жінки, але не менше 25 відсотків від розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для працездатної особи із розрахунку на місяць.

 

          ДОПОМОГА ПРИ НАРОДЖЕННІ ДИТИНИ

  Допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини (опікуну).

  Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

       Допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

У разі народження (встановлення опіки) двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

Допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини. 

У разі народження мертвої дитини допомога при народженні дитини не призначається.

Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі:

позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини;

нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини;

у разі виникнення інших обставин.

Допомога при народженні дитини нараховується виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, установленого на день народження дитини.

Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 30 розмірам прожиткового мінімуму, - на першу дитину; кратній 60 розмірам прожиткового мінімуму, - на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на першу дитину виплачується протягом наступних 24 місяців, на другу дитину - 48 місяців, на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами у порядку, встановленому КМУ.

 

 

                              ДОПОМОГА ПРИ УСИНОВЛЕННІ ДИТИНИ

  Право на допомогу при усиновленні дитини має особа, яка є громадянином України, постійно проживає на її території та усиновила дитину з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування (якщо усиновлювачами є подружжя - один з них на їх розсуд).

  Допомога при усиновленні дитини призначається на підставі рішення про усиновлення дитини.

  У разі усиновлення двох і більше дітей допомога надається на кожну дитину.

  Допомога при усиновленні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини.

  Допомога при усиновленні дитини призначається незалежно від одержання на дитину інших видів допомоги.

  Допомога при усиновленні дитини надається у розмірі, встановленому для виплати допомоги при народженні першої дитини. Порядок, умови виплати допомоги при усиновленні дитини та підстави для її припинення визначаються КМУ.

                           

     ДОПОМОГА ПО ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ДО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ ТРИРІЧНОГО ВІКУ

  Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

  Допомога по догляду за дитиною, призначена опікуну, вважається власністю дитини.

  Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно. Усиновителям та опікунам допомога призначається не раніше, ніж з дня прийняття рішення про усиновлення або встановлення опіки.

  Особам, звільненим з роботи  у зв'язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, до їх працевлаштування допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки ліквідаційної комісії.

  Особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі витягу з наказу (розпорядження) роботодавця про надання особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною, відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

  Особам, зареєстрованим у державній службі зайнятості як безробітні, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається на підставі довідки державної служби зайнятості.

  У разі працевлаштування або виходу на роботу матері дитини або особи, яка фактично здійснює догляд за дитиною, до закінчення строку догляду у режимі повного робочого часу зазначена допомога виплачується особі, яка продовжує догляд за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 

  Призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною, здійснюється за письмовою заявою цієї особи та на підставі довідки матері дитини про те, що виплату зазначеної допомоги їй припинено (із зазначенням дати). 

  Матерям, які мають дітей віком до трьох років і вийшли на роботу та працюють у режимі неповного робочого часу або вдома, що підтверджується довідкою з місця роботи, або одночасно продовжують навчання з відривом від виробництва, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років призначається (виплачується) в повному розмірі.

  Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

  Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога. 

 

             ДОПОМОГА НА ДІТЕЙ, НАД ЯКИМИ ВСТАНОВЛЕНО ОПІКУ ЧИ ПІКЛУВАННЯ

  Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається особам, призначеним в установленому законом порядку опікунами чи піклувальниками дітей, які позбавлені батьківського піклування. Така допомога вважається власністю дитини.

  Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, призначається на підставі рішення про встановлення опіки чи піклування.

  Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, надається у розмірі, що становить два прожиткових мінімуми для дитини відповідного віку.

  У разі коли на дитину виплачуються призначені в установленому порядку пенсія, аліменти, стипендія, державна допомога, розмір допомоги на дитину, над якою встановлено опіку чи піклування, визначається як різниця між двома прожитковими мінімумами для дитини відповідного віку та  розміром призначених пенсії, аліментів, стипендії, державної допомоги.

                  ДОПОМОГА НА ДІТЕЙ ОДИНОКИМ МАТЕРЯМ

     Право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновитель) дитини.

  Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.

  Якщо одинока мати, одинокий усиновитель, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

  Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

  Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.

  Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених Законом.

  Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновителям, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

  Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновителям, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків призначається на кожну дитину.

  Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі:

- позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

- позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду;

- скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

- реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;

- надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;

- смерті дитини;

- смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей  одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі:

- тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання;

- відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав;

- тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та об’єднання громадян за рахунок власних коштів можуть запроваджувати додаткові види допомоги та встановлювати доплати до державної допомоги сім’ям з дітьми.

Юридичні гарантії права на охорону здоров’я

Конституцією України кожному громадянинові гарантоване право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування. Держава бере на себе обов’язок забезпечити охорону здоров’я за рахунок державного фінансування відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм; створює умови для доступного й ефективного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров’я медичну допомогу надають безоплатно; мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності.

       Відповідно до чинного законодавства про охорону здоров’я кожний громадянин має право на охорону здоров’я, що передбачає: 1) життєвий рівень, включаючи їжу, одяг, житло, медичний догляд та соціальне обслуговування, які є необхідними для підтримання здоров’я людини; 2) санітарно-епідеміологічне благополуччя території, де він постійно проживає; 3) безпечне для життя і здоров’я навколишнє природне середовище; 4) безпечні й здорові умови для праці, навчання, побуту та відпочинку; 5) кваліфіковану медико-санітарну допомогу, включаючи вільний вибір лікаря і закладу охорони здоров’я; 6) достовірну і своєчасну інформацію про стан свого здоров’я, включаючи існуючі й можливі фактори ризику та їх ступінь; 7) можливість об’єднання у громадські організації з метою охорони здоров’я; 8) правовий захист від будь-яких незаконних форм дискримінації, пов’язаних зі станом здоров’я; 9) відшкодування заподіяної здоров’ю шкоди; 10) оскарження неправомірних рішень і дій працівників закладів та органів охорони здоров’я; 11) ряд інших прав щодо охорони здоров’я.

До гарантій щодо охорони здоров’я належать створення розгалуженої мережі закладів охорони здоров’я всіх форм власності; надання всім громадянам гарантованого рівня медико-санітарної допомоги в обсязі, який встановлює Кабінет Міністрів України; здійснення державного і громадського контролю та нагляду в галузі охорони здоров’я; організація державної системи збирання, опрацювання й аналізу соціальної та спеціальної медичної статистичної інформації; встановлення відповідальності за порушення прав та законних інтересів громадян у галузі охорони здоров’я; державне фінансування соціально-економічних та оздоровчо-профілактичних програм; розгалуження існуючої мережі державних і комунальних оздоровчих закладів.

У випадках порушення законних інтересів громадян у галузі охорони здоров’я відповідні державні, громадські органи, підприємства, установи, організації, їх посадові особи і громадяни зобов’язані вжити заходів щодо поновлення порушених прав, захисту законних інтересів та відшкодування заподіяної шкоди.

Держава визнає право кожного громадянина на охорону здоров’я і забезпечує його захист. Судовий захист права на охорону здоров’я здійснюють у порядку, встановленому законодавством.

До основних нормативно-правових актів, які регулюють питання щодо охорони здоров’я належать:

ü Конституція України від 28 червня 1996 р.;

ü Закон України «Про охорону здоров’я»;

ü Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24 лютого 1994 р.;

ü «Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні», затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 1999 р.;

ü  тощо.


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 65; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!