В каком из перечисленных случаев речь идет о гражданско-правовой ответственности?

Завдання 1.

Коваленко помістила 3 листопада в газеті рекламне оголошення про продаж за 3000 гривень нового музичного центру . Через три дні вона одержала телеграму з від Сімоняна, що просив залишити музичний центр за ним і повідомив, що за покупкою прийде 14 листопада. 6 листопада до Коваленко з'явився Петров і заявив, що готовий купити музичний центр, гроші цілком принесе через декілька днів, а в день вчинення угоди (тобто 6 листопада) він може залишити в рахунок покупки ще 500 гривень, Коваленко погодилася на ці умови. Ввечері того ж дня приїхав родич Коваленко Свеченко та умовив продати музичний центр йому. Він оплатив покупну ціну і забрав покупку. 14 листопада за музичним центром приїхав на орендованій машині Сімонян. У той же день прийшов за покупкою іПетров. Коваленко повідомила, що музичний центр проданий, а тому отримані від Петрова 500 гривень вона йому повертає. Сімонян наступного дня подав до Коваленко позов про відшкодування витрат по оренді автомашини, а до родича - Свеченка - про витребування музичного центру. Через декілька днів позов до Коваленко і родича Свеченка про витребування музичного центру вчинив і Петров

Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Завдання 2.

Сидоренко, працюючи завідуючим відділом Харківської міської ради, вирішив придбати акції відкритого Акціонерного то­вариства «Посейдон» (далі – АТ), створеного в процесі приватизації майна держа­вного підприємства. Його цікавлять наступні питання: Чи вправі посадова особа бути акціонером? Чи правомірними були б його дії, якби він виступив засновни­ком АТ? Чи змінилися б відповіді на поставлені питання, якби він був учасником ТОВ, повного товариства або командитного товариства? Чи вважаються акціо­нери, засновники і учасники господарських товариств підприємцями? Чи можна розцінювати заборону на заняття підприємницькою діяльністю для окремих кате­горій осіб як обмеження правоздатності фізичної особи? З якого моменту (віку) у фізичних осіб виникає такий елемент правоздатності, як право на підприємницьку діяльність?

Завдання 3.

Тринадцятирічний Сашко за участь у телевізійних передачах отримав винагороду у сумі 50 грн. За ці гроші він купив маркер (7 грн.) і електронний калькулятор (40 грн.). Батьки Сашка вирішили, що він нерозумно витратив гроші, оскільки в сім’ї є вже декілька маркерів і калькулятор. Вони віднесли покупки до крамниці, вимагаючи від директора повернення грошей. Директор відмовився за­довольнити їх вимогу, пояснюючи це тім, що хлопчик зробив покупки за власні гроші, якими неповнолітні особи вправі розпоряджатися самостійно.

Вирішіть справу.

Завдання 4.

Гражданин Косолапов, находясь в состоянии алкогольного опьянения, продал малознакомому гражданину Ветрову кожаную куртку за сумму, равную стоимости двум бутылкам водки. На следующий день, протрезвев, Косолапов обратился к Ветрову с просьбой возвратить куртку, ссылаясь на то, что проданная куртка принадлежит его жене, и она требует ее вернуть, однако получил отказ.

-Определите юридически значимые обстоятельства дела.

-Дайте оценку последствиям действий участников ситуации.

-Ответьте, имел ли право Косолапов продать куртку своей жены при названных обстоятельствах?

-Ответьте, имел ли право Косолапов продать свою куртку при тех же обстоятельствах?

Завдання 5.

Шевченко дала своєму чоловікові Івану розписку в тому, що під час складання заповіту вона зробить пряму вказівку про усунення від спадщини свого старшого сина Петра. Після смерті Шевченко з’ясувалося, що у заповіті її старший син Пе­тро вказаний як спадкоємець. Іван Шевченко звернувся до суду з позовом про визнання заповіту недійсним, посилаючись на письмове зобов’язання своєї поме­рлої дружини.

На які питання розрахована ця задача? Яке рішення винесе суд?

Завдання 6.

