Європейська інтеграція чи позаблоковий статус?



 

Аналіз геополітичного становища в Європі та в усьому світі, реальних та потенціальних загроз безпеки, стану вітчизняної економіки, стану суспільства, приводить до висновку, що найбільш оптимальним варіантом забезпечення безпеки України, її незалежності є реалізація позаблокового, нейтрального статусу, про намір затвердити який було проголошено у Декларації про державний суверенітет України, прийнятої Верховною Радою УРСР 16 червня 1990 року.

Що дасть Україні реалізація позаблокового статусу? По-перше, відмову від участі в яких би ні було воєнних блоках і міждержавних конфліктах; по-друге, виведення України зі сфери геостратегічного протистояння Заходу, перш за все США, з одного боку, і Росії - з іншого; по-третє унікальну можливість зосередити ресурси держави і всіх її інститутів на вирішенні невідкладних задач; по-четверте, підтримку рівноправного взаємовигідного співробітництва зі всіма членами міжнародного суспільства.

Зрозуміло, що втягнення України у НАТО не сумісно з позаблоковим статусом. Тому ідея реалізації цього статусу зустрічає все більшого напору з боку прибічників альянсу в Україні та за її межами. В останній час робляться спроби дискредитувати саму ідею позаблоковості, мов, це є "застарілим товаром, запакованим в умовно привабливу обгортку, в якій змішано місцевий пацифізм з так званим "європейським досвідом"[12].

Слід підкреслити, що нейтральність зовсім не означає самоізоляції, відчуження від зовнішнього світу, в тому числі і у питаннях безпеки. Позаблоковий статус не є перепоною для співпраці з іншими країнами. "Головне - мати міцну політичну волю та не піддаватися спокусі "сховатися під зонтиком НАТО", звільнивши себе від відповідальності і необхідності переозброєння"[13].

Вищесказане зовсім не означає, що з НАТО не слід співпрацювати, так як ігнорувати найбільш міцне та найефективніше військово-політичне групування з величезними амбіціями було б серйозною помилкою. З НАТО необхідно співпрацювати у питання протидії новим вибухам та загрозам міжнародному миру та безпеці. Проте склад і масштаби співпраці повинні визначатися лише національними інтересами України і ні в якому разі не вести до погіршення відносин з нашими сусідами, особливо з одним з найважливіших стратегічних партнерів - Російською Федерацією.

В Україні створена необхідна правова база для забезпечення національної безпеки, захисту національних інтересів. Базовим є прийнятий Верховною Радою України Наказ "Про основу національної безпеки України". На його основі розроблена і затверджена Наказом Президента України Військова доктрина України, розробляються Стратегія національної безпеки України, інші політично-правові документи.


Висновки

 

У контрольній роботі було розглянуто взаємовідносини між Україною та НАТО. Питання зовнішньополітичної інтеграції, відносини з Росією, вступ до НАТО, залишаються предметом гострих дискусій. Проголосивши членство в НАТО одним із найважливіших пріоритетів "помаранчева" влада не врахувала бажання більшості народу. Саме тому велику увагу зараз приділяють масовій обробці громадської думки, пропаганді переваг перебування України в НАТО.

Безсумнівно, питання про членство в Альянсі повинно бути винесено на Всеукраїнський референдум, бо не рахуватися з думкою народу при вирішенні цього питання влада не має права. В результаті загальнонаціонального політичного столу у серпні 2006 року було підписано Універсал національної єдності, в тексті якого зазначено, що питання про вступ до НАТО буде вирішено саме за результатами референдуму.

Я вважаю, що найоптимальнішим для нашої країни є позаблокова, нейтральна позиція, що надасть Україні чимало позитивних моментів, таких як відмова від участі у воєнних блоках і конфліктах, виведення України зі сфери протистояння США та Росії тощо.

Зрозуміло хвилювання, виказане Росією, у зв’язку з поширенням НАТО на Схід, пересуванням у країни Східної Європи американських військових баз. Вступ України до НАТО ще більше змінить геополітичну ситуацію, створивши тим самим пряму загрозу національним інтересам нашої країни, її безпеці.

Проте вищесказане зовсім не означає, що з НАТО не слід співпрацювати, так як ігнорування такого міцного військово-політичного групування було б серйозною помилкою. Є ряд питань, в яких необхідно співпрацювати з НАТО, наприклад, протидія новим вибухам, загроза міжнародній безпеці тощо. Однак масштаби співпраці повинні визначатися виключно національними інтересами України, бо зрозуміло, що членство нашої держави в Альянсі несумісне з позаблоковим статусом.

Час покаже, чи здатне теперішнє керівництво справитися з цими проблемами, що можливо лише зі зміною політичного курсу, зовнішньополітичної інтеграції України.


Список використаних джерел

 

1. "Аргументы и факты в Украине", № 5 за 2006 год

2. Бойко О.Д. Історія України: Посібник. - К.: Видавничий центр "Академія", 2002

3. "День" № 130 від 5 серпня 2006 року

4. Ежедневная газета "Дело" от 6 декабря 2005 года

5. Инвестгазета, 28 марта 2006 года

6. Крючков Г.К. Викрадення України. Вступ до НАТО загрожує нашій незалежності. - К.: Оріяні, 2006

7. Лановик Б.Д., Лазарович М.В. Економічна історія: курс лекцій. - 4-те вид., перероб. і доп. - К.: Вікар, 2003

8. Матеріали http://www.otan. nato. int

9. Матеріали http://www.mfa.gov.ua

10. Основи політології / Кирилюк Ф.М., Корж М.О., Федірко І.П. та ін; за ред. .Ф.М. Кирилюка. - К.: Здоров’я, 2000

11. "Путь в ЕС и НАТО не страшен" Ежедневная газета "Дело", 6 декабря 2005 года

12. Стивен Коен. "Мы возвращаемся к концепции времен СССР". - "Известия", 10 марта 2006 года

13. Тимофеев А. Fadonmbass_org.8 декабря 2005 года

14. Defens express, № 12 за 2005 рік, с.11

15. "Дзеркало тижня", 22 квітня 2006 року


[1] Крючков Г.К. Викрадення України. Вступ до НАТО загрожує нашій незалежності. – К.: Оріяні, 2006. – с.3

[2] Стивен Коен. «Мы возвращаемся к концепции времен СССР». – «Известия», 10 марта 2006 года

[3] Крючков Г.К. Викрадення України. Вступ до НАТО загрожує нашій незалежності. – К.: Оріяні, 2006. – с.51

[4] Инвестгазета, 28 марта 2006 года

[5] «День» № 130 від 5 серпня 2006 року

[6] Ежедневная газета «Дело» от 6 декабря 2005 года

[7] Крючков Г.К. Викрадення України. Вступ до НАТО загрожує нашій незалежності. – К.: Оріяні, 2006. – с. 69

[8] Ежедневная газета «Дело» от 6 декабря 2005 года

[9] Александр Тимофеев. Fadonmbass_org. 8 декабря 2005 года

[10] «Аргументы и факты в Украине», № 5 за 2006 год

[11] «Путь в ЕС и НАТО не страшен» Ежедневная газета «Дело», 6 декабря 2005 года

[12] «Дзеркало тижня», 22 квітня 2006 року

[13] Defens express, № 12 за 2005 рік, с.11


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 84; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!