ТЕМА:ВПЛИВ НА МІКРООРГАНІЗМИ ЕКОЛОГІЧНИХ                  ФАКТОРІВ.(Самостійне вивчення.)



G Зверніть увагу

У повітрі закритих приміщень виявляють не тільки сапрофітну мікрофлору, але і ряд патогенних бактерій: туберкульозну паличку, спори палички сибірської язви і стовбняка, збудники газової гангрени, пневмококки, стафілококки, віруси тощо.

 

& 2. Мікрофлора гідросфери.

Для ряду мікроорганізмів вода є природним середовищем існування. Найбільше мікроорганізмів у воді відкритих водоймищ і річок, у поверхневих шарах прибережної зони водоймищ. Зі збільшенням глибини кількість мікроорганізмів зменшується. Кількість мікробів у воді залежить від пори року і метеорологічних умов. Мікроорганізми потрапляють у воду під час повеней, сильних дощів, із стічними і господарсько-побутовими потоками. У воді мікроорганізми знаходять сприятливі умови.

На формування мікрофлори водоймища впливає мікрофлора намулу, де чисельність мікроорганізмів сягає 400 000 000 в 1г .

Кількість мікроорганізмів у воді залежить від її походження.

Прісноводні джерела - артезіанська вода, джерельна вода, атмосферні опади (дощ, сніг), глибокі ґрунтові води, вода озер, вода річок.

Якщо водопровідна мережа живиться артезіанською водою, кількість бактерій у ній незначна, якщо вода надходить із відкритих водоймищ - бактерій більше.

Вода в харчовій промисловості використовується для санітарної обробки сировини, миття тари, обладнання, вона входить до складу готової продукції (безалкогольні напої, пиво, компоти, маринади, розсоли), вона є засобом транспортування, охолоджувачем і теплоносієм, використовується для підтримування необхідних санітарно-гігієнічних умов у виробничих приміщеннях і на території підприємства, тому вимоги до якості води для виробничих потреб залежать від її призначення.

Мікробіологічні показники питної води. Нормативні вимоги.

Якщо вода входить до складу готової продукції, то вона має бути прозорою, по можливості безбарвною, без стороннього запаху і смаку, не повинна містити сторонніх домішок, що впливають на здоров'я людини, патогенних мікроорганізмів, має бути вільною від тваринних і рослинних мікроорганізмів, паразитів і їх яєць. Вода має відповідати вимогам ГОСТ 2874-82 " Вода питна. Гігієнічні вимоги і контроль за якістю".

При використанні мікробіологічно забрудненої води у виробництво можуть потрапити збудники інфекційних захворювань, харчових отруєнь і різноманітні сапрофітно-гнильні, кислотоутворюючі, спорові форми бактерій, які негативно впливають на хід технологічного процесу, на якість і стійкість готової продукції при зберіганні.

C Інтенсивність фекального забруднення води визначається титром кишкової Палички (колі-титр) або колі індексом.

Колі-титр - найменша кількість досліджуваного матеріалу, в якому виявлена одна кишкова паличка, не менше 300 см3;

Колі-індекс - кількість кишкових паличок виявлених в 1 дм ³, не більше 3.

Найбільш повно відповідає цим вимогам артезіанська і джерельна вода. Нею можна користуватися без попереднього очищення.

G Зверніть увагу

У ряді процесів можна користуватися водою непитного призначення (технічна вода) для охолодження обладнання, транспортування сировини, відходів, для миття коренеплодів.

Основні методи очищення питної води.

Виявити в пробах води хвороботворні мікроби через їх малу концентрацію важко, тому користуються непрямими методами, зокрема визначення фекальних мікроорганізмів характерних для кишкових людини і тварини, так як разом із ними в воду можуть попадати патогенні мікроорганізми.

Вода із відкритих водоймищ піддягає спеціальній обробці на водоочисних станціях. На першому етапі вода відстоюється в спеціальних басейнах (відстійниках) для видалення завислих частинок, освітлення, знебарвлення, видалення небажаних присмаків і запахів.

