Определение и сущность категории «рынок туристических услуг».



Інфраструктура туристського ринку.

Інфраструктура - це обов'язковий компонент будь-якої цілісної економічної системи і підсистеми. Дослівно інфраструктура - це основа, фундамент, внутрішня будівля економічної системи. Іноді замість терміна "індустрія туризму" вживається термін індустрія туристська - усі фірми і заклади, що цілком або частково, прямо чи непрямо виробляють товари для відвідувачів та надають їм послуги. Однак варто звернути увагу, що інфраструктура туризму й інфраструктура туристського ринку - це категорії економіки туризму, але мають несхоже змістове значення. Зрозуміло, що інфраструктура туристського ринку - це сукупність організаційно-правових форм, що опосередковують рух туристських продуктів, акти купівлі-продажу, або сукупність інститутів, систем, служб, підприємств, що обслуговують туристський ринок і виконують визначені функції по забезпеченню нормального режиму його функціонування. Інфраструктура туристського ринку покликана забезпечити цивілізований характер діяльності ринкових суб'єктів. Її елементи не нав'язуються суб'єктам туристського ринку ззовні, вони породжуються безпосередньо цими ринковими відносинами. Основними функціями інфраструктури туристського ринку є:

1..забезпечення реалізації інтересів учасників ринкових відносин в туризмі;

2..підвищення оперативності й ефективності діяльності суб'єктів туристського ринку на основі спеціалізації окремих суб'єктів і видів діяльності;

3..організаційне оформлення ринкових відносин в туризмі;

3..полегшення форм контролю над економічною діяльністю суб'єктів туристського ринку з боку держави.

В економіці туризму інфраструктура розглядається як сукупність галузей і видів діяльності, що обслуговують індустрію туризму, що створюють для неї загальний фундамент. Стосовно ринка туристських послуг до складу інфраструктури входять:

..засоби розміщення туристів (готелі та ін.);

..об'єкти харчування;

..засоби транспорту, що обслуговує туристів;

..об'єкти пізнавального, оздоровчого, культурно-історичного, релігійного, спортивного, розважального характеру, а також об'єкти іншого призначення, використовувані при наданні туристських послуг або спеціально створені для цих цілей;

..організації, що надають екскурсійні послуги та послуги гідів-перекладачів, виконують певні формальності при перетині державних кордонів.

Особливістю інфраструктури ринку туристських послуг є те, що багато організацій і об'єкти цієї інфраструктури обслуговують не тільки туристів, але й інших суб'єктів, що не мають відношення до туризму. Такими організаціями є: транспортні об'єкти, підприємства харчування, засоби масової інформації, служби, що займаються санітарними, поліцейськими та іншими формальностями. Іншою особливістю інфраструктури ринку туристських послуг є нерівномірність (сезонність) функціонування протягом року. Засоби розміщення - будь-які об'єкти, що регулярно або іноді надають туристам можливість ночівлі в кімнатах, яких-небудь інших приміщеннях або на обгороджених місцевостях. Розрізняють колективні й індивідуальні засоби розміщення. До колективних засобів розміщення відносять: готелі, аналогічні їм засоби, спеціалізовані заклади та інші підприємства розміщення. Готелі мають наступні ознаки: складаються з номерів, число яких перевищує визначений мінімум; мають єдине керівництво; надають готельні послуги, перелік яких не обмежується щоденним прибиранням постелі, прибиранням номера та санвузла; згруповані в класи і категорії відповідно до наданих послуг, наявного устаткування, що відповідають стандартам країни. Заклади аналогічні готелям мають ознаки готелю, але надають тільки обмежені послуги. Функціонування засобів розміщення регламентується законодавчими і нормативними документами кожної країни.

Об'єкти харчування - ресторани, бари, кафе, закусочні, буфети і їдальні в сфері туристських послуг, як правило, відносяться до об'єктів готельної діяльності. Вартість харчування включається до вартості готельного номера або туру. Класифікатор видів економічної діяльності, продукції і послуг передбачає також самостійне приготування їжі відпочиваючими і туристами в пансіонатах і в системах надання відпочинку (таймшерах). Якщо вартість харчування не включена до вартості туру, то туристи харчуються в ресторанах, кафе та інших об'єктах харчування як звичайні відвідувачі.

Розрізняють наступні види оплаченого харчування:

..повний пансіон (сніданок, обід і вечеря);

..напівпансіон (тільки сніданок та обід або тільки сніданок та вечеря);

..тільки сніданок.

