Пожежна насосна станція ПНС-110 (131) моделі 131.



         2.1. Призначення.

                              При гасінні пожеж в сучасних умовах виникає необхідність ліквідації горіння нафти та нафтопродуктів, різноманітних легкоспалахуючих рідин, пластмас, земельно-лужних металів та інших матеріалів. Для гасіння цмх речовин необхідні ефективні вогнегасячі засоби, тому на сьогоднішній день, крім автоцистерн і насосно-рукавних автомобілів для гасіння пожеж використовуються пожежні автомобілі зі спеціальними засобами гасіння.

                   Для гасіння великих пожеж використовуються пожежні насосні станції, насосні станції, які застосовуються в народному господарстві, трубопроводи, рукавні автомобілі.

                              Насосні станції це пересувні засоби. Їх перевагою є швидкий початок роботи на пожежі, можливість оперативно змінювати місце встановлення. Капіталовкладення на їх створення та експлуатацію значно менші (на 20...25 %) в порівнянні з затратами на будівництво та експлуатацію стаціонарних насосних станцій. ПНС призначені для подачі води з відкритих Вододжерел на великі відстані (4...5 км) по магістральним рукавним лініям або збірно-розбірним металевим трубопроводам діаметром 150 мм. Така станція здатна забезпечити водою пожежні автоцистерни, автонасоси, лафетні стволи, АГВТ та іншу народногосподарську техніку, яка використовується для гасіння великих пожеж. Станція може забезпечувати водою роботу трьох-чотирьох пожежних автомобілів з подачею її насосами 30...40 л/с на відстань до 2 км.

                              Пожежна станція сумісно з рукавними автомобілями, пересувним лафетним стволом і АГВТ забезпечує оперативне гасіння великих пожеж на лісобіржах, нафтових та газових фонтанах, Вона не замінима для заповнення штучних водойм при підготовці до гасіння великих пожеж.

       Висока швидкість руху, невеликі витрати палива, можливість здолання важко прохідних ділянок дозволяє з успіхом експлуатувати насосну станцію в усіх районах, в тому числі з необлаштованими дорогами і в умовах бездоріжжя.

       На цей час ПНС виробляється на шасі автомобіля ЗИЛ-131 (марка ПНС-110(131)131А) і на причепах. Насосні установки ПНС на ЗИЛ і на причепах не мають суттєвих відмінностей (вакуумна система ПНС-110 (131)131А - газоструминний вакуумний апарат, який працює на відпрацьованих газах транспортного двигуна ЗИЛ-131; ППНС-110(817)193 - вакуумний апарат шиберний насос. ПНС-110 - на шасі автомобіля ЗИЛ-131; ППНС-110 - причеп ГКБ 817). І тому обмежимось вивченням пожежного автомобіля ПНС-110 (131)131А. ПНС-110 складається з основних частин шасі, кузова, дизельного двигуна 2Д-12Б, пожежного насосу ПН-110Б, вакуумної системи, системи керування, яка забезпечує запуск та роботу насосної установки.

           

       2.2. Базове шасі.

       Базовим шасі для пожежної насосної станції ПНС-110(131) 131А є автомобіль ЗИЛ-131. Це трьохвісний автомобіль , високої прохідності.

Його технічна характеристика така:

       - вантажепід`ємність 3500 кг;

       - колісна формула 6х6;

       - долає брід 1,4 м;

       - максимальна швидкість 80 км/год;

       - двигун ЗИЛ-130 : v-подібний, чотирьохтактний карбюраторний, з верхнім розміщенням клапанів;

       - потужність 150 к.с. (110 кВт);

       - паливний бак - 140 л.

       Підготовка шасі ЗИЛ-131 під монтаж складається в такій доробці. Лівий паливний бак демонтують, змінюють механізм кріплення запасного колеса. На рамі шасі додатково встановлюють: ящик для розміщення пожежного обладнання (ліворуч за кабіною); ящик для розміщення акумуляторної батареї електростартерного пуску дизельного двигуна (ліворуч за кабіною); раму для дизельного двигуна; раму для пожежного насосу; раму для кріплення запасного колеса (позаду під насосною рамою). Кузов встановлюється на кронштейнах рам і закриває дизельний двигун, насос і інші системи. В кузові передбачено ящики для розміщення пожежного обладнання і двері для доступу до дизельного двигуна, насосу і іншого обладнання.

       2.3. Кузов та кабіна.

       Кабіна водія - цільнометалева, трьохмісна, з панорамним вітровим склом, яке не відкривається. Кабіна обладнана пневматичним склоочищувачем, пристроєм для обмиву лобового скла та двома проти сонячними козирками.

