Тема : ДОСЛІДЖЕННЯ ЯВИЩА РЕЗОНАНСУ СТРУМІВ



Р обоче місце: Лабораторія ТОЕ.

Тривалість заняття : 90 хв.

Мета роботи: дослідити резонанс струмів, уяснити які фізичні явища

                     відбуваються в колі змінного струму, розрахувати параметри

                     окремих ділянок електричного кола, за дослідами побудувати

                     векторні діаграми.

Прилади та обладнання

Назва приладів та обладнання Тип Кількість Технічні характеристики
ЛАТР   1  
Вольтметр   1  
Амперметр   3  
Ватметр   1  
Батарея конденсаторів   1  
Котушка індуктивності   1  

Теоретичні відомості

 

Розглянемо електричне коло, що складається з двох паралельних віток, одна з яких містить  котушку індуктивності L, а інша — конденсаторну батарею С (Рис. 31). Діюче значення струму в кожній вітці визначається за законом Ома.

Cтрум у першій вітці  . Цей струм відстає за фазою від напруги на кут φ1 , косинус якого cos φ1 = r / Z1.

Активна складового струму в першій вітці Ial = I1 cos φ1 , а реактивна складова в цій вітці Ipl = IL = I1 sin φ1.

Струм у другій вітці, що містить ємність, випереджає прикладену напругу на кут 90° і знаходиться за формулою I2 = Iс = U / xc .

Струм до розгалуження може бути визначений як геометрична сума струмів віток, тоді  або , де  , а  . Цей струм може відставати на кут φвід напруги кола, якщо 1L > IС , випереджати його, якщо IL < IC , або збігатися за фазою з ним, якщо І L = ІС . В останньому випадку настає явище резонансу струмів.

При резонансі струмів Ір = 0, І0 = Іа; P = U · I , тому що φ = 0, а соs φ = 1. Відсутність впливу реактивних опорів на значення струму І при резонансі струмів пояснюється взаємною компенсацією реактивних складових струмів IL і IC, що зсунуті за фазою на 180° і мають однакові абсолютні значення. Слід зазначити, що при резонансі струмів струми віток можуть бути більше струму в нерозгалуженій частині кола, що у момент резонансу досягає мінімального значення.

Резонанс струмів може бути отриманий підбором параметрів кола при заданій частоті джерела живлення або частоти джерела живлення при заданих параметрах кола.

Явище резонансу струмів використовують в установках для підвищення коефіцієнта

                                                          

 

 

Рис. 31 Схема для дослідження резонансу струмів.

 

 потужності шляхом підключення паралельно споживачу з параметрами r , L конденсаторної батареї ємністю   що приведе до повної компенсації реактивної потужності з установленням коефіцієнта потужності

cos φ = 1 .

Якщо ємність С С0 , струм І в нерозгалуженій частині електричного кола збільшується в порівнянні з колишнім струмом І0 і в електричному колі має місце недокомпенсація або перекомпенсація реактивної потужності. Обидва випадки небажані, тому що при незмінній активній потужності збільшення струму І викликає додаткові втрати енергії в з’єднувальних проводах. От чому прагнуть до того, щоб cosφ  установки був близький одиниці.

 

Порядок виконання роботи

1. Ознайомитися з приладами й іншим устаткуванням, призначеним для виконання лабораторної роботи, записати їхні технічні характеристики в таблицю.

2. Зібрати послідовну частину електричного кола з індуктивною котушкою (Рис. 31), потім приєднати конденсаторну батарею, вольтметр, паралельну обмотку ватметра. Установити ручку ЛАТРа у положення, що забезпечує нульову напругу на затискачах електричного кола.

3. Після перевірки викладачем правильності з'єднань, збільшити напругу до заданого значення. Змінюючи ступінями ємність конденсаторної батареї виміряти покази приладів. Дані спостережень звести в табл. 15.1

 

                                                                                                             Таблиця 15.1

 

 

Дані досліджень

Результати обчислень

U, B   I , A P, B ІL , В Іc , В Z , Ом R , Ом XL , Ом XC, Ом C , мкФ S , B A QL , Bap QC , Bap Q , Bap Cosφ φ
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.                                

 


Дата добавления: 2019-03-09; просмотров: 289; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!