16-річний Гриценко працював реалізатором у приватного підпри­ємця на підставі трудового договору. Бажаючи придбати комп’ютер, він уклав до­говір позики на суму, еквівалентну 1 тис. доларів США. Довідавшись про це, ба­тьки Гриценка заявили вимогу про розірвання договору, укладеного без їх згоди. Позикодавець Ковальчук відмовився розірвати договір, посилаючись на те, що Гриценко працює за трудовим договором, має самостійний заробіток і тому пови­нен вважатися повністю дієздатним. Орган опіки і піклування, до якого зверну­лися батьки за роз’ясненням, згоден за своїм рішенням надати неповнолітньому Гриценко повної цивільної дієздатності, але тільки за згодою батьків. При цьому батьки були попереджені, якщо вони не погодяться, Коваль­чук зможе звернутися з позовом до суду про визнання Гриценка повністю дієзда­тним. Сторони не дійшли згоди і звернулись за роз’ясненням до юриста.

Яке роз’яснення їм належить дати? Які підстави та порядок набуття фізичною осо­бою повної цивільної дієздатності до досягнення нею повноліття?

Завдання 7.

Громадяни України Кудря та Ворона, а також гр-н Німеччини Полячок вирішили створити страхову компанію у формі товариства з обмеженою відпові­дальністю. Керуючись ст. 91 ЦК, засновники виходили з того, що страхова ком­панія може здійснювати будь-який з видів підприємницької діяльності, а особисте страхування, майнове страхування, страхування відповідальності, перестраху­вання та фінансову діяльність, пов’язану з формуванням, розміщенням страхових резервів та їх управлінням - тільки після отримання відповідних ліцензій. Це і знайшло відображення в статуті. Проте їм було відмовлено у реєстрації страхової ком­панії.

На яке коло питань розраховано це завдання? Роз’ясніть вказаним особам порядок створення страхової компанії.

Завдання 8.

 Товариство з обмеженою відповідальністю «Юність» (далі - ТОВ) було зареєстровано за адресою одного з його засновників, який пізніше вибув з числа учасників ТОВ. У зв’язку з цим останнє було змушено укласти договір оренди жилого приміщення з Івановим, де і розмістило свій орган управління. Інші під­розділи ТОВ були розташовані в інших місцях. За одним з договорів підряду ТОВ не виконало своїх зобов’язань і контрагент направив претензію ТОВ на адресу, за якою знаходився орган управління останнього. Не отримавши у певний строк відпо­віді на претензію, контрагент вирішив звернутися з позовом до господарського суду.

На яке питання розраховано це завдання?

Завдання 9.

Кирин владеет на праве собственности частью флигеля. На расстоянии трех метров от флигеля расположен дом, принадлежащий Власовой. Кирин обратился в суд с иском к Власовой об устранении препятствий в пользовании жилой площадью, так как она сделала пристройку к своему дому, которая закрыла окно его кухни. В результате пользование кухней стало невозможно. Кирин просил суд обязать Власову устранить это препятствие. Власова утверждала в суде, что она сделала пристройку в связи с тем, что семья крайне нуждалась в увеличении жилой площади. Суд установил, что помещение, примыкающее к дому Власовой, используется Кириным как кухня. Но горгаз, пожарная часть и санэпидемстанция не разрешают Кирину пользоваться газом из-за отсутствия окна.

Решите спор.

 

Завдання 10.

Рогов взял в ломбарде заем под залог (в виде заклада) принадлежащей ему вещи, но в установленный договором срок деньги ломбарду не возвратил. Для покрытия его долга ломбард продал вещь Рогова. Рогов считает действия ломбарда неправильными, поскольку, по его мнению, обращение взыскания на заложенное имущество может иметь место только по решению суда., а ломбард в суд не обращался. Обоснованы ли доводы Роговоа? Правильно ли поступил ломбард?

 

Завдання 11.

В каком из перечисленных случаев речь идет о гражданско-правовой ответственности?

а) Горохов самовольно возвел строение на земельном участке, отведенном для строительства оздоровительного комплекса. Орган местного управления принял решение о сносе дома за счет Горохова.

б) Сомов купил у Величко картину. Поскольку Величко передумал и отказался передать картину Сомову, последний обратился в суд с требованием об изъятии картины и уплате неустойки, предусмотренной в договоре.

