Предмет дисципліни «Суд, правоохоронні та правозахисні органи України». Її місце серед інших юридичних дисциплін.



П редмет навчальної дисципліни "Суд, правоохоронні та правозахисні органи України" – становть систему знань про компетенцію та засади (принципи) судової, правоохоронної та правозахисної діяльності, про напрями й завдання державних органів і служб у сфері охорони та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також про взаємодію між ними й державними органами різних гілок влади.

Ця дисципліна межує з такими правовими дисциплінами, як конституційне право, теорія держави й права, кримінологія, адміністративне право, кримінальне право, кримінально-процесуальне право і деякими іншими.

У курсі конституційного права висвітлено питання місця та значення правоохоронних органів у загальнодержавному механізмі, конституційні засади їх діяльності, охарактеризовано специфіку застосування норм Конституції як акта прямої дії.

Теорія держави і права є методологічною серед правових дисциплін; їй притаманний найвищий рівень теоретичних узагальнень, її поняття мають глобальний зміст і значення. Для навчальної дисципліни про суд, правоохоронні та правозахисні органи дуже актуальне вчення про функції держави й права,

Кримінологія дає поштовх правоохоронним органам для вивчення антисоціальних явищ, пошуку запобігання злочинності, розкриття й попередження злочинів як на рівні суспільства, так і на рівні середніх і малих соціальних груп, а також на індивідуальному рівні.

Норми адміністративного права створюють правову основу виконання правоохоронної функції як одного з напрямів державного управління.

Кримінальне право виконує охоронну функцію всіх правовідносин у випадку суспільно небезпечного посягання на них. Воно вивчає норми кримінального закону, а також практику застосування цих норм правоохоронними органами та судом, тобто їх дію.

 

Правове становище ДСГП. Порядок їх утворення, управління, реорганізації та ліквідації.

Спрямованість та ефективність судової та правоохоронної діяльності

У правоохоронній та судовій діяльності реалізується охоронна функція Української держави як публічної інституції.

Правовий зміст завдань стабілізує, впорядковує її. Існують п'ять основни х завдань: 1) збереження (охорона) існуючого конституційного ладу;

2) захист конституційних Прав і свобод громадян;

3)захист правомірних інтересів вітчизняного товаровиробника;

4)цілеспрямований розвиток систем судової та правоохоронної діяльності, зокрема поліпшення їх кількісних та якісних показників;

5)боротьба зі злочинністю.

У сучасних умовах правоохоронна діяльність дедалі більше застосовується як засіб управління та контролю

Правоохоронна діяльність — важлива складова внутрішньої політики, що здійснюється в державі. Вона є одним із продуктів внутрішньої політики держави, загальні засади якої визначає Верховна Рада України. На сучасному етапі правоохоронна діяльність закономірно забезпечує українське державотворення

Ефективність правового захисту залежить від здійснення організаційно-управлінської функції. Кожний напрям діяльності судів і правоохоронних органів має свою управлінську специфіку. На судові інстанції як на державні установи покладено й організаційно-управлінську функцію. Питання розгляду судових справ, виконання судових рішень, ведення діловодства та судової статистики, узагальнення судової практики, надання правової допомоги відповідно до міжнародних договорів, розгляд звернень громадян пов'язані з організацією судової діяльності.

 

Моральність та ефективність діяльності суду та правоохоронних органів

Моральною основою правоохоронної та судової діяльності має бути презумпція довіри до людини та громадянина. Моральність правоохоронної діяльності ефективна, коли вона сприяє досягненню мети правосуддя, а правосуддя відповідно впливає на правоохоронну діяльність як на засіб утвердження спокою й правопорядку. Поєднання моральності та ефективності випливає із засад правосуддя та конституційних засад охоронної діяльності, а саме:
а) додержання державними збройними формуваннями конституційного порядку;

б) невтручання в особисте й сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією;

в) правова, матеріальна та моральна реабілітація громадянина, якому завдано шкоди діями органів державної влади.

Отже, фактор моральності значно впливає на соціальну ефективність діяльності суду й правоохоронних органів.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!