Питання для самостійної роботи та написання наукових робіт



 

1. Яка з теорій масової комунікації, розглянутих в даній темі, найбільш придатна для аналізу масової комунікації в українському суспільстві?

2. Порівняйте ідеї теорій «прямого впливу» та теорій «обмеженого впливу». Які з них, на Вашу думку, точніше описують «ефекти» мас-медіа? 

3. Чи можуть бути створені передумови для якнайефективнішого використання ЗМІ?

4. Чому вплив ЗМІ на суспільство є неоднозначним? Наведіть аргументи тих, хто вважає такий вплив позитивним та тих, хто напроти вважає його негативним. Висловіть Вашу точку зору.

5. Порівняйте ідеї теорії ліберального плюралізму з ідеями критичних теорій ЗМІ. Які з них, на Вашу думку, найбільш точно відображають сутність сучасних ЗМІ?

6.  Чи погоджуєтесь Ви з думкою теоретиків «технологічного детермінізму», що вплив мас-медіа на суспільство детермінований самою технологією використання медіа? Чи можна при аналізі впливу ЗМІ обмежуватись лише цим рівнем аналізу? 

7.  Чи погоджуєтесь Ви з думкою постмодерністів, зокрема, Бодрійяром, що з приходом ЗМІ, особливо телебачення, світ стає симулякром (імітацією)? Чому їх підхід оцінюється як «аполітичний і аморальний»?

8. Чи повинні уряди намагатися захищати національні культури за допомогою обмеження розповсюдження супутникового і кабельного телебачення?

9. Чи покращить глобалізація комунікацій наше розуміння культурних відмінностей чи знищить останні?

10. Зменшують чи покращують сучасні ЗМІ можливості для публічних дебатів?

Питання до модульного контролю та підсумкового заліку

1. Дайте визначення масової комунікації та її основних компонентів (формула Лассуелла). Яке значення має поняття «маса» в контексті досліджень масової комунікації?

2. Які завдання та функції виконує соціологія масової комунікації в структурі соціологічного знання?

3. Чому виникла потреба в дослідженнях масової комунікації? Якими були уявлення соціологів про масову комунікацію на першому етапі її дослідження (30-40 рр. XX ст.).

4. Які ідеї були поширені в межах теорій «обмеженого впливу». Назвіть основний зміст теорій «двоступеневого потоку інформації» та «використання і задоволення».  

5. Чому вчені звернулись до досліджень насилля на телебаченні. Які гіпотези та висновки були зроблені відносно зв’язку між насиллям на екрані і насиллям у житті?

6. В чому полягали особливості нового напрямку емпіричних досліджень масової комунікації – т. зв. «нового погляду» (з 70-80-х рр. XX ст. і до нашого часу). На конкретних прикладах продемонструйте, що означає модель «кодування-декодування».

7. Коли у нашій країні стала освоюватися діяльність засобів масової комунікації як предметна область соціології? Які дослідження та теоретичні висновки з цього приводу були зроблені.

8. Коли з’явилася масова комунікація? Розкрийте передумови формування інституту масової комунікації. Порівняйте комунікаційні процеси в традиційних та індустріальних суспільствах.

9. Як змінюються комунікаційні процеси при переході суспільства до інформаційного (постіндустріального) етапу розвитку.

10. Як пов’язані між собою нація та масова комунікація? Чому становлення масової комунікації та ЗМІ було необхідною передумовою для формування поліетнічних націй індустріального суспільства?

11. Які функції виконує масова комунікація як соціальний інститут?

12. Опишіть статусні позиції редактора та журналіста. Чому на журналіста покладені особливі права та обов’язки? Які законодавчі обмеження існують для засновників засобів масової інформації?

13. Назвіть види інформаційних каналів. Які вони мають переваги та недоліки у використанні? 

14. Що таке аудиторія? Які існують її різновиди? Як би Ви оцінили загальносвітову тенденцію фрагментації аудиторії?

15. Які соціологічні методи можуть бути використані в практиці дослідження масової комунікації?

16. Якими є погляди на владу в теорії ліберального плюралізму? Які суспільні ролі повинні виконувати ЗМІ в суспільстві згідно з цією теорією? Чому цю теорію пов’язують з більш загальною соціологічною теорією «функціоналізму»?

17. За що критикується теорія ліберального плюралізму? Чи погоджуєтесь Ви з цією критикою?

