Answer the following questions



Практическое занятие

Тема 12. Флоренс Найтингейл. Биография.

Количество часов: 2

Группа: СД 19-5

Дата: 06.11.2020

Преподаватель: Рудова М.А.

Срок выполнения – 09.11.2020 до 14:00

Актуальность темы : Флоренс Найтингейл является важной фигурой в истории медицины и непосредственно в медсестринстве. Эта отзывчивая, преданная и самоотверженная женщина является основательницей сестринского движения. Это пример идеальной работы медсестры, профессионализма и саморазвития. Всю свою жизнь она посвятила развитию, совершенствованию профессиональных стандартов в работе медсестры. Написанные ею книги и открытая ею первая школа медсестер положительно повлияли не только на условия лечения в госпиталях, но и на жизни миллионов людей. Студентам сестринского отделения необходимо знать биографию столь важной личности, а также ее роль и заслуги в формировании и становлении профессии и работы медицинской сестры.

Цели занятия: Учебные цели : Знать :лексический материал по теме; грамматический материал: Past Simple Tense Passive. Студенты должны уметь правильно использовать в письменной и устной речи правила страдательного залога прошедшего неопределенного времени; строить предложения разных типов (утвердительные, отрицательные и вопросительные); читать и переводить тексты; понимать на слух фразы с использованием изученной лексики; выражать свои мысли по теме, используя активную лексику занятия и ранее изученный грамматический материал

Воспитательные цели : Воспитывать у студентов чувство отзывчивости и готовность оказать помощь нуждающимся, чувство сострадания и сопереживания; убеждение в необходимости личностного роста и саморазвития и совершенствования своих профессиональных навыков на любом этапе обучения и профессиональной карьеры.

Развивающие цели : способствовать развитию критического мышления, развивать навыки аудирования, чтения и анализа текста, поиска новой информации и работы со справочниками, умения высказывать свое мнение и обосновывать его, вскрывать неверные утверждения и приводить обоснованные контрдоводы; развивать коммуникативные компетенции учащихся, их интеллектуальные способности, память и наблюдательность. Способствовать развитию навыков самоорганизации, правильного распределения времени.

Ход занятия

1. Проверка исходного уровня знаний – письменное задание.

2. Введение лексики по теме «Флоренс Найтингейл. Биография».

3. Ознакомление с текстом “Florence Nightingale–The Lady with the lamp”: чтение, перевод и выполнение лексических упражнений.

4. Повторение грамматического материала: Past Simple Tense

 

Список литературы:

1.Учебник – Английский язык для медицинских училищ: Учеб. пособие для студентов учреждений сред. проф. образования / В.В. Мухина, Н.С. Мухина, П.Н. Скрипников. - М. : Высш. шк., 2003. – 140с.

2. Grammarway 1/ Jenny Dooley, Virginia Evans. – Express Publishing, 2006. – 142с.

3. Павличенко О.М. Английский язык. Грамматический практикум. III уровень, - Х.: Веста, 2011. – 320с.

 

 

Домашнее задание: пересказ текста

Задание для самостоятельной работы: учить слова

Проверка исходного уровня знаний

Вариант 1.

Write 5 advices to a person who is overweight starting each sentence with If I were you…

 

Вариант 2.

Write 5 advices to a person who has a bad cold starting each sentence with If I were you…

 


 

Florence Nightingale  

Write down and learn new words/phrases:

1. classical education 2. philanthropy 3. calling 4. disciplined 5. well-organized 6. nun 7. care for 8. injured 9. proper sanitation 10. unhygienic surroundings 11. medicine supply 12. death rate классическое образование филантропия призвание дисциплинированный организованный, собранный монахиня заботиться, ухаживать раненный соответствующая санитария антисанитарное окружение запас медикаментов уровень смертности  

Read and translate the text:

Florence Nightingale - The Lady with the Lamp

Florence Nightingale was born in Florence (Italy) on 12th May 1820 to a rich and wealthy family. She was named after the city in which she was born. She grew up playing with other rich children and spent much of her time visiting friends and attending parties. Florence was raised at Lea Hurst where she received classical education which included German, Italian and French.

By the time she reached 16, Florence, who always had a very keen interest in philanthropy and caring for the sick, knew her calling was nursing. She believed without doubt that this was her divine calling. Her parents were both shocked and angry when she told them that she wanted to learn more about nursing at a Salisbury hospital. At the time nearly all nurses came from poor families.

In 1851 Florence and her friends had three months training at the hospital in Germany. On her trips to Egypt and Paris, she realized that disciplined and well- organised nuns made better nurses than women in England. She returned home as a trained nurse and cared for her mother, father and sister who had all become ill. In 1853, when she was 33, she took a job running a small private hospital in London. Her father understood that Florence was really serious about helping the sick and injured and promised to pay her £500 a year.

In October 1853, the Crimean War broke out. A large number of British soldiers were sent to the front and by 1854 around 18000 soldiers were injured and admitted into military hospitals. Nightingale with more than 30 nurses sailed to Crimea immediately.

When they reached Scutari, the soldiers were in a horrible state due to the lack of proper sanitation, unhygienic surroundings and little medicine supply. Nightingale quickly got to work and tried to lower the death rate. Apart from the basic sanitary precautions, she also improved the quality of their stay in the hospital. As a result, in less than six months, the death rate decreased from 42 to 2.2%. The soldiers called Florence the ‘Lady with the Lamp’ because she used to walk the hospital wards at night to check on her patients.

The Crimean War ended in 1856 and Florence returned to England as a national heroine. She received thousands of letters from people thanking her for the work during the war.

In 1859 Florence Nightingale wrote a book called Notes on Nursing. She believed that all nurses should be properly trained, and in 1860 she set up the Nightingale Training School for nurses at St Thomas’s Hospital, London. The nurses who completed the training were known as Nightingale Nurses. Florence carried on writing letters and reports about ways to improve health care and to develop the nursing profession and to organize it into its modern form.

Though she was very attractive, she chose to remain a spinster as she believed marriage would hamper her calling. She had a relationship with Richard Monckton Milnes that lasted for nine years but it did not lead to marriage. Florence Nightingale died in 1910, aged 90.

Answer the following questions

1) Why did the Nightingales name their daughter Florence?

2) Was Florence Nightingale a highly educated person?

3) What was Florence’s dream?

4) Why were her parents horrified by her dream?

5) In what ways had she prepared herself for nursing?

6) What did Florence and her nurses do at the hospital in Scutari?

7) What kind of woman was Florence Nightingale?


Дата добавления: 2020-12-22; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!