Дослідження І.Пулюя в галузях фізики



Автор першого підручника з фізики Українською мовою

Автором першого підручника з фізики українською мовою є Іван Павлович Пулюй.Народився майбутній вчений 2 лютого 1845 року в містечку Гримайлів, Тернопільська область, Україна Королівство Галичини та Володимирії, Австрійська імперія в греко-католицькій родині заможного й освіченого господаря Павла Пулюя і його дружини Катерини (з дому Бурштинська).  Початкову школу закінчив у Гримайлові й вступив до Тернопільської класичної гімназії,[1] де разом з братами Олександром та Володимиром Барвінськими став співзасновником[2][3] та активним діячем таємного товариства української молоді «Громада». Такі Товариства на той час набули значного поширення в Галичині, перейнявши естафету від «Громад», які постали в багатьох містах Наддніпрянської України. Тернопільський клас — «Громада» збирався тричі на тиждень після обіду на тематичні засідання: в середу (історія), суботу (література) й неділю (декламація і читання слова Божого). Великий вплив на гімназійну молодь мала поезія Тараса Шевченка.

 

Після закінчення гімназії 1865 року Пулюй був уже сформованою особистістю, патріотом, який твердо знав мету свого життя й розумів, що має робити для її осягнення. Промовистий факт: будучи ще студентом першого року навчання, він переклав українською мовою підручник з геометрії для українських гімназій, хоч на той час таких ще не було. Цього ж 1865 року Іван Пулюй вступив до Греко-католицької духовної семінарії[a] у Відні, де поєднував навчання з перекладами духовної літератури українською мовою і з цього приводу 1869 року вперше зустрівся з Пантелеймоном Кулішем у Відні. У 1868 року разом з іншими українськими студентами-громадівцями заснував у Відні легальне студентське товариство «Січ», діяльність якого згодом високо оцінив Іван Франко.

 

В останній рік навчання в духовній семінарії Пулюй відвідував лекції з математики, фізики та астрономії у Віденському університеті. Ці науки настільки його захопили, що він вирішив не висвячуватися на священика, а стати студентом філософського факультету цього університету. Навчання тривало упродовж 1869—1872 років, а в 1872—1874 р. Пулюй уже працює науковцем у фізичній лабораторії професора фон Лянґа. У 1874 році видрукував перші дві статті, присвячені експериментальному дослідженню залежності внутрішнього тертя повітря від температури, в журналі «Доповіді Віденської академії наук».

 

У 1874—1875 роках викладав фізику, механіку та математику у Військово-морській академії в місті Фіюме (нині Рієка, Хорватія). Там сконструював прилад для вимірювання механічного еквівалента теплоти, який став широко відомим у науковому світі й у 1878 році був відзначений срібною медаллю на Всесвітній виставці в Парижі. У 1875—1876 роках Пулюй як стипендіат австрійського Міністерства освіти навчався і працював у Страсбурзькому університеті, в фізичному інституті професора Августа Кундта. У 1876 році захистив дисертацію «Залежність внутрішнього тертя газів від температури» і здобув ступінь доктора філософії Страсбурзького університету.

 

Повертається до Відня і в 1876—1883 роках працює асистентом і приват-доцентом у приват-доцентом у Віденському університеті. У 1880—1882 роках у «Доповідях Віденської академії наук» вийшли у світ чотири важливі статті Пулюя, присвячені катодним променям, якій же період припадає початок активної роботи Пулюя в новій галузі — електротехніці. У 1881 році на Всесвітній електротехнічній виставці в Парижі сконструйовані Пулюєм електричні апарати відзначено дипломами.

Дослідження І.Пулюя в галузях фізики

Одним з найголовніших відкриттів Пулюя є відкриття так званих Х-променів,які він винайшов ще за 14 років до відкриття їх німецьким вченим Вільгельма Рентгена.

 

 

На фото показано один з перших знімків щура,зроблених Іваном Пулюєм. Явищами, породжуються електричним струмом в вакуумі, Іван Пулюй зацікавився ще в Страсбурзькому університеті. Освоївши ремесло склодува, він видував скляні трубки як для своїх дослідів, так і для потреб колег-фізиків. Потоваришував з ним Нікола Тесла, також в цей час стажувався у професора А. Кундта, перейняв у Пулюя мистецтво виробництва трубок. Іван Пулюй та Нікола Тесла, провівши цілий ряд досліджень з газорозрядними трубками, на думку багатьох істориків науки і вчених-фізиків, виявилися ближче всіх до розгадки природи випромінювання, що породжується катодними променями. Повернувшись зі Страсбурга до Відня, Іван Пулюй продовжив займатися вивченням явищ в трубках. У 1880-1882 роках він докладно описав видимі катодні промені. Деякий час серійно випускалося пристрій, відоме як «лампа Пулюя», що становило газорозрядну лампу.Пулюй вніс великий вклад на першому етапі дослідження рентгенівських променів, оскільки конструкція розроблених ним освітлювальних катодних трубок була зручна для використання в якості рентгенівських джерел (зокрема, цьому сприяло наявність антикатода). Так, перша стаття Пулюя про походження рентгенівських променів і його фотографічний дії була подана в Доповіді Віденської академії наук вже 13 лютого 1896 (повідомлення Рентгена "Про новий тип випромінювання» датовано 28 грудня 1895 г.). У січні 1896 року Пулюй вже зробив ряд якісних рентгенівських фотографій (рентгенографія застреленої морської свинки опублікована 31 січня 1896 г.), в лютому цього року він провів публічну демонстрацію нових променів і зроблених з їх допомогою фотографій різних частин тіла і предметів в футлярах. Пулюй першим виявив появу електропровідності в газах, що опромінюються рентгенівськими променями, і був одним з перших фізиків, що показали можливість використання цих променів в медичній діагностиці. Він першим зробив знімок всього людського скелета цілком.

 

 

Наукові твори Івана Пулюя

Хоч Іван Пулюй був видатним вченим,винахідником,одним з його улюблений занятть був переклад релігійних праць із стародавніх мов.  Життя Івана Пулюя пройшло в основному за межами України. Але помислами і добрими справами він залишався серед свого народу, співпереживав за його долю, підносив його велич . Сьогодні ім’я вченого свiтової слави Iвана Пулюя назавжди повертається iз забуття, як символ iнтелектуальної могутностi українського народу і орiєнтир майбутнiх звершень нашої держави.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 535; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!