в) Общество с ограниченной ответственностью «Кварта» обратилось к поставщику об устранении дефектов поставленного оборудования.

г) В результате признания сделки недействительной по ст.170 ГК, все полученное сторонами по сделке было взыскано в доход государства.

д) По решению суда Мельников должен был опровергнуть распространенные им сведения, порочащие честь и достоинство Иванова, посредством публикации в местной газете.

 

Завдання 12.

Шишко одолжил Савельеву 70000 руб. на три месяца, о чем получил от Шишко расписку. Уезжая в длительную командировку, Шишко перевел право требования к Савельеву на своего друга Назаренко. По истечении 3-х месячного срока Назаренко обратился к Савельеву с требованием о возврате долга. Савельев отказался удовлетворить требование, поскольку ничего не знал о состоявшемся переводе права требования, а расписки Савельева о получении денег взаймы у Назаренко не оказалось. И только после того, как Савельев получил письмо от Шишко, он отдал деньги Назаренко. Назаренко потребовал от Савельева уплаты неустойки за просрочку возврата долга, а также проценты за пользование чужими денежными средствами.

Можно ли считать, что Савельев допустил просрочку?

В чем заключается просрочка кредитора?

Подлежат ли требования Назаренко удовлетворению?

 

 

 

. Тесты

1. Договором є:

а) правочин;

б) домовленість двох або більше сторін;

в) домовленість двох або більше осіб;

г) згода осіб;

д) угода між сторонами.

 

2. Якщо одна сторона бере на себе обов’язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов’язку щодо першої сторони, то договір вважається:

а) двостороннім;

б) консенсуальним;

в) реальним;

г) одностороннім;

д) недвостороннім.

           

3. Якщо правами та обов’язками наділені обидві сторони договорі, то він є:

а) одностороннім;

б) взаємним;

в) двостороннім;

г) багатостороннім;

д) безстороннім.

           

4. Зміст договору становлять:

а) права та обов’язки сторін;

б) взаємні зобов’язання;

в) його реквізити;

г) його сторони;

д) його умови (пункти).

           

5. Договір, який містить елементи різних договорів, називається:

а) складним;

б) поєднаним;

в) багатоелементним;

г) змішаним;

д) ускладненим.

           

6. Договір набирає чинності з моменту:

а) його підписання;

б) досягнення згоди;

в) прийняття пропозиції;

г) його виконання;

д) його укладення.

           

7. Зміна ціни в договорі після його виконання:

а) допускається за згодою сторін;

б) не допускається;

в) можлива за певних умов;

г) допускається у випадках, встановлених законом;

д) допускається якщо на це є згода іншої сторони.

           

8. Договір, в якому одна сторона – підприємець взяла на себе обов’язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться, називається:

а) публічним;

б) договором приєднання;

в) роздрібної купівлі-продажу;

г) попереднім;

д) підприємницьким.

           

9. У разі необґрунтованої відмови підприємця від укладення публічного договору він має:

а) сплатити неустойку;

б) виконати договір;

в) попросити вибачення у споживача;

г) повідомити про це уповноважені державні органи;

д) відшкодувати заподіяні збитки.

           

10. Договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому, є договором:

а) публічним;

б) змішаним;

в) приєднання;

г) типовим;

д) зразковим.

           

11. Попередній договір укладається у формі:

а) встановленій для основного договору;

б) усній;

в) завжди письмовій;

г) на вибір сторін усній або письмовій;

д) нотаріально посвідченій.

           

12. Договір, в якому боржник зобов’язаний виконати свій обов’язок на користь третьої особи, яка встановлена або не встановлена у договорі, називається:

а) трьохстороннім договором;

б) договором про виконання третій особі;

в) договором на користь третьої особи;

г) договором для третьої особи;

д) змішаним договором.

           

13. За договором на користь третьої особи, особа на користь якої передбачено виконання:

а) наділена як правами так і обов’язками;

б) наділена лише обов’язками;

в) наділена лише правами;

г) наділена правами, але може мати також обов’язки;

д) не наділена нічим.

