Державний контроль у сфері промисловості



Державний контроль у сфері промисловості відповідно до чинного законодавства здійснюють передусім органи державного управління, контрольні повноваження яких закріплені в різних нормативно-правових актах: законах, положеннях про відповідні міністерства, відомства, державні комітети, актах, що затверджують статути об'єднань, підприємств та ін. Надгалузевий контроль також здійснюють Кабінет Міністрів України, управління промислової політики місцевих державних адміністрацій.

Державний контроль у промисловості здійснюють і спеціальні контролюючі органи за відповідними напрямами своєї діяльності.

Зокрема, органи державної контрольно-ревізійної служби в Україні ревізують правильність ведення грошової та бухгалтерської документації, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей; стан їх збереження; повноту оприбуткування; правильність витрачання і збереження валютних коштів тощо.

Органи державної податкової служби в Україні здійснюють контроль за: дотриманням промисловими підприємствами законодавства про податки; обчисленням і сплатою промисловими підприємствами податків та інших обов'язкових платежів до бюджету; сплатою інших платежів; валютними операціями; порядком розрахунків із споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем і товарно-касових книг; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької діяльності тощо.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища.. України (Мінприроди) контролює дотримання промисловими підприємствами природоохоронного законодавства, зокрема: здійснює державну екологічну експертизу; видає дозволи на захоронения (складування) промислових та інших відходів підприємств, контролює викиди шкідливих речовин у навколишнє природне середовище, спеціальне використання природних ресурсів; обмежує чи зупиняє (тимчасово) діяльність підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища та ін.

Посадові особи Державної екологічної інспекції, яка діє у складі Мінприроди, за результатами перевірок обмежують чи тимчасово припиняють в установленому порядку діяльність підприємств, установ і організацій та експлуатацію об'єктів (у тому числі будівництво, реконструкцію та розширення об'єктів), подають до Мінприроди пропозиції щодо припинення діяльності цих підприємств, установ і організацій у разі порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; опломбовують приміщення, устаткування та апаратуру підприємств, установ, організацій та об'єктів, щодо яких було прийняте в установленому порядку рішення про обмеження чи тимчасове припинення їх діяльності; перевіряють документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи тощо); складають акти перевірки і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядають справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; дають обов'язкові для виконання приписи з питань, що належать до її повноважень тощо.

Міністерство праці та соціальної політики України (Мінпраці) здійснює контроль за виконанням Мінпромполітики, іншими органами управління промисловістю законодавства про працю, зайнятість і соціальний захист населення та вносить їм пропозиції про припинення дії наказів і рішень з цих питань, якщо вони суперечать чинному законодавству, а в необхідних випадках вносить відповідним органам управління промисловістю пропозиції про їх скасування.

Державний контроль за дотриманням законодавства про працю на промислових підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності здійснює Державний департамент нагляду за додержанням законодавства про працю (Держнаглядпраці), який є урядовим органом державного управління і діє у складі Мінпраці. Держнаглядпраці організовує виконання актів законодавства та здійснює систематичний контроль за їх реалізацією.

Важливе місце серед контролюючих органів у сфері промисловості належить АМК — державному органу, який покликаний забезпечувати відповідно до його компетенції державний контроль за дотриманням антимонопольного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень, сприяти розвитку добросовісної конкуренції в усіх сферах економіки.

Державний контроль за діяльність промислових підприємств здійснюють і інші спеціальні контролюючі органи, а саме органи: державної статистики; з питань технічного регулювання та споживчої політики; державного контролю за цінами; енергозбереження; фінансового контролю та ін.

Своєрідним чином здійснюється контроль за діяльністю промислових підприємств у ході ліцензування їх діяльності. Адже таке ліцензування необхідне не лише для дотримання економічної безпеки країни, а й для якісного виробництва продукції, необхідних норм у торгівлі, наданні послуг і виконанні ряду робіт. Йдеться про широкий спектр підприємницької діяльності, починаючи від медичної практики і переробки відходів до виробництва зброї, дорогоцінних металів, технічного захисту інформації тощо.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!