Розпізнавання маніпуляції в живому спілкуванні



 

Але бути в позиції стороннього (хай і зацікавленого) спостерігача і бути учасником події, в якому на нас виявляється маніпулятивний вплив, не одне й те саме. Ця різниця приблизно така ж сама, що й між теоретичним і практичним мисленням, яку відзначив Б. М. Тепле:

 

1. Орієнтуватися у реальних умовах, які можуть погано укладатися у звичні або відомі теоретичні схеми.

2. Високі вимоги пред'являються до внераціональним засобам аналізу (інтерпретації) ситуації і що містяться в ній проблем: почуттю, інтуїції, враженню.

3. Діяти доводиться в режимі актуального часу, у адресата, як правило, немає такої, як у дослідника, можливості зупинитися і скільки буде потрібно аналізувати проблемну ситуацію. Це вже не тільки інтерпретація дії (чужого), а ще й інтерпретація дією (своїм).

4. Важливу роль відіграє рішучість - уміння вловити потрібний для початку дії момент і виконати цю дію з оптимальними для наявної ситуації завзятістю та наполегливістю.

 

У розпорядженні адресата маніпулятивного впливу є: актуальна міжособистісна ситуація і досвід попереднього спілкування - як усього життя, так і з даною людиною (або чим-небудь його нагадує). Завдання в самій загальній формі полягає в тому, щоб адекватно встановити зв'язок між ситуацією і психологічним багажем учасника взаємодії. З'єднання ситуації з досвідом відбувається як включення до неї людини. Кожне таке включення відбувається на основі інтегральної оцінки ситуації та співвіднесення її зі своїми інтересами і намірами. Це оцінювання включає в себе цілісну емоційну оцінку, химерним чином сплавлення з по-елементним аналізом ситуації. Тому й подання суб'єкту результатів розпізнавання загрози, власне прочитання її, мабуть, може відбуватися у двох формах: емоційне сприйняття (інтегральна оцінка) і раціональне розпізнавання.

 

Емоційне сприйняття. Оціночна функція емоцій загальновідома [Вілюнас 1984]. Завдяки їй відбувається поточне актуальне оцінювання кожного фрагмента подій, в яких живе людина, зокрема, ситуацій міжособистісної взаємодії. Емоційна реакція відображає результат перевірки якоїсь події на важливість, з'ясування значимість того, що відбувається. При цьому коротка емоційна реакція,яка просигналізувала про небезпеку, може і не помічатись, не доходити до усвідомлення, залишатися на підпороговому рівні, викликаючи лише неясне занепокоєння. У випадку, якщо оцінюється вся ситуація, то виникає відчуття «щось тут не так». А сумарний ефект, наприклад, від прочитання не конгруентних повідомлень партнера проявляється у вигляді відчуття непереконливості його дій (недовіру).

 

Більшість людей по праву можуть бути віднесені до гравців високого класу в міжособистісних відносинах - щонайменше через повсякденному щохвилинної включеності в процес психологічної взаємодії. Вчителем виступає досвід поразок, який може містити в собі образи, досаду, розчарування в людях. Добре, якщо ці емоції проходять, і у людини з'являється виважене розуміння і толерантне ставлення до тих, від кого він постраждав, як рубець від щеплення. Найважче чекати подібний результат там, де проявляються злість, лють або гнів. Тому зрозуміло, що внутрішній емоційний тлумачник у всіх людей має різну кваліфікацію. Але як би не був «наївний» адресат маніпулятивного впливу, в тій чи іншій мірі він здатний дати реакцію на дуже широке коло ознак маніпуляції. Інша справа, що часто ці реакції занадто слабкі, щоб подати скільки-небудь серйозний вплив на ситуацію або занадто пізно набирають необхідну дієву силу, як повернути або змінити події вже неможливо.

 

Раціональне розпізнавання загрози може будуватися на знанні особливостей поточної ситуації або залучених до неї учасників. Наприклад, знайомство в середовищі нинішніх вітчизняних підприємців нерідко відбувається за стандартною схемою: 1 частина - «діалог-розвідка», в якому з'ясовується важливість партнера, оцінюються перспективи відносин, ступінь його податливості до впливу, 2 частина - «аванс», то є реклама себе і своїх перспектив, 3 частина - «попит-пропозиція», на якій зав'язуються ділові відносини. Той, хто знає про цей сценарій, вже на першому кроці зобов'язаний припустити, що його партнер може видавати «аванс» і зробити відповідну поправку, щоб не піддатися на її прийоми.

 

Розпізнати маніпуляцію людина може також, спираючись на власну історію відносин з конкретною людиною. Ймовірно, у кожного живе в суспільстві людини є подібні знання про те, як розпізнавати випадки, які ми називаємо маніпуляцією.

 

Отже, маніпуляційна небезпека може розпізнаватися як на рівні почуттів, так і на рівні розуміння. В обох випадках судження про наявність маніпуляції виноситься як результат (можливо неусвідомленого) тлумачення отриманих відомостей; як емоційна оцінка, так і раціональне розуміння не обов'язково усвідомлюються, але в більшості випадків так чи інакше впливають на поведінку людини.

 

Захист від маніпуляцій.


Дата добавления: 2019-09-13; просмотров: 111; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!