РОЗВИТОК ПЕРСОНАЛУ ПІДПРИЄМСТВА В КОНТЕКСТІ МЕНЕДЖМЕНТУ



ЗНАНЬ

 

Парило Ирина Parilo Irina
РАЗВИТИЕ ПЕРСОНАЛА ПЕРЕДПРИЯТИЯ В КОНТЕКСТЕ МЕНЕДЖМЕНТА ЗНАНИЙ STAFF DEVELOPMENT COMPANY IN THE CONTEXT OFKNOWLEDGE MANAGEMENT

 

Актуальність. На рубежі ХХ і ХХІ століть спостерігаються якісно нові зміни в економічних процесах. За яскравим виразом П.Друкера, більшість ресурсів перестають бути специфічними. «Самий головний ресурс, що відрізняє бізнес та забезпечує вирішальні конкурентні переваги, — це специфічні виробничі та управлінські знання, які використовуються при веденні бізнесу» [1]. За таких умов більшість підприємств зіштовхується з проблемою браку необхідних знань у потрібний момент для забезпечення своєї конкурентоспроможності. Але з іншого боку, як свідчать результати проведених досліджень, менеджмент вітчизняних підприємств має занадто загальне уявлення про саму концепцію управління знаннями та, відповідно, не володіє технологіями її впровадження.

Постановка проблеми. Метою цієї статті є визначення основних теоретичних засад розвитку персоналу сучасного підприємства та виявлення передумов, що мають скластися в організації, для формування середовища управління знаннями.

Результати дослідження. Завдання забезпечення підприємства необхідними знаннями для формування та підтримання конкурентних переваг можна вирішити, обравши один із двох альтернативних варіантів [2]. Перший передбачає залучення працівників високої кваліфікації ззовні. Він потребує менших капіталовкладень, але пов'язаний із більшим ризиком. Адже відсутні будь-які гарантії якості залученого людського капіталу, а також не завжди пропозиція робочої сили у будь-який момент часу зможе задовольнити кваліфікаційні вимоги компанії. Другий варіант передбачає використання вже наявних внутрішніх трудових ресурсів – персоналу підприємства. Завдання ж організації полягає в тому, щоб мотивувати людину навчатися, розвивати власний потенціал та модифікувати поведінку в потрібному напрямку.

В організації, що обирає шлях розвитку персоналу, знання збільшується у геометричній прогресії, що потребує створення, впровадження та розвитку системи управління знаннями. Узагальнюючи різні підходи до трактування сутності цього поняття слід погодитись, що управління знаннями (надалі УЗ) – це сукупність стратегій і процесів, пов'язаних з виявленням, придбанням, розповсюдженням, використанням, контролем знань та обміном ними для забезпечення конкурентоспроможності бізнесу [3, с. 86].

При створенні середовища УЗ компанія може дотримуватись однієї із двох стратегій, можливих в контексті розвитку персоналу: 1) постійне навчання персоналу та передача досвіду, що призводить до акумуляції існуючого в компанії знання; 2) активізація особистісного потенціалу працівників для генерації нових ідей.

Реалізація концепції розвитку персоналу передбачає створення гнучкої, конкретної системи професійного та організаційного навчання, зорієнтованої на вирішення стратегічних завдань організації. Політика навчання персоналу в компанії повинна мати чітко виражений системний характер. Системності при навчанні персоналу, на наш погляд, можна досягти при наявності двох умов, а саме: 1) сформованої політики навчання й 2) структурного забезпечення навчальних процесів.


 

Дослідники виділяють чотири типи політики навчання персоналу в сучасних організаціях [4]: функціональний, проблемно-орієнтований, перспективно-орієнтований та креативний. Функціональна політика навчання більшою мірою зосереджена на підвищенні кваліфікації окремих співробітників, ніж на розвитку персоналу, і нарощуванні інтелектуального капіталу організації в цілому. Результатом проблемно-орієнтованої політики навчання є формування механізму рішення проблем міжфункціональної взаємодії відділів і співробітників. Проте за такої політики навчання немає орієнтації на перспективу розвитку компанії й персоналу. У компаніях з перспективно-орієнтованою політикою навчання учаться насамперед топ-менеджери й ключові фахівці, що визначають напрямки розвитку організації. Така політика навчання персоналу спрямована більшою мірою на досягнення інтересів організації. У компаніях, де превалює креативна політика навчання, створюються робочі групи, що самонавчаються та групи, в середині яких процес навчання дійсно є безперервним. Підтримуючі креативні навчальні проекти, які «розхитують» стереотипи організаційної поведінки, компанія має змогу по-новому поглянути на себе і на своє зовнішнє оточення. Слід, наголосити, що не варто принципово проводити чітку межу між даними типами політики навчання. Лише комплексне використання даних типів політики навчання дасть змогу організації сформувати дійсно кваліфікований мотивований персонал, який стане ключовим фактором успіху її розвитку.

Українські компанії вже мають досвід впровадження новітніх технологій розвитку персоналу, про що свідчать репутаційні дослідження, зокрема рейтинг найкращіх у 2007 році компаній, що навчають, складений діловим журналом «Навчання персоналу» за підтримки консалтингової компанії Deloitte [5].

Висновки. Таким чином, можна впевнено говорити про те, що на сучасних підприємствах впровадження, підтримання та розвиток системи управління знаннями, коли головний акцент робиться на персонал та активізацію людських ресурсів, створює можливість перетворити інформацію, якою володіє кожний окремий співробітник компанії, у стратегічний нематеріальний актив, який і буде ключовим фактором успіху у конкурентній боротьбі в умовах розвитку нової економіки.

ЛІТЕРАТУРА

1. Друкер П. Задачи менеджмента в ХХІ веке: Уч. пос. / Питер Ф. Друкер: Пер. с англ. – М. : Издательский дом «Вильямс», 2000. – 272 с.

2. Гаврилова Т. Бизнес держится на знаниях, сам того не зная / Т. Гаврилова, Л. Григорьев // Персонал-Микс. - 2004. - №2. – С. 12-16.

3. Мильнер Б.З. Управление знаниями в корпорациях: Учебное пособие / Мильнер Б.З., Румянцева З.П., Смирнова В.Г., Блинникова А.В.; Под ред. Б.З.Мильнера. – М.: Дело, 2006. – 304 с.

4. Солтицкая Т. А. Политика обучения персонала в российских компаніях / Т. А. Солтицкая // Российский журнал менеджмента. – 2004. - Том 3, №2. – С. 155-174.

5. Рейтинг "Лучшие обучающие компании Украины" [Электронный ресурс] // Официальний сайт журнала HRMagazine. – Режим доступа:  http://hrmagazine.com.ua/Luchshie_obuchayuschie_kompanii


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 171; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!