           

14. Договір є укладеним, якщо строни:

а) підписали договір;

б) нотаріально посвідчили договір;

в) повідомили про його укладення державні органи;

г) почали виконання договору;

д) в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

           

15. Пропозиція однієї із сторін укласти договір називається:

а) реституція;

б) віндикація;

в) оферта;

г) акцепт:

д) ініціатива

           

16. Прийняття пропозиції укласти договір другою стороною називається:

а) згода;

б) оферта;

в) погодження;

г) угода;

д) акцепт.

           

17. Договір є укладеним з моменту: 

а) його укладення;

б) одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції;

в) його підписання;

г) повідомлення про це іншої сторони;

д) набрання ним чинності.

           

18. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб:

а) є пропозицією до укладення договору;

б) є офертою;

в) є запрошенням робити пропозиції укласти договір;

г) є акцептом;

д) немає жодного значення.

           

19. Особа, яка прийняла пропозицію укласти договір, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір:

а) після одержання нею відповіді про прийняття пропозиції;

б) незалежно від моменту одержання відповіді про прийняття пропозиції;

в) в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції;

г) на наступний день після одержання нею відповіді про прийняття пропозиції;

д) до моменту одержання пропозиції укласти договір.

           

20. Якщо у пропозиції укласти договір вказаний строк для відповіді, договір є укладеним, коли особа, яка зробила пропозицію, одержала відповідь про прийняття пропозиції:

а) протягом розумного строку;

б) протягом цього строку;

в) протягом нетривалого строку;

г) протягом гарантійного строку;

д) протягом невизначеного строку.

           

21. Якщо пропозицію укласти договір зроблено усно і в ній не вказаний строк для дачі відповіді, договір є укладеним, коли особа, якій було зроблено пропозицію, заявила про її прийняття:

а) негайно;

б) в розумний строк;

в) не пізніше наступного дня;

г) в обумовлений строк;

д)у визначений офертою строк.

           

22. Якщо відповідь про прийняття пропозиції укласти договір було відправлено своєчасно, але одержано із запізненням, особа, яка зробила пропозицію укласти договір, звільняється від відповідних зобов’язань:

а) у всіх випадках;

б) якщо вона негайно повідомила особу, якій було направлено пропозицію, про одержання відповіді із запізненням;

в) якщо вона негайно повідомила особу, яка направила пропозицію, про одержання відповіді із запізненням;

г) якщо вона заявить про звільнення себе від цих зобов’язань;

д) якщо вона не приступить до виконання договору.

           

23. Відповідь, одержана із запізненням, є:

а) акцептом;

б) згодою на укладення договору;

в) актом згоди;

г) погодженням пропозиції;

д) новою пропозицією.

           

24. Договір є укладеним за місцем проживання фізичної особи або за місцезнаходженням юридичної особи:

а) яка отримала пропозицію укласти договір;

б) яка дала згоду на пропозицію укласти договір;

в) яка виявила бажання стати стороною договору;

г) яка зробила пропозицію укласти договір;

д) яка зробила пропозицію укласти договір на інших умовах, ніж були запропоновані оферентом.

           

25. Зміна або розірвання договору:

а) не допускається;

б) допускається лише у випадках, встановлених законом;

в) допускається лише за згодою сторін;

г) допускається за рішенням суду;

д) допускається у всіх випадках.

           

26. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін:

а) у випадках вказаних цією стороною;

б) у всіх випадках;

в) на розсуд суду;

г) у разі істотного порушення договору другою стороною;

д) у разі неналежного виконання договору другою стороною.

           

27. Зміна договору у зв’язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору:

а) неможливе;

б) є неприйнятним для сторін;

в) суперечить суспільним інтересам;

г) суперечить інтересам сторін;

д) не призведе до виникнення користі.

           

28. У разі зміни договору зобов’язання сторін:

а) змінюються;

б) не змінюються;

в) припиняються;

г) оновлюються;

д) стають недійсними.

           

29. У разі розірвання договору зобов’язання сторін:

а) змінюються;

б) замінюються іншими;

в) продовжують існувати як фактичні;

г) зберігаються;

д) припиняються.

           

30. Зміна та розірвання договору вчиняються:

а) в письмовій формі;

б) в усній формі;

в) у формі на розсуд сторін;

г) у такій же формі, що й договір який змінюється або розривається;

д) визначеній законом формі.

           

 

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 147; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!