Будова і функції органів дихання (8 клас)



Освітні ціпі: дати поняття про значення дихання як процесу, необхідного для життя, встановити взаємозв'язок будови і функцій органів дихання.

Основні поняття і терміни: дихання, носова порожнина, гортань, трахея, бронхи, бронхіальне дерево, альвеоли, легені, легенева плевра, плевральна рідина, внутрішнє дихання.

Обладнання: таблиця «Органи дихання», муляжі гортані і торса людини, вологий препарат «Органи дихання ссавця», діафільм «Будова і робота органів дихання».

Структура уроку, основний зміст і методи роботи.

І. Вивчення нового матеріалу.

1. Загальна характеристика процесів дихання. (Розповідь учителя із складанням схеми.)

 

 

2. Органи дихання, їх топографія. (Бесіда з використанням таблиці «Органи дихання», муляжі торса людини, вологого препарату.

3. Самостійна робота з підручником за завданням: розгляньте мал. 60 на с. 129, назвіть послідовно органи, по яких повітря потрапляє в легені.

3. Будова і функції носової порожнини, механізм зігрівання, зволоження і очищення повітря від пилу і мікроорганізмів. (Бесіда з використанням таблиці та мал. 61 на с. 130 підручника.) Дати відповідь на запитання: «Чому необхідно дихати через ніс?»

4. Будова і функції гортані. (Розповідь учителя з використанням таблиці, демонстрацією моделі гортані.)

5. Трахея і бронхи, особливості їх будови. (Бесіда з демонстрацією таблиці, муляжу торса людини, вологого препарату.) Дати відповідь на запитання: «Чому трахея має півкільця, а бронхи – кільця із хрящової тканини?»

6. Будова і функції легень. (Розповідь з елементами бесіди.) Виконання завдань: 1) на мал. 62 на с. 131 підручника знайдіть бронхи, бронхіальне дерево, альвеоли, капілярну сітку; 2) розкажіть про їх функції.

II. Закріплення знань учнів про органи дихання, їх будову і значення.

1. Демонстрування діафільму «Будова і робота органів дихання».

2. Складання учнями таблиці «Органи дихання і їх функції» та заповнення в робочому зошиті.

 

Частини Органи Будова Функції
Повітроносні шляхи 1. Носова порожнина 2. Носоглотка 3. Гортань 4. Трахея 5. Бронхи    
Легені Легені (альвеоли)    

 

III. Домашнє завдання. Вивчити § 33.

Поміркуйте:

1). У чому полягає біологічне значення появи у ссавців альвеол і збільшення їх кількості у людини.

2). У період внутрішньоутробного розвитку в людини формуються легені у вигляді мішечків з гладенькими стінками. Бронхи і легеневі пухирці розвиваються пізніше. Про що це свідчить?

Газообмін у легенях і тканинах. Значення газообміну та клітинного дихання для організму

Освітні цілі: показати значення газообміну в легенях і тканинах, роль дифузії в цих процесах; на прикладі дифузії газів показати взаємодію біологічних і фізичних явищ в організмі; зробити висновок про необхідність громадської боротьби за чисте повітря та додержання правил особистої гігієни дихання.

Основні поняття і терміни: газообмін, вдихуване (видихуване, альвеолярне повітря), дифузія, парціальний тиск, газообмін, оксигемоглобін, артеріальна (венозна) кров.

Обладнання: дихальні клапани, моделі будови легень, гортані.

Структура уроку, основний зміст і методи роботи.

I. Актуалізація опірних заннь.

Перевірка знань про голосовий апарат. (Розповіді учнів з використанням таблиць і моделей гортані.)

II. Вивчення нового матеріалу.

1. Склад вдихуваного і видихуваного повітря (самостійна робота за статтею «Газообмін у легенях і тканинах» § 35 та мал. 64, 66 на с. 135, 137 підручника).

2. Демонстрація дослідів: «Виявлення води у видихуваному повітрі», «Виявлення вуглекислого газу у видихуваному повітрі».

3. Обмін газів у легенях. (Розповідь учителя з елементами бесіди.)

4. Самостійна робота з мал. 65 на с. 136 підручника. Розгляньте малюнок, зробіть висновки про будову і функції альвеол.

5. Транспортування кисню із легень у тканини. (Бесіда з використанням таблиці «Схема кровообігу людини».)

6. Обмін газів у тканинах. Залежність дифузії газів від біологічних факторів – швидкості руху крові, обумовленою нервовою і гуморальною регуляцією. (Розповідь учителя з елементами бесіди.)

7. Формування висновків про єдність фізичних закономірностей у живій і неживій природі і залежність проявів фізичних процесів від біологічних факторів.

III. Закріплення знань учнів.

1. Покажіть графічно зміну кількості вуглекислого газу в приміщеннях з такими об'ємами повітря: 200 м3, 500 м3, 1000м3.

2. Визначте за графіком кількість вуглекислого газу, який міститься у провітрюваному класному приміщенні, об'єм якого 400м3.

3. Як змінюється кількість вуглекислого газу на кінець уроку, якщо в кімнаті 40 чоловік і кожен з них у середньому протягом однієї хвилини виділяє у процесі дихання 250 мл СО2?

IV. Домашнє завдання. Вивчити § 35.

 


Дата добавления: 2019-07-15; просмотров: 163; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!