Основні етапи соціально-економічного розвитку Західної Європи.



Економіка країн Західної Європи пройшла тривалий і своєрідний шлях розвитку. Вирішальний вплив на зміни економічного статусу багатьох європейських держав мали Великі географічні відкриття ХV-ХVІІ ст., які дали початок колоніальним завоюванням і поділу заокеанських земель між європейськими державами. На початку XVIII ст. особливо укріпили свою економіку Нідерланди та Англія. Торгівля із країнами світу приносила їм величезні прибутки, а аграрні революції прискорювали інтенсифікацію сільського господарства.

Наприкінці XVIII ст. особливо зросло значення Англії. Вигідне географічне положення, величезні доходи від колоніальної торгівлі, реформи у сільському господарстві сприяли перетворенню землеробства у крупнотоварне виробництво, а найголовніше — промисловий переворот сповна використав економіко-географічне поєднання кам'яного вугілля та залізної руди, що стало важливою передумовою для створення базової галузі економіки — важкої індустрії.

Французька революція 1789 р. стала передумовою подальшого розвитку економіки як Франції, так і інших країн Європи, розташованих на схід від Англії. Але війна 1812 р. відкинула французів від економічного поступу і придзвела до закріплення Англії як наймогутнішої держави XIX ст. До середини цього ж століття фактично була створена нова могутня держава — Британська імперія.

У 50-60-х роках XIX ст. перехід від ремесла до машинного виробництва активно сприяв утворення централізованих національних держав. Після франко-прусської війни 1870—1871рр. було завершено об'єднання Німеччини. До її складу ввійшли крім Пруссії Баварія, Саксонія, Тюрінгія, Вюртенберґ, Баден та ще кілька десятків невеликих самостійних земель.

На початку XIX ст. остаточно сформувалися території Бельгії та Голландії.

На зламі століть (кінець ХІХ-початок XX) відбулися значні зміни у структурі господарства європейських країн. Цьому сприяли поява електричного струму, двигуна внутрішнього згорання тощо. У цей період складаються контури основних індустріальних районів заходу Німеччини, півдня Великобританії, півночі Франції, а також країн Бенілюксу.

До Першої світової війни Західна Європа сконцентрувала до 60% світового обігу міжнародної торгівлі і понад половину експортованого капіталу (лідери – ВБ і Франція).

Та незважаючи на значні фінансово-економічні зрушення, переважаюча роль Європи, що тривала протягом трьох століть, була втрачена. Світовий центр промислової і фінансової могутності наприкінці ХІХ-на початку XX ст. перемістився у США. Перша світова, міжвоєнний період і Друга світова війни не принесли особливих змін в економіці західноєвропейських та й інших держав континенту. Після І світової війни вони пережили коротку депресію 1920-1921 рр. Після цього було стабільне зростання. На території реґіону утворилась нова держава - Республіка Ірландія (1921 р.). В 1929-1933 р. Європа пережила Велику депресію. Вона викликала різке зниження життєвого рівня європейців і тим саими сприяла посиленню крайніх політичних рухів, особливо в Німеччині. Це стало передумовою для ІІ світової війни. Після неї економічні перспективи Європи були дуже похмурими. Рівень промисловго і сільськогосподарського виробництва в 1945 р. складав приблизно 50% від рівня 1938 р. На додачу до матеріальних втрат і людських жертв, мільйони людей були переміщеними і страждали від голоду. Великобританія, Франція, Бельгія фактично втратили свої заокеанські колонії. Розпалися колоніальні імперії. Повоєнну Німеччину було розділено на дві держави: ФРН і НДР. У Європі розростався вірус "холодної війни" між прибічниками Радянського Союзу та країнами Організації Північно-Атлантичного Договору (НАТО), до якого початково ввійшли 12 держав. Із них п'ять були країнами Західної Європи: Англія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Люксембург.

США в кінці 40-х років ініціювали Програму відновлення Європи (1948 р.) західноєвропейським країнам, яка отримала назву «План Маршалла». Була утворена Організація європейського економічного співробітництва (ОЄЕС), яка відповідала за розподіл допомоги.

Потреба спільної відбудови післявоєнної економіки зобов'язувала країни Західної Європи формувати економічні союзи. В 1951 р. було засновано Європейська спілка вугілля і сталі, в 1958 р. – ЄЕС і Євроатом. У процесі створення єдиного європейського економічного простору у країнах ЄЕС відбувалась масштабна перебудова технологій виробництва. Одночасно впроваджувалась єдина система оподаткування і соціального захисту населення.

Приблизно чверть століття після ІІ світової війни стали найбільш тривалим періодом безперервного зростання для західноєвропейських держав. В 70-х рр.. в зв’язку з різким зростанням цін на нафту західноєвропейські країни почали відчувати стагнацію економіки, але з 80-х технологічно переозброєні, вони відновлюють своє зростання, яке триває до тепер.

На базі більшості країн регіону в 1992 р. (в Маастрихті — Нідерланди) підписано договір про Європейський Союз (ЄС). Згідно з цим договором, передбачено створити економічне і політичне об'єднання європейських країн зі спільними органами управління, єдиною фінансовою системою і грошовою одиницею, де б окремі держави аніскільки не були принижені у своїй державності, національній гідності чи економічній доцільності західноєвропейських держав.


Дата добавления: 2020-11-27; просмотров: 98; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!