Статистична обробка результатів педагогічного дослідження



Теоретичні методи дослідження в педагогіці дають можливість розкрити якісні характеристики досліджуваних явищ. Ці характеристики будуть повніше і глибше, якщо накопичений емпіричний матеріал піддати кількісній обробці. Однак, проблема кількісних вимірювань в рамках психолого-педагогічних досліджень дуже складна. Ця складність полягає насамперед у суб'єктивно-причинному різноманітті педагогічної діяльності та її результатів, в самому об'єкті вимірювання, які у стані безперервного руху і зміни. Водночас запровадження в дослідження кількісних показників сьогодні є необхідним і обов'язковим компонентом отримання об'єктивних даних про результати педагогічної праці. Як правило, ці дані можуть бути отримані як шляхом прямого або опосередкованого вимірювання різних складових педагогічного процесу, так і за допомогою кількісної оцінки відповідних параметрів адекватно побудованої його математичної моделі. З цією метою при дослідженні проблем педагогіки застосовуються методи математичної статистики. З їх допомогою вирішуються різні завдання: обробка фактичного матеріалу, отримання нових, додаткових даних, обґрунтування наукової організації дослідження та інші.

Виключно важливу роль в аналізі багатьох психолого-педагогічних явищ відіграють середні величини, що представляють собою узагальнену характеристику якісно однорідної сукупності за певним кількісному ознакою. Не можна, наприклад, обчислити середню спеціальність або середню національність студентів вузу, так як це якісно різнорідні явища. Зате можна і потрібно визначити в середньому числову характеристику їхньої успішності (середній бал), ефективності методичних систем і прийомів і т. д.

У психолого-педагогічних дослідженнях звичайно застосовуються різні види середніх величин: середня арифметична, середня геометрична, медіана, мода та інші. Найбільш поширеними є середня арифметична, медіана і мода.

Середня арифметична застосовується в тих випадках, коли між визначальним властивістю і даними ознакою є прямо пропорційна залежність (наприклад, при поліпшенні показників роботи навчальної групи поліпшуються показники роботи кожного її члена). Середня арифметична являє собою частку від ділення суми величин на їх кількість 

Медіаною (Ме) називається міра середнього положення, що характеризує значення ознаки на впорядкованої (побудованої за ознакою зростання або зменшення) шкалою, яке відповідає середині досліджуваної сукупності. Медіана може бути визначена для порядкових і кількісних ознак.

Мода (Мо) - найбільш часто зустрічається типове значення ознаки серед інших значень. Вона відповідає класу з максимальною частотою. Цей клас називається модальним значенням.

Важливе значення при використанні в психолого-педагогічному дослідженні математичних методів приділяється розрахунку дисперсії і середньоквадратичних (стандартних) відхилень.

Дисперсія дорівнює середньому квадрату відхилень значення варіанти від середнього значення. Вона виступає як одна з характеристик індивідуальних результатів розкиду значень досліджуваної змінної (наприклад, оцінок учнів) навколо середнього значення. Обчислення дисперсії здійснюється шляхом визначення: відхилення від середнього значення; квадрата зазначеного відхилення; суми квадратів відхилення й середнього значення квадрата відхилення . Значення дисперсії використовується в різних статистичних розрахунках, але не має безпосереднього спостережуваного характеру. Величиною, безпосередньо пов'язаної з вмістом спостерігається змінної, є середньоквадратичне відхилення. Середнє квадратичне відхилення підтверджує типовість і показовість середньої арифметичної, відображає міру коливання чисельних значень ознак, з яких виводиться середня величина

Середня арифметична і середня квадратична є основними характеристиками отриманих результатів у ході дослідження. Вони дозволяють узагальнити дані, порівняти їх, встановити переваги однієї психолого-педагогічної системи (програми) над іншою.

Середнє квадратичне (стандартне) відхилення широко застосовується як міра розкиду для різних характеристик. На наступному малюнку наведено приклад розподілу частот значень двох змінних з однаковими середніми, але різним розкидом.

Оцінюючи результати дослідження важливо визначити розсіювання випадкової величини біля середнього значення. Це розсіювання описується за допомогою закону Гауса (закону нормального розподілу ймовірності випадкової величини). Суть закону полягає в тому, що при вимірюванні деякої ознаки в даній сукупності елементів завжди мають місце відхилення в обидві сторони від норми внаслідок безлічі неконтрольованих причин, при цьому, чим більше відхилення, тим рідше вони зустрічаються.

При подальшій обробці даних можуть бути виявлені: коефіцієнт варіації (стійкості) досліджуваного явища, що представляє собою процентне відношення середньоквадратичного відхилення до середньої арифметичної; міра косості, що показує, в який бік направлено переважне число відхилень; міра крутості, яка показує ступінь скупчення значень випадкової величини близько середнього та ін..  Всі ці статистичні дані допомагають більш повно виявити ознаки досліджуваних явищ.

Результати педагогічних досліджень можуть бути оформлені у вигляді різноманітних таблиці, графіків та діаграм.

 


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 85; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!