Теми індивідуальних завдань для підготовки студентів до семінарського заняття

Тема 29. Правове регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Валютний режим та валютний контроль

 

Метою вивчення цієї теми є засвоєння студентами сукупності знань, які дозволять їм розуміти мету та сутність правового регулювання відносин у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також валютного режиму та валютного контролю. Завданнями вивчення теми є знання студентами відповідних понять та норм господарського права, набуття ними вмінь щодо коректного їх застосування, оволодіння студентами навичками роботи по прикладному застосуванню вивченого матеріалу до вирішення практичних ситуацій та для тлумачення положень законодавства, що регулює господарські відносини у сфері у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також валютного режиму та валютного контролю.

Студент повинен знати такі поняття як «зовнішньоекономічна діяльність», «ліцензування зовнішньоекономічних операцій», «квотування зовнішньоекономічних операцій», «зовнішньоекономічний договір», «валютна політика», «валютне регулювання», «валютний контроль» тощо,  орієнтуватись у законодавстві, що стосується зовнішньоекономічної діяльності, валютного режиму та валютного контролю, вміти аналізувати та тлумачити відповідні нормативні приписи.

Міжпредметні зв’язки: для успішного вивчення даної теми необхідно знати положення адміністративного права в частині системи та повноважень органів, що здійснюють господарське управління зовнішньоекономічною діяльністю і адмініструють валютні правовідносини, а також належить застосувати відповідні положення економічної теорії («світова економіка», «міжнародна інтеграція», «валютна система» тощо).

План лекції

1. Зовнішньоекономічна діяльність: поняття, принципи ведення, суб’єкти та види

2. Засоби державного регулювання зовнішньоекономічної діяльності

3. Договірне оформлення зовнішньоекономічних операцій

4. Правове регулювання валютного режиму та валютного контролю у сфері господарської діяльності

 

План практичного заняття

1. Підстави, процедура та наслідки застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності спеціальних санкцій.

Вирішення завдання. Чи означає застосування до підприємства спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності тимчасову втрату ним права здійснювати всі види зовнішньоекономічної діяльності?

2. Практика застосування правил «Інкотермс» у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Розв’язання задачі. Українське підприємство поставило постійному представництву іноземного підприємства в Україні товар на умовах ЕХW. Згідно з цими умовами, зафіксованими у п. 22 «Інкотермс. Офіційні правила тлумачення торговельних термінів Міжнародної Торгової Палати (редакція 2000 року)» продавець вважається таким, що виконав свої зобов'язання щодо поставки в момент, коли він надав товар у розпорядження покупця на площах свого підприємства чи в іншому названому місці (наприклад, на заводі, фабриці, складі і т. ін.), без здійснення митного очищення товару для експорту та завантаження його на будь-який приймаючий транспортний засіб.

Як Ви вважаєте, чи є зазначена господарська операція експортною та чи потрібно оформлювати вивізну вантажну митну декларацію на товар?

3. Практичні питання застосування законодавства про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті.

Аналіз практичної ситуації. Відповідно до ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» імпортні операції резидентів мають бути здійснені протягом 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя. На практиці часто виникають питання про точне визначення дати здійснення імпортної операції, зокрема: датою імпорту є дата перетину товаром митного кордону України чи дата оформлення митної ввізної декларації? Проаналізуйте Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземні валюті» (ст.2), Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (ст.1), інше законодавство, а також практику вирішення спорів ВС України (постанови у справах від 16 січня 2012 р. № 21-412а11, від 4 липня 2011 р. № 21-108а11) та надайте свій варіант відповіді на це питання.  

План семінарського заняття

1. Поняття зовнішньоекономічної діяльності, її види та суб’єкти.

2. Ліцензування і квотування у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

3. Зовнішньоекономічний договір (контракт).

4. Правила здійснення розрахунків в іноземній валюті у зовнішньоекономічних відносинах.

Теми індивідуальних завдань для підготовки студентів до семінарського заняття

1. Вкажіть принципи, якими керуються суб'єкти господарської діяльності України та іноземні суб'єкти господарської діяльності під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності, та розкрийте їх значення та зміст.

2. Проаналізуйте положення законодавства в частині обов’язкового продажу частини валютної виручки (включаючи постанову правління НБ України від 16 листопада 2012 р. № 479). Чим, на Вашу думку, обґрунтовуються такі приписи? Можливо, з метою пожвавлення економічної активності їх доцільно скасувати?

Завдання для самостійної роботи студентів

1. Види заходів України у відповідь на дискримінаційні та/або недружні дії інших держав, митних союзів або економічних угруповань та процедура їх застосування.

2. Вимоги СОТ до технічних регламентів та стандартів у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

3. Адміністративно-господарські санкції у сфері ЗЕД.

4. Правове становище органів, уповноважених на застосування спеціальних санкцій за правопорушення у сфері ЗЕД.

5. Право, що застосовується при укладанні зовнішньоекономічних договорів (контрактів), у разі відсутності згоди сторін договору про вибір права.

6. Поняття валютних операцій та валютних цінностей.

 

Питання для самостійного опрацювання для заочної форми навчання:

1. Види зовнішньоекономічної діяльності та принципи її здійснення.

2. Правові режими імпорту товарів, що імпортуються з держав - членів Світової організації торгівлі.

3. Технічні бар’єри в торгівлі при здійсненні зовнішньоекономічної діяльності

4. Підстави для впровадження ліцензування експорту (імпорту) товарів та процедура прийняття відповідних рішень КМУ.

5. Право, що застосовується при укладанні зовнішньоекономічних договорів (контрактів).

6. Поняття валютної політики та валютного регулювання. Органи валютного регулювання та їх повноваження.

7. Ліцензії НБУ та контрольні функції банків. Валютний контроль

 

Проблемні питання:

1. Визначення та застосування сторонами зовнішньоекономічного договору права, яким регулюються їх матеріальні та процесуальні відносини.

2. Проблема суміщення вимог валютного контролю та потреб зовнішньоекономічної практики.

 

Додаткове завдання
 Ознайомтеся з Віденською конвенцією ООН 1980 р. про договори міжнародної купівлі-продажу товарів та підготуйте доповідь про її значення та зміст

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 64; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!