Анафілаксія-етіологія, патогенез, принципи надання невідкладної допомоги при анафілаксії



Анафілактичний шок(анафілаксія) - це алергічна реакція негайного типу у відповідь на введення лікарських препаратів, сироваток, вакцин, а також на укуси комах чи змій.

Перші симптоми починається анафілактичного шоку - занепокоєння, почуття страху, пульсуючий головний біль, оніміння губ і особи, запаморочення, шум у вухах, холодний піт, втрата свідомості. У деяких випадках відзначається різко виражений свербіж шкіри з наступним набряком Квінке або кропив'янкою. З'являється задишка, відчуття стиснення в грудях (наслідок спазму бронхів або алергічного набряку гортані), а також симптоми порушення функції шлунково-кишкового тракту у вигляді нападоподібний болю в животі, нудоти, блювоти, проносу. Можливі також такі явища: піна з рота, судоми, мимовільні сечовипускання і дефекація (стілець), кров'янисті виділення з піхви. Знижується артеріальний тиск, пульс ниткоподібний. У випадках анафілактичного шоку, викликаного з втратою свідомості, хворий може загинути протягом 5-30 хвилин від задухи або через 24-48 годин і більше у зв'язку з важкими незворотними змінами життєво важливих органів. Іноді смертельний результат може настати і значно пізніше у зв'язку із змінами в нирках (гломерулонефрит), в шлунково-кишковому тракті (кишкові кровотечі), в серце (міокардит), в мозку (набряк, крововилив) та інших органах. Часто при шоку спостерігається двухфазность: після деякого поліпшення стану знову відбувається зниження артеріального тиску. Тому хворі, які перенесли анафілактичний шок, повинні не менше 12 днів перебувати в стаціонарі.

Залежно від того, які органи ушкоджують при шоку в найбільшою мірою, виділяють кілька форм цього стану. Типова форма анафілактичного шоку протікає зі зниженням артеріального тиску, порушенням свідомості, дихальною недостатністю, шкірними реакціями і судомами. При гемодинамічно варіанті на перший план виступають порушення функції серцево-судинної системи: сильні болі за грудиною, глухість тонів серця, зниження тиску. Вимагає диференціального діагнозу з іншими захворюваннями серця. При асфиксический варіанті провідне місце в клініці займає дихальна недостатність з набряком гортані, спазмом бронхів, набряком легенів. Цей варіант шоку частіше розвивається при попаданні алергену з їжею. Необхідно диференціювати з чужорідним тілом бронхів. Церебральний варіант анафілактичного шоку ізольовано спостерігається рідко. Для нього характерне порушення функції центральної нервової системи: збудження, судоми, порушення ритму дихання, епілептичний статус із зупинкою дихання і серця. При абдомінальній формі шоку розвивається клініка "гострого" живота. Такі хворі можуть потрапити на операційний стіл з підозрою на гостру хірургічну патологію.Лікування анафілактичного шоку на догоспітальному етапі

1. Негайно припинити подальше поступання в організм алергізуючих речовин:

а) припинити введення ліків;б) накласти джгут проксимальніше місця ін'єкції або укусу комах;в) місце введення алергену обколоти 0.1% розчином адреналіну гідрохлориду (0.3-0.5 мл) або 1% розчином мезатону, розведеного в3-5 мл ізотонічного розчину натрію хлориду;г) у випадку потрапляння алергізуючих речовин на слизові (ніс або очі)слід промити їх проточною водою та закапати розчином адреналіну, при вживанні харчового або лікарського алергену через рот – необхідно положити дитину на бік, промити шлунок теплою водою, дати проносне;д) якщо анафілактичний шок викликаний пеніциліном, внутрім'язово вводять пеніціліназу в дозі 1 000 000 ОД.2. Для профілактики аспірації блювотними масами, дитину вкладають на бік, висунувши нижню щелепу вперед і здійснюють евакуацію шлункового вмісту зондом.3. Хворого зігрівають грілками, забезпечують доступ свіжого повітря, проводять оксигенотерапію.4. Негайно вводять глюкокортикоїди: преднізолон (3-5 мг/кг) , гідрокортизон 5-Ю мг/кг у вену або в м'яз.

5. Паралельно у м'яз вводять антигістамінні препарати: піпольфен, димедрол, супрастін.6. Закритий масаж серця, штучна вентиляція легень при необхідності.7. Термінова госпіталізація у реанімаційне відділення.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 113; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!