Особливості діяльності фінансових установ, що надають фінансові послуги на фондовому ринку



Фінансовими установами, що надають фінансові послуги на фондовому ринку є інститути спільного інвестування, компанії з управління активами та торговці цінними паперами. Ведення реєстру фінансових установ, що здійснюють діяльність на фондовому ринку, та ліцензування їх діяльності забезпечується Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

Реалізацію фінансових послуг зі спільного інвестування забезпечують інститути спільного інвестування та компанії з управління їх активами.

Інститути спільного інвестування здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)" від 15.03.2001 р. Інвестиційні фонди та взаємні фонди інвестиційних компаній, які були створені до набрання чинності цим Законом, зобов'язані ліквідуватися після закінчення терміну, на який вони були створені, чи прийняти рішення про реорганізацію в корпоративний або пайовий інвестиційний фонд.

Інститут спільного інвестування (ІСІ) – це корпоративний або пайовий інвестиційний фонд, який провадить діяльність, пов'язану з об'єднанням (залученням) грошових коштів інвесторів з метою отримання прибутку від вісладення їх у цінні папери, корпоративні права та нерухомість. Корпоративний інвестиційний фонд створюється у формі відкритого акціонерного товариства та здійснює випуск акцій для об'єднання грошових коштів своїх учасників. Пайовий інвестиційний фонд не є юридичною особою, а являє собою активи, що належать інвесторам на правах спільної часткової власності. Управління активами пайового фонду здійснює компанія з управління активами. Для об'єднання грошових коштів інвесторів вона здійснює випуск інвестиційних сертифікатів фонду. У результаті розміщення цінних паперів, випущених інститутом спільного інвестування, формується спільний фонд грошових коштів, який використовується на потреби інвестування.

Інститути спільного інвестування залежно від порядку здійснення діяльності можуть бути відкритого, інтервального та закритого типу. Відкритий ІСІ (або компанія з управління його активами) приймає на себе зобов'язання здійснювати викуп емітованих ним цінних паперів у будь-який час на вимогу інвесторів. ІСІ інтервального типу зобов'язується здійснювати викуп емітованих ним цінних паперів протягом обумовленого у проспекті емісії строку, але не рідше одного разу на рік. ІСІ закритого типу не бере на себе зобов'язань щодо викупу емітованих цінних паперів до моменту його реорганізації або ліквідації.

Інститути спільного інвестування можуть бути строковими і безстроковими. Строковий ІСІ створюється на певний строк, встановлений у проспекті емісії, після закінчення якого зазначений ІСІ ліквідується або реорганізується. Безстроковий ІСІ створюється на невизначений строк. Закриті ІСІ можуть бути лише строковими.

Залежно від особливостей формування портфеля активів інститути спільного інвестування можуть бути диверсифікованого та недиверси-фікованого видів. У разі якщо недиверсифікований ІСІ закритого типу здійснює виключно приватне розміщення цінних паперів власного випуску та активи якого більш ніж на 50 відсотків складаються з корпоративних прав та цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій біржі або у торговельно-інформаційній системі, він вважається венчурним фондом.

Доходи інститутів спільного інвестування формуються за рахунок дивідендів та інших надходжень на цінні папери, що перебувають у власності фондів. Прибуток, одержаний за результатами фінансового року, підлягає розподілу між учасниками та засновниками ІСІ.

Заданими Української асоціації інвестиційного бізнесу ринок послуг зі спільного інвестування станом на кінець червня 2006 року представлений 383 інститутами спільного інвестування. їх розподіл за видами наведений у таблиці 4.5.

Таблиця 4.5.

Чисельнім склад інститутів спільного інвестування на 30.06.2006р.

Вартість активів інститутів спільного інвестування на кінець червня 2006 р. становила 6162,6 млн. грн. Серед них 5712 млн. грн. або 92,7 % становлять активи венчурних фондів, 390,6 млн. грн. або 6,3 % - активи закритих невенчурних фондів, 31,9 млн. грн. або 0,6 % - активи інтер-вальних ІСІ, 28,1 млн. грн. або 0,4 % - активи відкритих ІСІ. В структурі активів інститутів спільного інвестування переважають цінні папери (53,8 %).