Для прискорення відстоювання використовують коагулянти (солі алюмінію та заліза).

На другому етапі воду фільтрують через шар річкового піску, гравію, щебню. На поверхні піску утворюється неорганічна плівка, котра затримує муть і 99% бактерій, що містяться у воді.

Третій етап - знезаражування, знищення залишених у воді мікроорганізмів, серед яких можуть бути патогенні. Знезаражування проводять способом хлорування або озонування, яке дає миттєвий ефект знезаражування і в порівнянні з хлоруванням не змінює органолептичні показники води.

& 3. Мікрофлора літосфери.

Грунт - це основна екосистема, яка є середовищем існування багатьох тварин, рослин і особливо мікроорганізмів. У ґрунті завжди вдостатній кількості є необхідні для їх життєдіяльності поживні речовини і волога. Кількісний і видовий склад мікрофлори ґрунту залежить від типу ґрунту, кліматичних умов, характеру рослинності.

    Найбільше мікроорганізмів міститься в удобреному ґрунті, у верхньому шарі (до 20 см). Особливо широко розповсюджені амоніфікуючі (гнильні, маслянокислі, целюлозоруйнівні, нітріфікуючі і азотфіксуючі групи мікроорганізмів). Чисельність мікроорганізмів в підзолестих і дерновопідзолистих грунтах становить до 1 000 000 клітин в 1 г ґрунту, в чорноземах - 3,4-3,6 млн в 1 г ґрунту, в бурих ґрунтах - 4,5 млн. в 1 г.

Плодючість ґрунтів пов'язана із життєдіяльністю мікроорганізмів і їх активною участю в кругообігу речовин в ґрунті. Органічні речовини тваринних і рослинних залишків мінералізуються частково, а залишена частина перетворюється у сполуки, які складають плодючий ґрунтовий гумус (перегній).

Крім сапрофітів в ґрунті містяться патогенні бактерії - збудники стовбняка, ботулізму, газової гангрени, сибірської язви, різноманітних кишкових інфекцій.

G Зверніть увагу

Забруднення сировини і готової продукції ґрунтом може призвести не лише до втрати цінних поживних речовин та зниження їх якості внаслідок мікробного псування, а й до інфекційних захворювань і харчових отруєнь.

S Питання для закріплення

1. Що собою являє мікрофлора відкритого повітря і закритих приміщень?

2. Чим пояснюється широке поширення мікроорганізмів в природі?

3. Які фактори середовища впливають на поширення мікроорганізмів в природі?

4. Яка роль мікроорганізмів в ґрунті?

5. Вкажіть шляхи попадання патогенних мікроорганізмів ґрунту на сировину і готову продукцію.

6. Від яких факторів залежить мікрофлора води?

7. Перерахуйте показники санітарно-гігієнічної оцінки води.

8. В якому випадку очищають природню питну воду, вкажіть основні етапи очищення питної води.

9. Де на практиці використовують вплив високих і низьких температур для збереження харчових продуктів?

10. Які способи консервування передбачають створення кислотного середовища для збереження харчових продуктів?

11. Що таке активність води і як цей фактор використовується в харчовій промисловості?

12. Які існують способи для стерилізації повітря виробничих приміщень і на чому вони основані?

13. Які фактори слід врахувати для попередження розвитку гнильних бактерій?

14. Яка форма симбіозу лежить в основі технологічних процесів виробництва кисломолочних продуктів, хліба, квашеної капусти?

15. За рахунок яких речовин в кормових добавках можна підвищити прирости живої маси тварин

16. Як впливає господарська діяльність людини на оточуюче середовище?

17. Що відноситься до найбільш розповсюджених забруднювачів оточуючого середовища?

18. Як розрізняють біологічні способи очищення стічних вод?

19 Як використовують продукти розпаду органічних відходів у господарській діяльності людини?

 

ТЕМА:ВПЛИВ НА МІКРООРГАНІЗМИ ЕКОЛОГІЧНИХ                  ФАКТОРІВ.(Самостійне вивчення.)

                       План заняття.

1. Абіотичні фактори.

Антропогенні фактори.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 83; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!