Засади досудового розслідування злочинів



Органи слідства за законодавством уповноважені проводити досудове слідство в кримінальних справах. Посадовими особами, які виконують цю функцію, є слідчі прокуратури, слідчі органів внутрішніх справ, а в справах про державні злочині — слідчі органів безпеки.

У кожному випадку виявлення ознак злочину слідчий зобов'язаний порушити кримінальну справу, організувати розкриття злочину, встановити винних осіб, захистити права та законні інтереси осіб, вжити заходів щодо усунення причин і умов вчинення злочину, відшкодування заподіяної шкоди. Для реалізації цих завдань слідчі органи наділено широкими повноваженнями. Вони приймають рішення з питань організації розслідування кримінальних справ як процесуально незалежні особи, доручають органам дізнання провадження розшукових і слідчих дій, вимагають від оперативних підрозділів активної участі в розкритті злочину.

Досудове слідство полягає в діяльності слідчих органів з пошуку, перевірки, дослідження, оцінки, використання встановлених фактів і доказів для захисту прав і законних інтересів громадян, підприємств, установ та організацій. Досудове слідство створює умови для належного розгляду та вирішення кримінальних справ у суді. Таким чином воно має сприяти здійсненню правосуддя.

Термін досудового слідства становить 2 місяці з моменту порушення кримінальної справи. За цей період слідчий встановлює наявність або відсутність складу злочину; він має обґрунтувати й довести предмет доказування. Важливою частиною є встановлення особи, яка вчинила злочин. Завершуючи розслідування, слідчий складає обвинувальний висновок і направляє матеріали справи прокуророві для їхнього затвердження та передачі до суду. Слідчий приймає також рішення про застосування примусових заходів медичного характеру, про закриття або зупинення провадження в справі. Термін досудового слідства може бути продовжено до 3 місяців (районним, міським або прирівняним до них прокурором), а в особливо складних справах — до 6 місяців (прокурором Автономної республіки Крим, прокурором області, міста Києва або їхніми заступниками). На більший термін досудове слідство може продовжити Генеральний прокурор України або його заступники у виняткових випадках.

 

 

Кадри служби безпеки України

Служба безпеки України - державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.

Кадри Служби безпеки України складають: співробітники-військовослужбовці, працівники, які уклали трудовий договір із Службою безпеки України, а також військовослужбовці строкової служби. До органів Служби безпеки України приймаються на конкурсній, добровільній і договірній основі громадяни України, здатні за діловими та моральними якостями, освітнім рівнем і станом здоров'я ефективно виконувати службові обов'язки. Критерії професійної придатності, зокрема юридичної обізнаності, визначаються кваліфікаційно-нормативними документами, які затверджуються головою Служби безпеки України.Держава забезпечує соціальний і правовий захист військовослужбовців і працівників Служби безпеки України.Військовослужбовці Служби безпеки України користуються політичними, соціально-економічними та особистими правами ісвободами, а також пільгами відповідно до Закону України "Просоціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхсімей", Закону “Про Службу безпеки України”, інших актів законодавства.

 

Повноваження Служби Безпеки України

Служба безпеки України, її органи і співробітники при виконанні покладених на них завдань наділені такими повноваженнями:-вимагати від громадян та посадових осіб припинення правопорушень і дій,що перешкоджають здійсненню повноважень СБУ, перевіряти документи, якіпосвідчують особу, проводити огляд осіб, їх речей і транспортнихзасобів, якщо є загроза втечі підозрюваного або знищення речовихдоказів;-подавати органам державного управління обов’язкові для розглядупропозиції з питань національної безпеки;-одержувати на письмовий запит керівника відповідного органу СБУ відміністерств, відомств, підприємств, установ, організацій, військових частин, громадян дані і відомості, необхідні для забезпечення державної безпеки України;-входити в порядку, погодженому з адміністрацією установ, організацій,підприємств і командуванням військових частин на їх територію і вслужбові приміщення;-мати слідчі ізолятори для утримання взятих під варту і затриманих осіб; -використовувати з наступним відшкодуванням витрат та збитківтранспортні засоби, які належать підприємствам, установам і організаціям, військовим частинам і громадянам для проїзду до місця події, припиненнязлочинів, переслідування та затримання осіб, які підозрюються в їхвчиненні, доставки до лікувальних установ осіб, що потребуютьтермінової медичної допомоги;виключно при безпосередньому припиненні злочинів, розслідування-яких віднесено законодавством до компетенції Служби безпеки України, переслідуванні осіб, що підозрюються у їх вчиненні, заходити вжилі, службові, виробничі та інші приміщення, на території і земельні ділянки та оглядати їх з наступним повідомленням прокурора протягом24 годин;-проводити гласні і негласні оперативні заходи у порядку, визначеному Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" -здійснювати співробітництво з громадянами України та іншими особами, в тому числі на договірних засадах,  дотримуючись при цьому умов добровільності і конфіденційності цих відносин;-користуватися на договірних засадах службовими приміщеннями підприємств, установ, організацій, військових частин, а також жилими та іншими приміщеннями громадян;

-направляти військовослужбовців Служби безпеки України для роботи наштатних посадах в інших установах, підприємствах і організаціях на час виконання конкретних завдань в інтересах розвідки,контррозвідки, боротьби з корупцією та організованою злочинноюдіяльністю;

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 98; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!