       За кабіною водія встановлено цельнометалевий кузов, в якому розміщено дизельний двигун 2Д-12Б, його системи охолодження, обігріву, змащення і паливна насосна установка з відцентровим насосом ПН-110; прилади, органи керування, а також агрегати допоміжного обладнання та комплектуючі вироби. Середня частина кузова виконана в вигляді капоту з широкими відкриваючими ся чотирма дверками. Праворуч і ліворуч нижньої частини кузова розміщені продольні ящики панельної конструкції з відкидними наріжними панелями, які утворюють зручну для обслуговування агрегатів робочу площадку. В задній частині кузова розміщено насосний відсік, в якому розміщено насос, контрольно-вимірювальні прилади і елементи керування насосною станцією.

       Кузов призначений для забезпечення захисту двигун-насосного агрегату та комплектуючого обладнання від атмосферних опадів та пилу.

           

       2.4. Мотор-насосний агрегат.

       Встановлений на підмоторній і піднасосній рамах. Він складається з двигуна та насосу з`єднаних між собою з допомогою проміжного карданного валу. Вал закритий зйомним кожухом.

       Двигун 2Д-12Б (дизель) Барнаульського заводу “Трансмаш” забезпечує роботу насосу ПН-110Б. Кріпиться до рами 6 болтами.

       Двигун має муфту зчеплення, котра служить для відключення насосу. Двигун чотирьохтактний, V-подібний, швидкохідний дизель рідинного охолодження, зі струйним розпилом палива, потужністю 300 к.с. з числом обертів 1350 об/хв; кількість циліндрів -12.

       Відцентровий пожежний насос ПН-110 простий за будовою та надійний в експлуатації. Корпус, кришка і робоче колесо насосу відлите з чавуну. Робоче колесо консольне закріплене на валу, який обертається на двох підшипниках. Змазка підшипників здійснюється мастилом, яке залите в картер валу насоса. Ущільнення валу робочого колеса складається з чотирьох прогумованих каркасних сальників, що зібрані в спеціальному стакані. Напір, який створює насос - 100 м. Вод. Ст.; подача - 110 л/с, частота обертання валу насоса 1350 об/хв.; найбільша висота всмоктування - 7 м; пінозмішувач ПС-12.

       Паливна система дизеля складається з паливопідкачуючого насосу БНК-12ТК, який встановлений на двигуні, 2 паливних баків, з`єднаних між собою, плунжерного насосу високого тиску з 12 форсунками і всережимним регулятором, всмоктуючих та напірних трубопроводів.

       Система змащення двигуна - циркуляційна, під тиском, з сухим картером. Вона складається з шестеренного трьохсекційного масляного насосу, масляного фільтра, бака для масла, масляного радіатора і маслопроводів. В масляному насосі одна секція нагнітаюча, а дві - відкачуючи.

       Система охолодження дизеля водяна примусова. Циркуляція води здійснюється насосом. Водяний радіатор трубчатого типу встановлено за кабіною водія. П`ятилопасний вентилятор, привід якого здійснюється від колінчатого валу двигуна клиноремінною передачею, утворює потужний повітряний потік, забезпечує інтенсивний теплообмін в радіаторі.

       Для створення нормального теплового режиму дизеля при роботі на привід насосу в систему охолодження додатково до водяного радіатору включено водяний та масляний теплообмінники, які з`єднані трубопроводами з нагнітаючою та всмоктуючою порожнинами пожежного насосу. Всережимний відцентровий регулятор гарантує постійне число обертів валу двигуна при зміні продуктивності насосу.

       Пуск дизеля здійснюється електричним стартером з дистанційним включенням або з допомогою стисненого повітря. Обидві системи пуску незалежні одна від одної. Тиск повітря в пусковому балоні (25 літрів) необхідно контролювати і не допускати зниження його нижче 40 атм, а при температурі повітря + 50 С - нижче 65 атм.

       Систему охолодження дизелю рекомендується заповнювати емульсією, яка складається з суміші води і емульсола при відношенні 1л на 60-70 л кип’яченої води. Це значно зменшує інтенсивність корозії гільз і рубашки циліндрів двигуна.

       2.5. Додаткові системи.

       Для полегшення опускання та підйому всмоктуючої лінії на ПНС є пристрій, який складається з труби з розтяжками, блоку і ручної лебідки. Пристрій встановлюють в спеціальні гнізда на задній панелі кузова машини над всмоктуючим патрубком і фіксують двома тросами - розтяжками. До тросу, який проходить через блок труби підвішується всмоктуюча лінія.

       Опускання та підйом всмоктуючої лінії здійснюється ручною лебідкою, що закріплена на трубі пристроєм. Виліт стріли пристрою 4 м, довжина канату лебідки 11,5 м, вантажепід`ємність - 160 кг.

       Додатково до електрообладнання базового шасі автомобіля на насосній станції встановлені бокова фара - прожектор, два проблискові маяки з синім склом, задня фара для освітлення моторного і насосного відсіків. ПНС укомплектована наступним обладнанням: - рукав всмоктуючий Æ 200 мм, довжиною 4м - 2 шт; сітка всмоктуюча СВ-200 - 1шт; вогнегасник ОУ -5 -2 шт; чотирьохходове розгалуження Р-150 - 2 шт

.

