Родина Жабурникові — Hydrocharitaceae Juss



 

Жабурник звичайний — Hydrocharis morsus-ranae L.

Народні назви: водокрас, жабисток, жабник, жабних, жабурник, повинець жабник, лягушечник, водоприятность лягушечная.

 


 

Вільноплаваюча дводомна рослина з розеткою нирковидних листків. Листки черешкові, з 2 плівчастими прилистками. Довжина черешка в 3-4 рази перевищує діаметр листкової пластинки. Пучок коренів не досягає дна водойми. Рослина утворює столони, на верхівці яких розвиваються бруньки. Часто молоді рослини тривалий час з'єднані з материнською рослиною з жовтуватою основою пелюсток, довжина квітоносів дорівнює довжині черешків листків [7]. Восени на кінцях столонів утворюються яйцевидні жорсткі туріони, близько 1 см завдовжки. Вегетативне розмноження переважає над генеративним. Багаторічник, 15-30 см, цвіте VI-VII. По стоячих і повільно текучих водах. — По всій Україні.

 

Родина Ряскові — Lemnaceae

 

Родина ряскові характеризується наявністю одного кореня або пучка з декількох коренів, двома бічними карманами на листку, одиночним суцвіттям, укладеним у плівчасте покривало і складається з двох чоловічих і однієї жіночої квітки. Представники підродини вольфієвих не мають коренів, мають один базальний карман і одну, рідше дві квітковими ямки на дорсальній поверхні, розташованими вправо і уліво від середньої лінії листка; суцвіття в них одне, рідше їх 2, кожне складається з однієї жіночої й однієї чоловічої квітки і позбавлено плівчастого покриття. У підродині ряскових 2 роди: ряска (Lemna, 9 або більш майже космополiтних видів) і багатокорінник (Spіrodela, 4 види, широко розповсюджених у помірному і тропічному поясах обох півкуль). Власне ряскові - найбільш великі рослини, добре помітні простим оком. Вони зелені і нагадують маленький лист, що плаває. Багатокорінник завжди живе на поверхні води. Його плоскі яйцеподібні або зворотньояйцевидні, іноді ниркоподібні листочки несуть лусочки на обох сторонах і знизу часто бувають червоними або червонясто-фіолетовими завдяки присутності пігментних клітин в епідермі. Зустрічаються вони поодинці, групами з 2 - 5 або спірально закрученими ланцюжками з 8 листочків, з'єднаних короткими ніжками, які відходять від їхньої нижньої сторони [15]. Листці багатокорінника довжиною 3 - 10 мм і шириною 1,2 - 8 мм, на нижній поверхні завжди несуть пучок з 2 - 20 коренів, довжина яких залежить від глибини водойми і коливається в межах 1 - 10 см. У багатокорінника крапкового (S. punctata) іноді розвивається тільки 1 корінь. Корені в ряскових виконують головним чином функцію якоря, запобігаючи перекиданню рослин. Переплітаючись між собою, корені утворюють поплутану масу, що полегшує розселення і збільшує стійкість колонії, що особливо важливо при існуванні в текучій воді. Поживні речовини з навколишнього середовища засвоюються всією (у занурених видів) або тільки нижньою поверхнею листців.

 

Ряска горбата (Lemna gibba L.)

 

 

Пагони (листеці) плаваючі, зверху плоскі, знизу здуті, округлі або оберненояйцевидні, до 7 мм завдовжки і 5-7 мм завширшки, цілокраї, зелені, знизу світліші або зрідка червонуваті. Кожен пагін несе один корінець. Рослини не з'єднані між собою, плавають поодинці, але можуть утворювати великі скупчення, особливо в мілководних водоймах, що добре прогріваються.

Квітки зібрані докупи і оточені плівчастим чохлом, жіночі складаються з однієї маточки з одногніздою зав'яззю і коротеньким стовпчиком, а чоловічі — з однієї тичинки. Плід нерозкривний, 1-насінний. Зимують у вигляді бруньок на дні водойми.

Багаторічник. Цвіте V-VI.

В стоячих водах. — По всій території України, зрідка.

Ряска мала (Lemna minor L.)

 

 

Народні назви: качачий жир, луска водяна, раска, ріска, ріска менша, ряска, ряска менша; ряса, ряса болотна, ряса водяна, риза, лягушечья дерюжка, мокриця, сочевиця болотна, клюк лягушечий, цвіль, тина на воді, цвіт води [21].

