Тема 5. Правотворчість. Правотворча техніка



ПРОГРАМОВІ ВИМОГИ ДО ЕКЗАМЕНУ З КУРСУ

«ТЕОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА» (ЧАСТИНА 2)

ДЛЯ СТУДЕНТІВ ЗАОЧНОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ ,

СПЕЦІАЛЬНІСТЬ «ПРАВОЗНАВСТВО»

Тема 1. Поняття, сутність та цінність права

Виникнення та історичний розвиток права. Основні причини та умови виникнення права. Звичаї, традиції і табу як регулятори поведінки в первісному суспільстві. Трансформація соціальних регуляторів поведінки первісного суспільства в право. Ознаки, що відрізняють норми права від правил поведінки в первісному суспільстві. Основні юридичні джерела формування права у різних народів світу. Шляхи виникнення права. Форми існування права в первісних державах. Теорії (концепції) виникнення права.

Причини різноманітності підходів до праворозуміння. Основні теорії права та підходи до праворозуміння. Теорія природного права. Позитивістська теорія права. Нормативізм. Соціологічна теорія права. Психологічна концепція права. Історична школа права. Марксистська теорія права. Інтегративний підхід до праворозуміння.

Поняття права. Сутнісні ознаки права. Поняття та основні ознаки сучасного позитивного права. Співвідношення права і закону. Сутність права. Поєднання класового і загальносоціального підходів до визначення сутності права. Регулятивний і ціннісний аспекти права. Цінність права. Соціальне призначення права.

Взаємозв’язок і взаємозалежність права і держави. Право і економіка: основні аспекти співвідношення. Співвідношення права і політики. Відносна самостійність сучасного права.

Поняття та ознаки функцій права. Класифікація функцій права. Загальносоціальні функції права. Характеристика основних спеціальних (власне юридичних) функцій права. Неосновні власне юридичні функції права. Регулятивна функція права. Охоронна функція права.

Поняття та суть принципів права. Класифікація принципів права. Загальні принципи права. Галузеві, міжгалузеві принципи та принципи інститутів права.

Тема 2. Норма права

Поняття, ознаки та класифікація соціальних норм. Правові норми в системі інших соціальних норм. Співвідношення правових норм та інших соціальних норм. Право і звичаєві норми. Норми права та релігійні норми. Взаємозв’язок та взаємодія норм права і норм моралі. Норми права і політичні норми. Норми права і корпоративні норми.

Право і технічні норми. Соціально-технічні норми.

Поняття та ознаки норми права. Відмінність правових норм від індивідуальних приписів.

Структура норми права. Елементи типової норми права: гіпотеза, диспозиція і санкція. Класифікація диспозицій, гіпотез і санкцій.

Зовнішнє вираження правових норм. Норма права і нормативний припис. Співвідношення правової норми і статті нормативно-правового акту. Форми (способи) викладу правових норм в статтях нормативно-правового акту: абстрактна і казуїстична; пряма, бланкетна і відсилочна.

Класифікація правових норм. Класифікація типових норм права. Спеціалізовані (нетипові) норми права.

 

 

Тема 3. Джерела (форми) права

Поняття джерела (форми) права. Поняття джерела і форми права. Співвідношення форми і джерела права. Класифікація джерел (форм) права. Основні види джерел права в сучасних державах. Правовий звичай: поняття, ознаки, види. Правовий прецедент як джерело (форма) права та сфера його застосування. Нормативно-правовий договір: поняття, ознаки, види. Система джерел (форм) права України.

Тема 4. Нормативно-правовий акт як джерело права

Поняття та ознаки нормативно-правового акту. Юридична сила нормативно-правового акту. Переваги нормативно-правових актів перед іншими джерелами права. Класифікація нормативно-правових актів. Система нормативно-правових актів в Україні.

Закон в системі нормативно-правових актів України. Поняття та ознаки закону. Вища юридична сила закону. Структура закону. Класифікація законів. Конституція – основний закон держави. Особливості конституційних законів.

Поняття та юридична природа підзаконних нормативно-правових актів. Система підзаконних нормативно-правових актів України.

Поняття юридичної дії нормативно-правових актів та необхідність її чіткого визначення. Дія нормативно-правових актів в часі. Загальні правила початку і закінчення дії нормативно-правових актів в часі. Набрання чинності законів України. Порядок набрання чинності підзаконних актів України. Напрям дії нормативно-правових актів в часі (пряма, зворотна і переживаюча дія нормативно-правових актів в часі). Особливості і обмеження зворотної дії нормативно-правових актів в часі. Дія нормативно-правових актів за колом осіб. Особливості дії нормативно-правових актів за колом осіб. Дія нормативно-правових актів в просторі. Основні положення, що визначають дію нормативно-правових актів в просторі. Територіальна дія нормативно-правового акту. Екстериторіальна дія нормативно-правового акту.

Тема 5. Правотворчість. Правотворча техніка

Поняття правотворчості. Підходи до визначення правотворчості. Ознаки правотворчості. Фактори, що впливають на процес правотворчості. Функції правотворчості.

Принципи правотворчості в сучасних демократичних держав. Стадії правотворчості.

Види та форми правотворчості. Характеристика основних видів правотворчості. Сутність законотворчості. Стадії законотворчого процесу. Порядок прийняття законів в Україні.

Поняття і функції правотворчої техніки. Структура правотворчої техніки. Прийоми і правила правотворчої техніки. Засоби правотворчої техніки. Юридична термінологія і юридичні конструкції. Логіка, мова і стиль нормативно-правового акту.

Тема 6. Система права

Поняття та характерні риси системи права. Структура системи права. Структурні елементи системи права (галузі, інститути і норми права). Приватне і публічне право. Співвідношення національного та міжнародного права.

Поняття та ознаки галузі права. Критерії розмежування галузей права. Предмет і метод правового регулювання. Класифікація галузей права. Система галузей права України. Загальна характеристика основних галузей права України.

Поняття та ознаки інституту права. Класифікація інститутів права.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 571; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!