Затухаючі коливання в контурі.



 

Порівнюючи коливання в коливальному контурі з механічними коливаннями (наприклад, пружинного маятника), бачимо, що індуктивність котушки виконує таку ж роль, як і маса в пружинному маятнику (L m):

; .

Бачимо, що коефіцієнт жорсткості k для пружинного маятника в контурі "виконує роль" величини 1/С (k 1/C), це дозволяє записати формулу для періоду коливань у коливальному контурі: оскільки ; а k 1/C, L m, то , або

. (5.2.1)

Формула (5.2.1) називається формулою Томсона. Перетворення енергії в коливальному контурі приводить до зміни величини заряду, сили струму і напруги за законом синуса або косинуса. Тому такі електромагнітні коливання є гармонічними. Знайдемо рівняння, що описує вільні електромагнітні коливання в контурi.

Знаючи період, можна визначити і власну частоту:

- частота вільних електромагнітних коливань в контурі; n- вимірюють у герцах (Гц); 1 Гц відповідає одному електромагнітному коливанню за 1 с.

Відкритий коливальний контур.

Електромагнітна хвиля — це процес поширення в просторі з часом вільного електромагнітного поля, в якому напруженість електричного і індукція магнітного полів змінюється періодично.

Оскільки в електромагнітній хвилі  і   змінюються у взаємно перпендикулярних площинах, перпендикулярних до напряму їх поширення (мал. 3), електромагнітна хвиля є поперечною хвилею.

Мал.3

 

Будь-яке коло змінного струму ви­промінює енергію. Однак звичайний коливальний контур випромінює вкрай слабко. Це відбувається з двох причин:

1) недостатньо висока частота (інтенсивність випромінювання пропорційна частоті в четвертому ступені);

2) хвилі, випромінювані різними ділянками контуру, перебувають у протифазі й гасять одна одну.

Контур, який не випромінює у простір електричної енергії, називається, закритим.

Щоб зробити випромінювання більш інтенсивним, потрібно суттєво підвищити частоту. Якщо робити висновки на підставі формули , для цього треба зменшити L і С. Видалення котушки індуктивності й розміщення пластин конденсатора веде до різкого збільшення часто­ти. Щоб коливальний контур добре випромінював електромагнітні хвилі необхідно збільшити об'єм простору, в якому відбувається утворення електромагнітного поля. Для цього контур необхідно розгорнути (зробити відкритим), чого найпростіше досягти розсуванням пластин конденсато­ра на максимально можливу відстань. Послідовні фази одержання такого відкритого коливального контуру показано на мал. 1

мал.1

На мал. 1 , в зображено відкритий коливальний контур (вібратор Герца). Ємність та індуктивність вібратора Герца малі, тому частота коливань велика. В розгорнутому (відкритому) контурі електричне поле за­повнює весь навколишній простір, і зміна цього поля з часом створює змінне у просторі магнітне поле, яке в свою чергу створює змінне електричне поле. Обидва ці процеси взаємозв'язані і утворюють електромагнітну хвилю, яка поширюється в просторі. Наявність на кінцях вібратора пластин необов'язкова. Вібратор є найпростішим випромінювачем електромагнітних хвиль. Коливальний процес у відкритому коли­вальному контурі (вібраторі) відбувається аналогічно процесу в закритому коливально­му контурі. За допомогою коливального контуру можна дістати електромагнітне випромінювання необхідної потужності, не розсовуючи обкладок конденсатора. З цією метою один бік контуру слід заземлити, а до другого підключити натягнутий вертикально провід, залишивши його верхній кінець вільним (мал. 1.1). В результаті змінні електричне і магнітне поля охоплюють простір між вертикальним проводом і землею і потужність випромі­нювання такого контуру сильно зростає. Такий пристрій називають антеною, а коливальний контур, забезпечений антеною, — відкритим.

мал. 1.1

Для безперервного випромінювання у простір електро­магнітних хвиль вібратором чи антеною необхідно створюва­ти в них незатухаючі електромагнітні коливання. Це можна зробити, здійснивши індуктивний зв'язок між вібратором і котушкою індуктивності високочастотного генератора (мал. 1.2).

мал. 1.2                                                                        мал. 1.3.      

У вібраторі індуктуватиметься струм високої частоти, яка збігається з частотою коливань струму в генераторі. Амплітуда коливань у вібраторі буде найбільшою, якщо час­тота власних коливань збігатиметься з частотою генератора (резонанс). При цьому буде максимальною й інтенсивність випромінюваних вібратором електромагнітних хвиль. Тому завжди добиваються, щоб вібратор був настроєний у резо­нанс з генератором електричних коливань.

Отже, щоб дістати інтенсивні електромагнітні хвилі, необхідно мати генератор незатухаючих коливань і випро­мінювач хвиль (вібратор або антену). Випромінювач має бути якимсь чином зв'язаний з генератором (наприклад, індуктивне), щоб електричні коливання від генератора передавались до нього.

Приймання електромагнітних хвиль здійснюється за до­помогою таких самих відкритих коливальних контурів — вібраторів або антен, подібних до випромінювального конту­ру (мал. 1.3). Під дією змінного електричного поля електро­магнітної хвилі у приймальному контурі виникають електро­магнітні коливання. Для доброго приймання необхідно, щоб приймальний коливальний контур був настроєний у резо­нанс з передавальним контуром, тобто що власна частота коливань контуру приймальної антени була близькою до ча­стоти коливань контуру передавальної антени. Настройка приймального контуру в резонанс здійснюється конденсато­ром змінної ємності або котушкою змінної індуктивності.


Дата добавления: 2019-03-09; просмотров: 834; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!