Глава 21 Адміністративно-правове регулювання і державне управління у сфері юстиції



 

Загальна характеристика державної правової політики

Відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються у нашій державі найвищою соціальною цінністю. На досягнення цієї мети та гарантування прав і свобод людини спрямовані основні зусилля органів державної влади України, передусім органів юстиції.

Правова політика — один із найважливіших видів державної політики. Ось чому не можна зрозуміти суті правової політики, не знаючи, що таке політика взагалі.

Аристотель визначав політику як мистецтво управління державою. Демокріт вважав таке мистецтво найвищим із мистецтв. У XIX ст. ідеї Аристотеля і Демокріта були розвинуті М. Вебером, В. Гумбольдтом, К. Марксом, Ф. Енгельсом. Сучасні політологи, спираючись на мислителів минулого, підкреслюють, що політика — це також мистецтво можливого, мистецтво компромісів, узгодження бажаного та об'єктивно досяжного.

Російські дореволюційні юристи М. Коркунов, Л. Петражицький розглядали правову політику як прикладну науку, яка покликана визначати чинне законодавство і сприяти виробленню більш досконалого права. Сучасний зміст цієї правової категорії набагато складніший і ширший. Правова політика — особлива форма вираження державної політики, це засіб юридичної легітимації, закріплення і здійснення політичного курсу країни, органів державної влади. Правова політика — це передусім правова категорія, тобто найбільш загальне типове поняття, що вживається у праві, є засобом конструювання і розуміння права як системного утворення для регулювання суспільних відносин, тобто взаємопов'язана із системою права загалом.

Відтак, державна правова політика — це засновані на загальних та специфічних закономірностях розвитку національної правової системи принципи, стратегічні напрями та шляхи створення і реалізації правових норм, це діяльність суб'єктів політичної системи, спрямована на забезпечення прав і свобод людини та громадянина.

На сьогодні головним завданням державної правової політики є нормативно-правове забезпечення реформ.

Основними принципами правової політики, на основі яких вона повинна розроблятися та здійснюватись, є: пріоритетність прав людини як найвищої соціальної цінності; соціальна зумовленість; справедливість; легітимність та демократичний характер; відповідність основним положенням законодавства Європейського Союзу та міжнародного права; гласність; наукова обґрунтованість; стійкість і прогнозованість.

З метою забезпечення ефективної державної правової політики, основним призначенням якої є забезпечення прав та свобод громадян, на сьогодні в Україні назріла необхідність розробки та прийняття Загальної концепції правової політики. Така концепція повинна закріпити провідне місце Міністерства юстиції України в системі центральних органів виконавчої влади, а також його територіальних органів у забезпеченні реалізації державної правової політики, окреслити форми його діяльності в цій сфері. Виходячи з потреби реформування органів юстиції, необхідно передбачити серед основних завдань прийняття закону про органи юстиції.

При цьому слід зазначити, що незалежно від сталості терміна «юстиція»[64], форми і методи державного управління в цій сфері змінюються на кожному етапі розвитку суспільства та розкриваються через механізм реалізації державної правової політики.

Спільними засадами їх діяльності є служіння торжеству правосуддя, законності й справедливості, забезпеченню прав громадян. Органами державного управління в цій галузі є органи юстиції.

Організація державного управління у сфері юстиції

Державна правова політика формується Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, іншими органами державної влади. У формуванні цієї політики беруть участь політичні партії, громадські організації, рухи, об'єднання, а також громадяни, як безпосередньо, так і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Відповідно до Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2006 p. № 1577[65], Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної правової політики.

Основними завданнями Мін'юсту є:

• забезпечення реалізації державної правової політики та політики у сфері адаптації законодавства України до законодавства ЄС;

• підготовка пропозицій щодо проведення правової реформи, сприяння розвитку правової науки;

•  забезпечення захисту прав і свобод людини і громадянина у визначеній сфері;

• підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства, його систематизація, розроблення проектів нормативно-правових актів та міжнародних договорів України з правових питань, проведення правової експертизи проектів нормативно-правових актів, державна реєстрація нормативно-правових актів, ведення Єдиного державного реєстру таких актів;

• планування за пропозиціями інших центральних органів виконавчої влади законопроектної роботи та роботи з адаптації законодавства України до законодавства ЄС, координація нормотворчої діяльності центральних органів виконавчої влади та контроль за провадженням такої діяльності;

• координація роботи з виконання Загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС;

• організація виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) відповідно до законів, робота з кадрами, експертне забезпечення правосудця;

• організація роботи нотаріату та органів реєстрації актів громадянського стану;

• розвиток правової інформатизації, формування у громадян правового світогляду;

• здійснення міжнародно-правового співробітництва.

До структури центрального апарату Міністерства юстиції входять 18 департаментів, 8 управлінь, 3 самостійні відділи, Секретаріат Урядового уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини. Крім того, у складі Міністерства юстиції функціонує один урядовий орган державного управління — Державний департамент з питань адаптації законодавства.

Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління юстиції Мін'юсту в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також районні, районні у містах, міські (міст обласного значення) управління юстиції, підприємства, установи та організації, що належать до сфери його управління.

Районні та міські (міст обласного значення) управління юстиції можуть бути об'єднані у міськрайонні управління юстиції, а районні у містах (крім міст Києва та Севастополя) — у міжрайонні управління юстиції за рішенням міністра юстиції.

До сфери управління Міністерства юстиції належать:

• Центр правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України;

•  Головне державне об'єднання правової інформації Міністерства юстиції України;

• Державне підприємство «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України.

В Україні триває поетапне здійснення державно-правової реформи, яка передбачає й реформування системи органів виконавчої влади, зокрема, здійснюється стрімке реформування Міністерства юстиції України, місцевих органів юстиції розширення їх повноважень і сфери діяльності. Визначено такі пріоритети діяльності Міністерства юстиції на поточний період:

• реформування системи правосуддя з метою забезпечення доступності судочинства, справедливості судової процедури та ефективності судового захисту;

• створення правових засад для запобігання та протидії корупції;

• реформування кримінальної юстиції та кримінально-виконавчої системи;

• забезпечення прозорості та ефективності системи примусового виконання рішень судів, інших органів (посадових осіб);

• формування системи безоплатної правової допомоги;

• удосконалення системи захисту інтересів держави в судах України;

• реформування нотаріату.

На сучасному етапі правовий статус системи органів юстиції потребує законодавчого врегулювання. Ці питання покликаний вирішити Закон «Про органи юстиції», проект якого розроблений Мін'юстом. Закон має на меті визначити принципи діяльності, структуру та компетенцію органів юстиції, особливості діяльності державної служби в органах юстиції.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!