Особливості функціонування небанківських кредитних установ



Згідно українського законодавства небанківськими кредитними установами є кредитні спілки та ломбарди.

Особливе місце серед небанківських кредитних установ належить кредитним спілкам. Діяльність кредитних спілок з надання фінансових послуг спрямована на розв'язання соціальних проблем населення, соціальний та фінансовий захист їх членів, здешевлення вартості кредитних ресурсів, на фінансову підтримку суб'єктів малого підприємництва та фермерських господарств. Ці фінансові установи надають фінансові послуги переважно тим категоріям населення, робота з якими не є пріоритетною для банківських установ.

Передумовами для розвитку діяльності кредитних спілок є поступове зростання реальних доходів населення та його кредитоспроможності, посилення ділової активності населення, суб'єктів малого підприємництва, фермерських господарств та збільшення з їх сторони попиту на фінансові ресурси.

Функціонування кредитних спілок створює передумови для розвитку ринку кооперативного кредитування. Учасниками ринку кооперативного кредитування є кредитні спілки та об'єднані кредитні спілки.

Діяльність кредитних спілок в Україні регламентується Законом України 'Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 року. Відповідно до цього закону кредитна спілка є неприбутковою організацією, заснованою фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднання грошових внесків членів кредитної спілки.

Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг. Вона є юридичною особою, має самостійний баланс та діє на основі самофінансування.

Кредитна спілка створюється на підставі рішення установчих зборів і діє на основі статуту. Чисельність засновників (членів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які об'єднуються за такими ознаками: спільне місце роботи чи навчання, приналежність до однієї профспілкової, іншої громадської чи релігійної організації або проживання в одному селищі, місті, районі, області.

Реєстрацію кредитної спілки, нагляд та контроль за її діяльністю здійснює Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг. Реєстрація кредитної спілки відбувається шляхом внесення відповідного запису про неї до Державного реєстру фінансових установ. Для державної реєстрації кредитна спілка подає такі документи: заяву встановленого зразка, протокол установчих зборів разом зі списком засновників, статут спілки, копію платіжного документа про сплату реєстраційного збору.

Для набуття статусу фінансової установи кредитна спілка повинна забезпечити дотримання таких умов:

1) пройти державну реєстрацію;

2) статут спілки повинен відповідати вимогам законодавства;

3) спілка повинна утворити органи управління;

4) вступний та обов'язковий пайовий внески повинні бути внесені усіма засновниками (членами) спілки.

Кредитні спілки після отримання свідоцтва про реєстрацію фінансової установи зобов'язані повідомити громадськість про здійснення державної реєстрації та початок своєї діяльності в друкованих засобах масової інформації.

Органами управління кредитної спілки є загальні збори членів кредитної спілки, спостережна рада, ревізійна комісія, кредитний комітет та правління.

Вищим органом управління кредитної спілки є загальні збори її членів, які можуть приймати рішення з будь-яких питань діяльності спілки, а саме: затвердження статуту, обрання та відкликання членів спостережної ради та ревізійної комісії, затвердження річних результатів діяльності кредитної спілки, прийняття рішення про порядок розподілу доходу та покриття збитків, про припинення діяльності тощо.

Спостережна рада представляє інтереси членів кредитної спілки у період між загальними зборами. Правління кредитної спілки є виконавчим органом, який здійснює керівництво її' поточною діяльністю. Кредитний комітет спілки є спеціальним органом, відповідальним за організацію кредитної діяльності спілки. Цей орган розглядає заяви членів кредитної спілки про надання кредитів, приймає рішення з питань кредитування та здійснює контроль за якістю кредитного портфеля. Контроль за фінансово-господарською діяльністю кредитної спілки забезпечує ревізійна комісія у складі не менше трьох осіб, яка обирається загальними зборами.

Кредитна спілка провадить наступні види діяльності:

– надає кредити своїм членам., а також селянським господарствам та приватним підприємствам, які знаходяться у власності членів кредитної спілки;

– залучає на договірних засадах внески своїх членів на депозитні рахунки;

– розміщує тимчасово вільні кошти на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян;

– здійснює інвестування в державні цінні папери та паї кооперативних банків;

– залучає на договірній основі кредити банків та об'єднаних кредитних спілок для здійснення кредитування своїх членів;

– виступає поручителем виконання членом спілки зобов'язань перед третіми особами та інше.

Серед зазначених видів фінансових операцій до фінансових послуг належать кредитні, депозитні та гарантійні операції кредитної спілки. Реалізація фінансових послуг кредитними спілками здійснюється на основі розробленого ними внутрішнього Положення про фінансові послуги. В положенні міститься вичерпний перелік фінансових послуг, що реалізуються кредитною спілкою, умови та порядок надання окремих видів фінансових послуг, зокрема строки дії договорів про надання фінансових послуг, цільове призначення кредитів, форми забезпечення виконання зобов'язань за кредитними договорами, критерії визначення розміру процентної ставки за кожним видом фінансової операції та порядок оцінки платоспроможності позичальника. Окремо зазначаються порядок моніторингу наданих кредитів та супроводження прострочених кредитів, інші питання, що пов'язані з наданням фінансових послуг.

Кредитні спілки забезпечують споживче кредитування членів спілки та надають позиковий капітал селянським, фермерським господарствам та приватним підприємствам, що знаходяться у власності членів кредитної спілки.

Капітал кредитної спілки складається з пайового, резервного, додаткового капіталів, залишку нерозподіленого доходу, які формуються за рахунок вступних та обов'язкових пайових внесків членів спілки, плати за надання фінансових послуг, доходів від придбаних спілкою державних цінних паперів, грошових та майнових пожертвувань тощо.

Розміри вступних і обов'язкових пайових внесків встановлюються загальними зборами кредитної спілки однаковими для всіх членів кредитної спілки.

Пайовий капітал кредитної спілки формується за рахунок обов'язкових та додаткових пайових членських внесків членів кредитної спілки. Режим залучення додаткових пайових внесків визначається внутрішнім положенням кредитної спілки.

Джерелами формування резервного капіталу кредитної спілки виступають вступні внески членів кредитної спілки, частина доходу фінансової установи, інші джерела, перелік яких є визначений статутом спілки.

Додатковий капітал кредитної спілки формується за рахунок цільових внесків членів кредитної спілки, благодійних внесків фізичних та юридичних осіб, безоплатно отриманого майна і необоротних засобів. Нарахування процентів та розподіл доходу на ці внески не здійснюється. Додатковий капітал може бути використаний на покриття збитків спілки.

Нерозподілений доход кредитної спілки за підсумками фінансового року розподіляється між членами кредитної спілки пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді процентів. Крім цього, на додаткові пайові внески може нараховуватись плата (проценти) в порядку та з періодичністю, що визначені загальними зборами членів кредитної спілки.

У випадку припинення членства в кредитній спілці, фінансовою установою здійснюється повернення громадянам обов'язкових пайових, додаткових пайових та цільових внесків.

У цілях забезпечення стабільної діяльності кредитних спілок, своєчасного виконання ними зобов'язань перед своїми членами, а також запобігання можливим втратам капіталу через ризики Державною комісією з регулювання ринків фінансових послуг України визначені критерії та фінансові нормативи діяльності кредитних спілок. Серед них нормативи достатності капіталу, платоспроможності, якості активів, ризиковості операцій, прибутковості, ліквідності. Значення таких показників наведені у таблиці 4.4.

Таблиця 4.4.


Дата добавления: 2018-10-25; просмотров: 207; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!