Особисті та майнові права і обов’язки подружжя



 

Права та обов’язки подружжя регламентуються Конституцією України та СКУ (ІІ розділ).

До основних особистих немайнових прав та обов’язків подружжя належать: право на материнство, право на батьківство, право чоловіка та дружини на повагу своєї індивідуальності, право чоловіка та дружини на фізичний та духовний розвиток, право чоловіка та дружини на зміну прізвища, право дружини та чоловіка на розподіл обов’язків та спільне вирішення питань життя сім’ї, обов’язок подружжя турбуватися про сім’ю, право чоловіка та дружини на особисту свободу.

Серед майнових прав чоловік та дружина мають право на особисту та спільну приватну власність.

Особистою приватною власністю кожного з подружжя є:

1. майно, набуте ними до шлюбу;

2. майно, набуте в шлюбі на підставі договорів дарування та в порядку спадкування;

3. майно, набуте під час шлюбу, але за кошти, які належали їм особисто;

4. речі індивідуального користування, набуті за спільні кошти;

5. премії, виплати за пошкодження особистих речей, страхові суми;

6. доходи від речей, які перебувають у їхній особистій власності.

До спільної сумісної власності подружжя входить майно, набуте ними за час шлюбу незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини самостійного доходу. Якщо особисте майно чоловіка чи дружини за час шлюбу істотно збільшилося у своїх вартості внаслідок спільних грошових чи трудових затрат, воно у разі спору може бути визнано судом спільною сумісною власністю.

Розірвання шлюбу не припиняє права спільної сумісної власності. Розпорядження таким майном здійснюється відповідно до ЦКУ.

Чоловік та дружина мають право розділити спільне майно незалежно від розірвання шлюбу. При розподілі майна частки подружжя є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними чи шлюбним договором, чи рішенням суду.

За зобов’язаннями одного з подружжя стягнення не може накладатися на спільне сумісне майно, якщо тільки дії цього подружжя, внаслідок яких виникло зобов’язання були в інтересах сім’ї.

Якщо чоловік та жінка проживають однією сім’єю без укладення шлюбу, майно набуте ними під час такого проживання є спільною сумісною власністю, якщо інше не передбачене договором.

Подружжя мають права та обов’язки по утриманню один одного. Якщо один з подружжя перебуває на утриманні іншого з поважних причин, розірвання шлюбу не припиняє утримання.

Подружжя мають право укласти шлюбний договір, який буде регулювати майнові права та обов’язки подружжя в шлюбі та у випадку його припинення.          

 

Особисті та майнові права і обов’язки батьків та дітей

 

Батьками дитини народженої в шлюбі є обидва з подружжя. Батько позашлюбної дитини визнається за його особистою заявою, про що вноситься запис у свідоцтво про народження.

До особистих прав і обов’язків батьків та дітей входять:

  1. Батьки мають рівні права та обов’язки щодо дитини, незалежно від того, перебували вони в шлюбі чи ні, знаходяться в розірваному шлюбі, повнолітні батьки чи ні. Так само й діти мають рівні права та обов’язки щодо своїх батьків.
  2. Батьки зобов’язані забрати дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я та зареєструвати дитину в ДОРАЦС протягом 1 місяця.
  3. Ім’я дитини визначається за згодою батьків, прізвище – за прізвищем батьків, по-батькові – за іменем батька чи вказівкою матері.
  4. Батьки зобов’язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров’я дитини, фізичний та моральний розвиток. Забороняються фізичні покарання дитини батьками, та покарання, які принижують гідність дитини.
  5. Батьки мають переважне перед іншими особами право на особисте виховання дитини. Усі питання виховання вирішуються ними спільно.
  6. Дитина має право противитися неналежному виконанню батьками своїх обов’язків щодо неї.
  7. Дитина має право звертатися за захистом своїх прав до органів опіки та піклування, інших органів державної влади, суду (по досягненні 14 років).
  8. Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування.
  9. Батьки мають право на самозахист своєї дитини.
  10. Батьки мають право відібрати малолітню дитину від інших осіб.
  11.  Дитина, повнолітні дочка та син зобов’язані піклуватися про своїх батьків, надавати їм допомогу, турботу.

Майнові права и обов’язки батьків та дітей наступні:

  1. Бути самостійними власниками майна навіть й при сумісному проживанні.
  2. Власністю дитини є майно, придбане її батьками для її розвитку, навчання, виховання.
  3. Якщо у малолітньої дитини є майно, батьки управляють ним без спеціального на те повноваження, використовувати дохід від нього на розвиток дитини та потреби сім’ї.
  4.  Аліменти на дитину є власністю того батька, на ім’я якого вони отримуються і використовуються за цільовим призначенням.
  5. Батьки зобов’язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, а після повноліття по обставинам.

 


Дата добавления: 2021-01-20; просмотров: 130; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!