Культурна соціалізація особистості.



Включення індивіда в культуру, формування особистості припускає засвоєння цілісної картини світу, цілісного образу людини в світі. Культура охоплює всі засоби і механізми діяльності, цінності і творчі потенціали людини. В найширшому, абстрактному сенсі культура є способом реалізації сутнісних сил людини, формою і змістом соціокультурного розвитку людини, збагачення духовного світу, реалізації здібностей і ціннісних орієнтації. Культура не лише твориться людиною, а й сама творить духовний формат індивіда. Гуманістичний зміст культури полягає не тільки у створенні цінностей, що поповнюють скарбницю культури, а й у тих змінах, що супроводжують особистість у процесі їхнього освоєння й перетворення. Розкрити технологію і мову культури - значить наблизитися до її розуміння, опанувати її способом діяльності. Культура виступає в якості фактору регуляції діяльності людини, координації її зусиль і здібностей, знань і умінь, керування суспільними процесами й особистим способом життя.

Охарактеризувати види депривації та й вплив на соціалізацію.

Депривація - це психічний стан, коли суб'єкт не має змоги задовольняти деякі свої основні (життєві) психічні потреби достатньою мірою впродовж тривалого часу. Тобто йдеться про втрату чогось такого, що необхідно індивіду для задоволення певних важливих потреб.

Різні форми психічної депривації в житті трапляються одночасно. Ізольовано виявити їх можна лише експериментально.

Найчастіше виокремлюють такі форми психічної депривації:• депривація стижульна (сенсорна). • депривація значень (когнітивна): занадто мінлива хаотична структура зовнішнього світу без чіткого упорядкування і зміст.

• депривація емоційного ставлення (емоційна): недостатня можливість для встановлення інтимного емоційного ставлення до якої-небудь особи.• депривація ідентичності (соціальна): обмежена можливість для засвоєння самостійної соціальної ролі.

За змістом, на наш погляд, депривацію можна поділити на:

• сенсорну;• емоційну;• психомоторну;• духовну;• соціальну;• пізнавальну;• психокультурну.

За тривалістю депривація буває:

• короткотривалою• затяжною• довготривалою

Будь-яка депривація має різні рівні розвитку: високий, середній, низький.

Високий рівень депривації наявний, коли ізоляція людини досягла повної замкнутості. Середній - коли взаємодія людини із зовнішнім психічним відповідного характеру здійснюється або рідко, час до часу та в малому обсязі; низький - коли взаємодія із зовнішнім психічним відповідного характеру здійснюється систематично, хоча й не в повному обсязі та не активно. СЕНСОРНА ДЕПРИВАЦІЯ - це тривале, більш-менш повне позбавлення людини сенсорних вражень. Обмежуючи кількість і якість духовного, емоційного і фізичного навантаження - це призводить, до духовної, емоційної та психомоторної депривації. СОЦІАЛЬНА ДЕПРИВАЦІЯ - це відхилення від реальних соціальних норм у суспільстві та в різних соціальних спільнотах. Соціальна депривація суттєво залежить від ступеня задоволення потреб людини. Точніше, вона виникає тоді, коли потреби задовольнити неможливо або їх задовольняють частково, однобічно тощо.

Роль потреб у формуванні соціальної поведінки. Формування соціальної поведінки в умовах соціалізації особистості.

Елементами соціально-психологічної поведінки особистості є: соціально окреслена мета її діяльності; соціальні статуси" позиції і виконувані соціальні ролі; зумовлені статусами і ролями очікування; норми і цінності (культура), якими вона керується в процесі діяльності. Становлення особистості в соціумі з погляду соціальної психології не-можливе поза суспільними відносинами, поза взаємодією з групою, спілкуванням і діяльністю. Людина розвивається у взаємодії з навколишнім се-редовищем, проте життя її є індивідуальним надбанням, а процес розвитку особистості завжди -- глибоко неповтор-ним явищем. Завдяки соціалізації людина залучається до сус-пільства, засвоюючи звичаї, традиції і норми певної соціальної спільноти, відповідні способи мислення, властиві даній культурі, взірці поведінки, форми ра-ціональності та чуттєвості.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 85; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!