Перехідні процеси в насосних комплексах



Процеси, що відбуваються в насосних комплексах, умовно поділяють на стаціонарні й нестаціонарні [20].

Практика експлуатації НК показує, що перехідні процеси можуть бути зумовлені різними причинами їх виникнення, умовами протікання, особливостями конкретних технологічних схем [20–30]. За частотою повторення і місцем, яке вони посідають у робочому процесі насосної станції, їх можна поділити на основні (нормальні експлуатаційні) й особливі (аварійні).

До основних перехідних процесів належать: пуск і зупинка НА, зміна подачі насоса шляхом дроселювання, пуск і зупинка сусідніх аґреґатів, що працюють на загальний водовід.

До особливих: кавітаційний зрив у роботі насоса, помпажні режими, раптове відключення електромашини від енергосистеми без відділення насоса від напірного водоводу, пуск на спорожнений трубопровід та ін. Зазначені режими не є обов'язковими, однак зустрічаються при роботі НС через несправності, що виникають в енергосистемі, зниження енергетичних показників насосів унаслідок зносу, помилок, допущених при експлуатації НС, та ін.

У більшості випадків напірні системи водоподачі містять: джерело живлення (насосну станцію або в окремих випадках резервуар, розташований у підвищеному місці); напірні трубопроводи чи мережу напірних трубопроводів; водоспоживачі (водовипускні споруди, дощувальні машини й інші водорозбірні пристрої), а також арматуру різного призначення (запірну, реґулювальну, запобіжну). Отже, причинами, що викликають перехідні процеси, можуть бути зміни режимів роботи джерел живлення і водоспоживачів, відключення і вмикання окремих трубопроводів чи їх ділянок.

Перехідні процеси є небезпечними для устаткування і призводять до підвищених пульсацій тиску в насосах і трубопроводах, динамічних навантаженнь на елементи проточної частини аґреґату, вібрацій вузлів устаткування і будівельної частини споруд, значення яких перевищують середні значення в робочих режимах і є визначальними під час розрахунку на міцність елементів насосів і трубопровідної системи.

Особливістю розглянутих станцій є відносно високі напори і значна довжина напірних комунікацій, тому швидка зміна подачі насоса може супроводжуватись гідравлічним ударом.

Пуск насосного аґреґату

Характерною рисою відцентрових насосів є збільшення гідродинамічного моменту на валу одночасно зі зростанням подачі, тому для полегшення умов роботи двигуна пуск насосів здійснюють, як правило, у режимі нульової подачі (на закриту засувку або дисковий затвор).

Для запуску насосного аґреґата необхідно виконати наступні дії:

– залити насос та всмоктувальний трубопровід перекачуваною рідиною;

– увімкнути приводний двигун та дати йому можливість набрати необхідну частоту обертання;

– поступово відкрити засувку з боку нагнітання до одержання необхідної подачі.

Для зупинки насосного аґреґата треба:

– повільно закрити засувку на напірному трубопроводі, переводячи насос на неробочий хід;

– закрити засувку на вході насоса;

– вимкнути приводний двигун.

Примітка: насос та трубопровід не повинні під час простоювання залишатися заповненими водою, якщо температура у приміщенні може знизитися нижче +1оС, інакше замерзла рідина може їх розірвати.

Під час запуску насосний аґреґат послідовно проходить два характерні етапи:

- набір двигуном номінальної частоти обертання, а в синхронних двигунах, крім того, синхронізація;

- робота насоса при підвищеному напорі до відкриття запірних пристроїв і вихід на розрахунковий режим.

Пуск відцентрового насоса на відкриту засувку і зворотний клапан можливий на станціях, обладнаних зворотними клапанами, при досить великому тиску за зворотним клапаном, при достатній пусковій потужності і потребує спеціального розрахунку на гідравлічний удар у всмоктувальних і напірних трубопроводах, можливість кавітаційного зриву в роботі насоса. Виняток можуть становити невеликі низьконапірні станції систем іригації з короткими водогонами із сифонним водовипуском. При достатньому запасі потужності електродвигуна пуск насосів на таких станціях може здійснюватися на спорожнений від води трубопровід.

Зупинка насосного аґреґата

Здійснюється відключенням насосного аґреґата від мережі після попереднього прикриття засувки чи дискового затвора на напірному водоводі. Подача насоса зменшується до нуля, що, з одного боку, запобігає гідравлічному удару і робить зупинку безпечною для системи водоводів і устаткування станції, а, з іншого – при подачі, наближеній до нульової, значно підвищуються пульсація тиску, вібрації й знос насоса.

У насосних станціях з довгими водоводами їх спорожнювання може затягтися на стільки, що буде становити небезпеку для міцності аґреґата. Обмеження, що накладаються на частоту зворотного обертання аґреґата, пов'язані в основному з двигуном.

Відповідно до характеристики насоса двигуни розраховують на міцність при частотах обертання . Однак унаслідок обтікання лопатей насоса зі значними кутами атаки пульсації тиску зростають до такої величини, що разом з коливаннями тиску від гідравлічного удару вони становлять небезпеку для міцності водоводу, а вібрації, що їх супроводжують сприяють прискореному зносу насоса.

Зрив подачі насоса

Виникає при зниженні дійсного кавітаційного запасу порівняно з необхідним при даній подачі. Це відбувається, як правило, під час пуску насоса на водовід з невеликим початковим тиском і виявляється у вигляді гідравлічних ударів, сильних поштовхів, тривалих знижень подачі та підвищених вібрацій.


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 126; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!