Форми обслуговування харчування туристів:

.."шведський стіл" - туристам надається право вибору будь-якого блюда й у будь-якій кількості з існуючих у наявності;

.."табльдот" - форма обслуговування туристів офіціантом по єдиному меню з обмеженим числом блюд;

.."а ля карт" - форма, що припускає обслуговування офіціантом з вибором блюд туристами за пропонованим меню.

Транспортні, що надають послуги мандрівникам, розрізняють по категоріях, розрядам транспортних засобів та класам обслуговування під час переміщення. На повітряному транспорті існує близько 20 класів обслуговування, що враховують порядок проходження реєстрації, харчування при перельоті, норму безкоштовного провозу багажу, повернення вартості при поверненні авіаквитка й ін. На водному транспорті при морських та річкових подорожах в обслуговуванні туристів основна увага приділяється можливісті одержання всіх доступних розваг і сервісних послуг. Швидкість прибуття в пункт призначення стає другорядним показником.

Особливий інтерес мають круїзні морські судна, спеціально побудовані для водного туризму, на яких можливе надання повного комплексу послуг вищої якості. У ряді випадків привабливим є використання поромних судів, що перевозять не тільки самих туристів, але і їхні особисті автомобілі. Якість обслуговування на залізничному транспорті залежить від класу розміщення і виду потяга. За європейськими стандартами розрізняють класи потягів: міжконтинентальний експрес, міжнародний експрес, швидкий суперекспрес, фірмовий експрес, швидкий експрес. Автобусний транспорт виконує кілька видів перевезень: багатоденні перевезення на великі відстані, одноденні екскурсійні поїздки, внутрімаршрутні переміщення в країні перебування. Цей вид транспорту розрізняють за класами. Автобуси можуть належати туроператору або бути узятими в оренду. Найбільший набір послуг може бути зроблений в автобусах класу "люкс". Автобуси цього класу обладнані широкими затонованими вікнами, відкидними сидіннями, холодильниками, системою салонного оповіщення і магнітолами, мобільними телефонами з можливістю міжнародних переговорів та ін.

До спеціалізованих організацій, що надають туристські послуги цільового призначення, відносяться:

..екскурсійні бюро й організації гідів-перекладачів;

..оздоровчі комплекси рекреаційного туризму - курорти, бази відпочинку, рекреаційні зони;

..туристські бази різної спеціалізації (у тому числі круїзні судна);

..навчальні пункти первісної спеціалізованої підготовки туристів;

..спортивні комплекси і табори для заняття спортом, проведення змагань;

..виробничі фірми, що виготовляють товари для використання туристами;

..служби й організації по наданню юридичних послуг і послуг в області міжнародного туризму;

..організації, що надають послуги, пов’язані з візовим режимом та митними формальностями.

Організації відтворення туристської діяльності:

1..організації професійної підготовки туристських кадрів;

2..навчальні заклади професійної підготовки персоналу і керівників турфірм;

3..кадрові агентства професійного добору претендентів на роботу до турфірм;

4..курси підготовки перекладачів при музеях, монастирях, заповідниках та інших місцях показу;

5..організації ліцензування, атестації, акредитації і контролю фізичних та юридичних осіб, що займаються туристською діяльністю.

 

Определение и сущность категории «рынок туристических услуг».

Тур рынок можно рассматривать в качестве: совокупности покупателей и продавцов турпродукта; инструмента согласования интересов покупателей и продавцов турпродукта; сферы реализации турпродукта; сферы проявления экономических отношений между покупателями и продавцами турпродукта. В широком плане тур рынок означает место, где происходит сделки купли – продажи турпродукта (туров, отдельных услуг туризмаили товаров для туристов) Более полно туррынок можно определить как сферу реализации турпродукта и экономических отношений, возникающих между покупателями и продавцами турпродукта, также между туристом, турагентством, туроператором. Туррынок выступает как сфера проявления экономических отношений между производителями и потребителями туристического продукта. Каждый производитель и потребитель турпродукта имеет свои экономические интересы, которые могут и не совпадать, но если же они совпадают, то происходит акт купли-продажи турпродукта. Поэтому рынок – своеобразный инструмент согласования интересов производства и потребления, который для данного туристического хозяйствующего субъекта (турагента, туроператора) представляет собой совокупность потребителей, заинтересованных в турпродукте этого хозяйствующего субъекта и имеют денежные средства купить его сегодня или завтра. Сущность туррынка выражается в его функциях. Ф-ции туррынка отражают форму проявления тур. деят. и ее назначения в обществе. Функции туррынка – реализация стоимости и потребительской стоимости, заключенных в турпродукте, организация процесса доведения турпродукта до потребителя, экономсическое обеспечение материальных стимулов к труду.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 215; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!