Управління активами інститутів спільного інвестування та недержавних пенсійних фондів відповідно до українського законодавства, здійснюють компанії з управління активами.

Компанія з управління активами - це господарське товариство, яке здійснює професійну діяльність з управління активами на підставі ліцензії, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Частка держави в статутному капіталі компанії з управління активами не може перевищувати 10 відсотків. Компанія з управління активами не може поєднувати діяльність з управління активами з іншими видами професійної діяльності, крім ведення реєстру власників іменних цінних паперів відкритого інвестиційного фонду та/або діяльності з адміністрування недержавного пенсійного фонду.

Розмір статутного капіталу компанії, яка здійснює управління активами ІСІ, має бути повністю сплаченим і становити на день реєстрації суму, еквівалентну не менш ніж 200 тис. євро за офіційним обмінним курсом НБУ, а особи, яка здійснює управління активами пенсійного фонду - не менш ніж 300 тис. євро.

Компанія з управління активами несе майнову відповідальність за збитки, що були завдані фонду її діями або бездіяльністю і відшкодовує втрати за рахунок власного резервного капіталу.

Винагорода компанії з управління активами за здійснення своєї професійної діяльності встановлюється у співвідношенні до вартості чистих активів фондів і сплачується грошовими коштами.

Ліцензування діяльності компаній з управління активами здійснюється уповноваженим державним органом за поданням саморегулівної організації, яка об'єднує компанії з управління активами. Така само-регулівна організація має право одержувати звітність, складену компаніями з управління активами, з метою її контролю, узагальнення та аналізу.

Ліцензія компанії з управління активами може бути анульована у таких випадках: здійснення компанією іншої професійної діяльності, неодноразового грубого порушення законодавства, що заподіяло значну шкоду інвесторам, не провадження компанією з управління активами діяльності протягом двох років.

У 2005 році управління активами інститутів спільного інвестування здійснювали 159 компаній з управління активами. Інформація про зміну чисельного складу компаній з управління активами у 2002 - 2005 роках наведена у таблиці 7.1. 77 компаній з управління активами володіли ліцензією на управління активами недержавних пенсійних фондів.

Торговці цінними паперами – це професійні учасники фондового ринку, що здійснюють діяльність з торгівлі цінними паперами. Для торговців цінними паперами діяльність з торгівлі цінними паперами становить виключний вид діяльності.

Відповідно до законодавства торговці цінними паперами створюються юридичними особами у формі господарського товариства. Розмір мінімального статутного капіталу торговця залежить від виду професійної діяльності, що провадиться ним на ринку, та сплачується виключно грошовими коштами.

Торговці цінними паперами надають на фондовому ринку фінансові послуги з:

– купівлі-продажу іонних паперів за дорученням клієнтів (брокерська діяльність);

– управління цінними паперами клієнтів;

– андеррайтингу.

Ліцензування зазначених видів діяльності здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Для одержання ліцензії на здійснення діяльності з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку торговець цінними паперами повинен відповідати таким основним вимогам:

– мінімальний статутний капітал торговця цінними паперами, що здійснює брокерську діяльність та управління цінними паперами клієнтів становить не мети як 300 тис. гри., андеррайтинг – не менш як 600 тис. грн.;

– мати відповідну кількість сертифікованих фахівців для проведення операцій з цінними паперами;

– мати зареєстрованими у визначеному законодавством порядку всі випуски власних цінних паперів тощо.

За станом на кінець 2005 року ліцензії на здійснення діяльності з випуску та обігу цінних паперів мали 795 суб'єктів підприємницької діяльності. У 2005 році обсяг виконаних торговцями договорів на ринку цінних паперів становив 403,8 млрд грн., що на 82,53 млрд грн. перевищує аналогічний показник попереднього року.

Особливості реалізації фінансових послуг професійними учасниками фондового ринку розглянуті в темі 7.

 


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 309; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!