Проблемнізапитання та завдання



Урок української літератури у 8 класі

 Тема:Андрій Малишко «Прометей». Образ Прометея, використання його в українській та світовій літературі. Образ воїна. Подвиг народу у Великій Вітчизняній війні. Своєрідність композиції поеми.

 

Фото: Поема "Прометей" АндрійСамійловичМалишко

План-конспект уроку з українськоїлітератури.

- Минулого уроку ми ознайомилисьізжиттям і творчістюАндрія Самойловича Малишка, розглянулискороченуверсіюйогопоеми «Прометей». Сьогодні ми зновузвернемось до цьоготвору, детально проаналізуємойогобудову та основніхудожнізасоби. Отже, тема нашоїсьогоднішньоїзустрічі (тема спроектована на екрані) – «А.Малишко. Поема «Прометей». Зазначте, будь ласка, в робочихзошитах з літератури дату та тему уроку.

(Дітизаписують до зошитів дату (без класно ї роботи ), тему уроку)

Вчитель, спираючись на спроектованукомп'ютернупрезентацію (на фонімузики):

- Цього року, буквально за декількаднів наш народ буде святкувативелику дату – 75-тиріччя перемоги у ВеликійВітчизнянійвійні. Так, завждибула і є, на жаль, загрозанасильства, тероризму, війнизбоку тих, кому не даєспокоючужебагатство, чужіземлі, хтопрагнепануватисвітом. Тому в кожноїмолодоїлюдини, громадянина, є священнийобов'язок – захистсвоєїВітчизни. У ВеликуВітчизнянувійну на захистрідноїземліпіднялисявсі – відстарихдідів, жінок, до дітей.

Великий процент нинішньоїмолодіготовізахищати нашу Батьківщину. Вони можуть стати сучасними «Прометеями», щодаєзмогу бути впевненими у майбутньому. А чибувголовний герой А.Малишка у поемі «Прометей» так само впевненим у своємумайбутньому? Якимсамевінпостає перед нами? Щослідвзяти для себе на подальше життя з цьогобезсмертноготвору? Усіціпитання ми розглянемо на уроці.

Вчитель:

- На сьогоднідомашнімзавданнямбулопрочитати поему «Прометей», зазначитинайяскравіші, на вашу думку, моментитвору та аргументуватисвійвибір.

Аналіз образу головного героя поеми

Вчитель:

ДослідниктворчостіА.МалишкаЛеонід Коваленко, аналізуючицей образ, пише: «…В образірозвідникарозкритобагато граней йогодуші – душівеликоїлюдини-борця. Він не тількихоробрий солдат, а й досвідченийрозвідник, гуманна людина, ніжнийсин, вірнийтовариш, людина з тонкою душею, сповненавеликоїжадоби до життя і пізнання, скромна й проста, лагідна, чула до чужого болю. Всіціриси характеру героя поет показує і розкриває в конкретних і правдивихумовах, типових для роківвійни…»

Наведітьконкретніприклади (слова, вирази, цитати, назвиепізодів, картин, якіпідтверджуютьвисловлюванняЛ.Коваленка)

(На екранпроектуєтьсятаблиця, яку дітизаповнюють у зошитах, а потімкоментуютьсвої записи. За тим, як прокоментуютьвірно пункт таблиці, ставиться відповіднапозначка на екрані)

Якості характеру головного героя:

Якості характеру головного героя: Орієнтовнівідповіді:
Мужній, хоробрий, сміливий Йде в розвідку, долаєперешкоди, мужньозустрічаєостанню годину, підбадьорюєінших
Досвідченийрозвідник Думає, як вибереться, коли одужає і повернеться в полк
Гуманна людина Не можедопустити, щоб через ньогохтосьпостраждав
Ніжнийсин Згадує про матір, сумує за нею
Вірнийтовариш Згадуєтоваришів-бійців, уявляє, як повернеться
Любить книги, прагне до пізнання Просить хлопчика прочитати, дивуєтьсямужностігероїв, співчуваєїм
Мрійник, людина з гумором Мріє, як повернетьсядожому, жартуєзісвого стану: «Смертям двом не бувати, одну ж не обдурити, не біда»
Сором'язливий, простий, лагідний, чулий, щирий «Вжеїв, як є, в розмовахщирихлетів, як птиця…»

Проблемнізапитання та завдання

Вчитель:

- Ви розподілені за творчимигрупами, щодасть вам можливістьвідповідати на наступніпитання, порадившисьізтоваришами. Активно відповідаючи, визаробляєтебали «престижу». Тожнамагайтесячітковисловлювати свою позицію.

- Для чого в поему введено розповідіплотаря та картинищедроїосені?

(Те, за щовіддавбоєцьжиття, квітненині й міцніє; люди завждипам'ятатимуть про своїхрятівників, захисників)

- Виходячи з визначенняпоняття «поема» (за літературознавчим словником), доведіть, щотвірА.Малишка «Прометей» - поема.

- Читаючи поему, ви, напевне, помітили, що автор часом відступаєвідосновноїрозповіді, висловлюєвласні думки й почуття, звертається до героя. Такімісця в ліро-епічнихтворахназиваютьсяліричнимивідступами. В опорних конспектах у вас зазначеновизначення (учніознайомлюютьсяізвизначенням, занотовують у словники). Знайдіть і прочитайте ліричнівідступи у творі.

- Цікавою є і композиціяпоеми. Зіставтесім перших і чотириостанніхстрофи.

(Початок і закінченняпоеми за часом і місцемдіїстановлятьоднеціле, а між ними вміщенорозповідь про іншуподію, інший час. Такакомпозиціятворуназиваєтьсяобрамлюючою) 3 хв.

Міні-диспут «Чипотрібні «Прометеї» в наш час?»

Інтерактивнагра «Мікрофон»

Продовжітьречення:

«Без Прометеївлюдство…»

«Найбільше мене вразило в поемі…»

Домашнєзавдання.

Вивчититеоріюлітератури, уривоквідслів «Ну от і все…» до «Це наш, ми кров дамо за кров».


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 52; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!