       Висновок: знання основних ТТХ пожежних насосних станцій дозволить ефективно використовувати їх при гасінні пожеж і підтримувати в технічно справному стані на протязі довгого часу.

Пожежні рукавні автомобілі.

       Пожежні рукавні автомобілі призначені для доставки до місця пожежі напірних рукавів діаметром 150, 110 або 77 мм, прокладки рукавних ліній на ходу автомобіля, механізованої намотки рукавів в скатки, а також завантаження їх в кузов автомобіля.

       АР застосовують спільно з пересувними насосними станціями або автоцистернами. Прокладка рукавних ліній може здійснюватись при швидкості руху автомобіля 8-10 км/год. Час одночасної прокладки двох магістральних ліній з рукавів Æ 150 мм довжиною 740 м -2,5 хв.

       Можливість комплектування автомобіля рукавами трьох діаметрів, наявність пристроїв для механізованої намотки рукавів в скатки і їх завантаження в кузов, який може бути швидко звільнений від направляючих стійок, а також наявність стаціонарно встановленого стволу забезпечують високі тактичні можливості автомобіля.

       Рукавні автомобілі монтуються на шасі високої прохідності - ЗИЛ-157, ГАЗ -66, ЗИЛ-131, КамАЗ-43105.

       Найбільш поширеними є АР-2(131)-133 і АР-2(43105)-215.

       Більш детально розглянемо будову АР-2(131)-133.

       ТТХ базового шасі ми розглядали раніш і повторюватись нема потреби.

       За кабіною водія встановлено цільнометалевий кузов каркасної конструкції. В задній і передній частині кузова є ящики, що закриваються дверима. Двері задніх ящиків в відкритому положенні утворюють площадку для входу в кузов, а також для укладки рукавів. Під полом є вентиляційні канали для природної вентиляції.

       До одного з вікон можна від’єднати рукав для подачі повітря від стаціонарного вентилятора.

       Внутрішній простір кузова розділено на ряд секцій швидкозйомними стійками з капроновими роликами. Відстань між стійками встановлюють в залежності від діаметру укладених рукавів.

       Дах автомобіля обладнаний дерев’яними трапами та відкидними поручнями, котрі в піднятому положенні утворюють обмежену площадку, де можуть транспортуватись рукава в скатках або навалом.

       В передній частині даху встановлено лафетний ствол ПЛС-60 КС (продуктивність по воді при напорі 0,8 Мпа /8 кг/см2/ і Æ сприску 50 мм - 60 л/с; продуктивність по піні кратністю 8 - 25 м3/хв). Управління яким здійснюється з кузова через люк на даху кузова автомобіля.

       В кузові рукава розміщуються: в скатках, в гармошку; в скатках і гармошку; на барабанах (котушках).

       По закінченню робіт на пожежі рукавну лінію розділяють і окремі рукава намотують спеціальним механізмом в скатки. Привід механізму здійснюється від валу барабана лебідки.

       При роботі механізму намотування рукавів в скатки барабана лебідки вимикається з допомогою кулачкової муфти. Після збирання лінії рукава розміщують в кузові автомобіля.

       Для завантаження скаток в кузов, автомобіль обладнаний підйомним механізмом з пневматичним приводом вантажепід`ємністю 100 кг.

       В пневмосистемі механізму завантаження скаток в кузов встановлено клапан, який пропускає повітря до пневмоциліндру тільки при тиску в гальмівній пневматичній системі більше 5,5 кг/см2 , тим самим забезпечує необхідний запас повітря для нормальної роботи гальмівної системи автомобіля.

       Все пожежне обладнання та інструмент розміщено в кабіні водія, кузові та ящиках під підлогою в кузові і надійно закріплено зажимами та пристроями, що забезпечує швидкий та зручний його демонтаж.

       Рукавний автомобіль укомплектовано таким пожежним обладнанням і інструментом:

       - рукав прогумований капроновий, Æ 150 мм, довжиною 20 м - 67 шт;

       - клапан в зборі                                                                    2 шт;

       - вогнегасник ОУ-2                                                              1 шт;

       - містик рукавний, в комплекті                                 4 комплекта;

       - зажим рукавний                                                                8 шт;

       - тринога прожектора                                                         1 шт;

       - котушка кабельна до прожектора                                  1 шт;

       - лампа паяльна ПЛ-2                                                         1 шт;

       - ліхтар акумуляторний ФЕК-6                                       1 шт;

       - ключі для рукавних з`єднань                                          6 шт.

       В систему випуску двигуна автомобіля вмонтовано газову сирену, важіль включення якого розміщено в кабіні водія.

       Додатково до електрообладнання базового шасі, яке повністю збережено, на рукавному автомобілі встановлено:

       -фара-прожектор;

       - два проблискових маяки;

- задня фара для освітлення місця прокладки лінії, три лампочки з плафонами для освітлення кузова.

 

       Висновок: знання основних вузлів рукавного автомобіля та його характеристик дозволить ефективно застосовувати пожежний автомобіль на пожежах та в інших аварійних ситуаціях.

 

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 668; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!