Тема 15. Міжнародне гуманітарне право



Поняття міжнародного гуманітарного права. «Право Гааги» та «право Женеви». Гаазькі конференції миру 1899 та 1907 рр. та розвиток міжнародного гуманітарного права.

Конвенція про захист поранених та хворих під час війни 1864 р. Петербурзька декларація про відміну використання розривних куль 1868 р. Результати Гаазьких конференцій миру 1899 р. та 1907 р. Женевські конференції про захист жертв війни 1949 р. та додаткові протоколи 1977 р. Гаазька конвенція про захист культурних цінностей 1954 р. і Протокол ІІ до неї 1999 р. Конвенція про заборону та обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї 1980 р. і протоколи до неї. Конвенція про заборону протипіхотних мін 1997 р.

Галузеві принципи права збройних конфліктів (гуманітарного права).

Заборонені методи і засоби ведення війни та їх характеристика.

Початок війни та його правові наслідки. Учасники збройних конфліктів. Комбатанти, некомбатанти. Військові розвідники. Шпигуни. Найманці. Захист жертв війни. Захист цивільних об’єктів та культурних цінностей. Правовий режим військової окупації. Закінчення війни: правові наслідки.

 

Тема 16. Міжнародне морське право

Поняття та джерела міжнародного морського права. Кодифікація і прогресивний розвиток міжнародного морського права. Женевські конвенції по морському праву 1958 р. Конвенція ООН по морському праву 1982 р.

Види (класифікація) морських просторів. Правовий режим внутрішніх морських вод. Склад внутрішніх вод. Історичні затоки і історичні води. Поняття та правовий режим територіального моря. Права та обов’язки прибережної держави щодо мирного проходу. Кримінальна та цивільна юрисдикція прибережної держави щодо суден, які здійснюють право мирного проходу.

Прилеглі зони. Поняття, види, правовий режим.

Поняття держави-архіпелагу. Архіпелажні води, поняття та правовий режим. Право архіпелажного проходу. Право мирного проходу через архіпелажні води.

Виключна економічна зона. Поняття та ширина ВЕЗ. Права прибережної держави.

Континентальний шельф: поняття та правовий режим.

Відкрите море: поняття, правовий режим. Принцип свободи відкритого моря та його елементи. Правовий режим суден у відкритому морі.

Міжнародний район морського дна (Район). Поняття та правовий режим. Принцип загальної спадщини людства. Міжнародний орган по морському дну (Орган).

Міжнародні протоки та міжнародні канали: правовий режим.

Тема 17. Міжнародне повітряне право

Поняття, предмет та джерела міжнародного повітряного права. Прогресивний розвиток та кодифікація МПП. Конвенція про міжнародну цивільну авіацію 1944 р. (Чиказька конвенція 1944 р.): загальна характеристика.

Принципи МПП: виключного та повного суверенітету держави над їх повітряним простором, свободи польотів у відкритому повітряному просторі, забезпечення безпеки міжнародної цивільної авіації. Міжнародні польоти, визначення та класифікація.

Акти незаконного втручання в діяльність цивільної авіації: поняття та види. Основні міжнародно-правові джерела боротьби з актами незаконного втручання в діяльність цивільної авіації: Токійська конвенція 1963 р., Гаазька конвенція 1970 р., Монреальська конвенція 1971 р.

Особливості відповідальності в міжнародному повітряному праві.

Тема 18. Міжнародне космічне право

Поняття та джерела міжнародного космічного права. Розмежування повітряного та космічного простору. Договір про космос 1967 р., Угода про Місяць 1979 р. Правовий статус космічного простору та небесних тіл. Правовий статус космічних об’єктів. Конвенція про реєстрацію космічних об’єктів 1975 р.

Правовий режим космонавтів. Угода про рятування космонавтів 1968 р. Міжнародно-правові обмеження військового використання космосу. Відповідальність в міжнародному космічному праві.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 143; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!