18. Якими є погляди на владу та ЗМІ в критичних теоріях? Чому, на думку Ю. Хабермаса, публічна сфера переживає занепад у сучасному суспільстві?

19. Що мав на увазі А. Грамші під поняттям «гегемонія»? В який спосіб, на думку італійського вченого, підтримується влада в капіталістичних суспільствах за умов істотної нерівності і конфлікту інтересів?

20. Які ідеї відстоює Дж. Гербнер у своїй теорії культивації? Чи згодні Ви з ними?

21. В чому суть концепції «технологічного детермінізму» Гаральда Інніса і Маршалла Маклюгена?

22. Як описує вплив ЗМІ на суспільство теорія постмодернізму?

23. Що таке «тематизація»? Які фактори впливають на формування новин у ЗМІ?

24. Які моделі подання новин враховуються у сфері масової комунікації?

25. Яким чином ЗМІ можуть змінювати семіотичні процеси, які відбуваються в інших суспільних інститутах?

26. Які ідеї відстоюються у концепції «культурного імперіалізму»? Які аргументи наводять критики концепції «культурного імперіалізму»? Проаналізуйте аргументи обох сторін і висловіть власні думки з цього приводу?

27. Які форми власності існують в секторі ЗМІ? Якою є політика регулювання в сфері комунікації? Які аргументи висловлюються на користь державних або, навпаки, приватних ЗМІ? Якою є Ваша точка зору з цього питання? 

28. В яких країнах домінує раціональна модель комунікації? В чому виражається емоційний вплив ЗМІ?

29. В чому полягають послідовний та фрагментарний способи подачі інформації? Чому фрагментарний спосіб подачі інформації ускладнює пізнання суті тієї або іншої події або процесу?

30. Які цілі переслідують суб’єкти маніпулювання через ЗМІ? Наведіть приклади використання «праймінгу» та «фреймінгу».

31.  Що являють собою соціально-політичні міфи? Яким чином використовуються в ЗМІ адвертисмент і дивертисмент?

32. В чому полягає сутність маніпуляційного прийому, який має назву «спіраль мовчання»? Які ефекти у суспільній свідомості мають місце при його застосуванні?

33. Чому елітні групи намагаються економічно та політично контролювати інформаційний простір? Чи вважаєте Ви, що в Україні існує тенденція до монополізації власності в секторі ЗМІ?

34. В якому сенсі використовується поняття «ідеологія» в соціології? Чи вважаєте Ви, що ідеологія тісно пов’язана з політичними та економічними інтересами окремих груп?

35. Наведіть приклади взаємодії ідеології, мас-медіа та свідомості. Чому З. Бауман критично поставився до трансляцій таких гральних шоу на телебаченні, як «Слабое звено», «За стеклом», «Последний герой». Що Ви думаєте з цього приводу?

36. Що передбачає сублімінальний вплив в мас-медіа? Чи можете Ви привести приклади з власного життя використання таких технологій.

37. Як пов’язані між собою ідеологія та реклама? Чому використання «образної системи» є таким важливим у рекламі?

38.  Що передбачає технічна та соціальна медіація?    

39. Як підраховується індекс рекламної ефективності друкованого видання?

40. Чи є небезпечним тенденція підвищення концентрації власності (монополізація) у секторі ЗМІ? Чому можливості маніпуляційного використання ЗМІ не безмежні?

41. Що розуміється під «інформаційним суспільством»? Як і коли виник Інтернет?

42. Як Інтернет змінює соціальні відносини і структури повсякденності індивіда?

43. Які аргументи наводять прихильники розвитку Інтернету щодо його користі для суспільства? Розкрийте з цього приводу погляди таких вчених як Е. Тоффлер та Й. Масуда.

44. Чому Д. Лайон виступає проти однозначного проголошення соціальних переваг інформаційного суспільства?

45. Якими є аргументи критиків Інтернету? Висловіть свою позицію по даному питанню.

46. Які форми взаємодії PR зі ЗМІ Вам відомі? Як відбувається підготовка й проведення прес-конференції.

47. Що передбачає «заслужене» висвітлення в ЗМІ? Як привернути увагу ЗМІ під час виборчих компаній та заслужити сприятливу преси?

48. Назвіть основні обов’язки прес-секретаря.

49. Яких принципів спілкування із працівниками ЗМІ потрібно дотримуватися?

50. Як правильно підготуватися до публічного виступу в ЗМІ? З яких елементів повинен складатися виступ?

 


Дата добавления: 2020-01-07; просмотров: 159; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!