Пагони (листостебла або листеці) плаваючі, .плоскі, більш-менш округлі, 2-4,5 мм завдовжки і 2-3 мм завширшки. Кожен пагін з двома кишеньками при основі, в яких розвиваються молоді пагони.

Листки при основі пагонів відсутні. Кожен листець несе один корінець.

Окрема рослина - маленька пластинка з одним висячим униз корінцем. Часто такі пластинки з'єднані у вигадливі "колонії", і тоді картина виходить зовсім фантастична. І вся ця маса вільно плаває на поверхні води, покриваючи її суцільно, а іноді й у кілька шарів. Пластинка хоча і схожа на лист, але насправді це стебло, сплощений за формою листа. Тому ботаніки назвали його листецем. Форма його зворотньояйцевидна, а від листочків зберігаються лише сліди, і то не завжди. Верхня частина пластинки смарагдово-зелена, хоча іноді зустрічаються червоні листеці (завдяки присутності антоціану); нижня її частина жовтувато-зелена. Цікавий і корінець як тяж, що спускається у воду, а потовщений кінчик - своєрідний грузик. Єдина задача корінця - утримувати на плаву листець і додавати йому стійкість. А роль кореня - усмоктувати з води поживні речовини - виконує сам листець. Настільки ж дивні її квіти, що з'являються далеко не щороку . Квітка така мала, що без лупи її і не розглянеш. Квіти розвиваються в особливих сумочках і тільки під час цвітіння піднімаються над водою. В одній квітці - тичинка, в іншій - маточка, а разом вони утворюють суцвіття. Через 2-3 тижні після запліднення дозріває насіння, що незабаром опускається на дно. Ще одна дивна властивість є в ряски. Вона ніколи не вмерзає в лід, а плаває під ним, у вільній воді. Як тільки лід розстане, вона спливає на поверхню. Відбувається це тому, що при низькій температурі густина ряски і води однакова [6]. За своєю екологією ряска прихильна до стоячих евтрофних водойм зі слабколужною реакцією і багатими поживними речовинами. Тут і розмножується вона активніше, частіше і швидше виділяючи з материнських рослин дочірні. Буває, що в одному скупченні зосереджені два-три покоління. Суцвіття складається з однієї маточкової і двох тичинкових квіток, які розвиваються в одній з кишеньок. Пагони цілокраї, зелені, плавають групами з 3-6 пагонів. Багаторічник. Цвіте V-VI.

В стоячих водах. — По всій Україні.

 


Ряска триборозенчаста (Lemna trisulca L.)

 

 

Пластинки тридольної ряски напівпрозорі з трьома жилками, подовженої звуженої до однієї сторони форми, довжиною 5-10 мм. Часто пластинки з'єднані разом по трьох штуки. Пагони довгасто-ланцетні, 5-10 мм завдовжки і 2-3 мм завширшки, при основі звужені в нитку, тонкі, прозорі, часто зубчасті, звичайно з'єднані між собою по кілька, занурені (на поверхню випливають тільки під час цвітіння). Кожен пагін несе один корінець. Багаторічник. Цвіте V-VI. В стоячих водах. — По всій Україні. В акваріумі тридольна ряска зимує і добре розмножується за тих самих умов, що і попередній вид. Заросли її можуть служити укриттям для мальків і нерестовищем для ряду риб.

Спіродела багатокоренева (Spirodela polyrrhiza (L.) Schleid.)

 

 

Пагони плаваючі, плоскі, округло-обернено-еліптичні, 3-6 мм завдовжки, до 5 мм завширшки, цілокраї, знизу фіолетово-пурпурові, з'єднані по кілька, кожен пагін несе пучок корінців [21]. При основі пагона є два зачаткових листочки, що розвиваються в одній із двох кишеньок квітконосного пагона; суцвіття складається з трьох квіток — однієї маточкової і двох тичинкових. Багаторічник. Цвіте V-VI. В стоячих і повільно текучих водах. — По всій Україні.

Вольфія безкоренева (Wolffia arrhiza (L.) Horkel ex Wimmer)

 

 

Пагони плаваючі, кулясто-овальні, поодинокі або з'єднані по два, при основі з однією кишенькою. Коренів немає зовсім, пагони дуже дрібні (1-1,5 мм у діаметрі), кулясті. Суцвіття складається з двох квіток — тичинкової та маточкової, які розвиваються в ямочці зверху пагона Багаторічник. Цвіте V-VI. Найменша квіткова рослина в світі. В стоячих водах. — Спорадично, переважно в Лісостепу.

 


Дата добавления: 2019-09-02; просмотров: 103; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!