Тема 9. Відповідальність в міжнародному праві



Поняття міжнародно-правової відповідальності. Підстави виникнення міжнародної відповідальності. Види відповідальності: політична та матеріальна. Підстави звільнення від відповідальності. Форми політичної відповідальності: сатисфакція, репресалії, санкції. Поняття реторсії. Форми матеріальної відповідальності: реституція, репарація, субституція. Поняття контрибуції.

Матеріальна відповідальність за шкідливі дії, незаборонені міжнародним правом. Поняття абсолютної відповідальності. Конвенція про міжнародну відповідальність за шкоду, завдану космічними об’єктами, 1972 р.; Конвенція про відповідальність перед третьою стороною в області ядерної енергії 1960 р. і Додаткова конвенція до неї 1963 р., Конвенція про цивільну відповідальність за ядерну шкоду 1963 р., Конвенція про відшкодування шкоди, завданої іноземним повітряним судном третім особами на поверхні, 1952 р.

Поняття відповідальності за міжнародні злочини. Кодекс злочинів проти миру та безпеки людства. Кримінальна відповідальність фізичних осіб за міжнародні злочини. Міжнародна кримінальна юрисдикція. Статут Міжнародного кримінального суду 1998 р. Злочини міжнародного характеру.

Робота Комісії міжнародного права над проектами статей про відповідальність держав.

Особливості відповідальності міжнародних організацій.

 

Тема 10. Мирні  засоби вирішення міжнародних спорів

 

Поняття міжнародних спорів та засобів їх мирного вирішення. Гаазькі конвенції про мирне вирішення міжнародних зіткнень 1899 та 1907 рр. Загальний акт про мирне вирішення міжнародних спорів 1928 р. Статут ООН. Манільська декларація про мирне вирішення спорів та інші акти.

Системи мирних засобів вирішення міжнародних спорів.

Переговори та консультації, їх місце в системі засобів мирного вирішення спорів. Факультативні та обов’язкові консультації. Добрі послуги та посередництво: спільне та відмінне. Слідча та узгоджувальна процедури: спільне та відмінне. Закріплення слідчої та узгоджувальної процедури в міжнародно-правових актах. Декларація ГА ООН по встановленню фактів 1991 р.

Міжнародний арбітраж. Постійний та разовий арбітраж. Постійна палата третейського суду. Компетенція та склад. Міжнародні судові процедури. Міжнародний суд ООН. Міжнародний трибунал по морському праву, порядок створення та діяльності. Економічний суд СНД.

Механізм мирного вирішення спорів міжнародними організаціями. Мирне вирішення спорів в рамках ООН. Система врегулювання спорів в рамках ОБСЄ.

 

Тема 11. Право міжнародних договорів

Поняття та джерела права міжнародних договорів. Кодифікація права міжнародних договорів. Віденська конвенція про право міжнародних договорів 1969 р. Віденська конвенція про право договорів між державами та міжнародними організаціями та між міжнародними організаціями 1986 р. Національне законодавство України і право міжнародних договорів.

Поняття та юридична природа міжнародного договору. Класифікація міжнародних договорів.

Стадії укладення міжнародного договору.: договірна ініціатива, підготовка тексту договору, переговори як основний метод погодження тексту договору. Прийняття тексту договору та його форми. Встановлення автентичності тексту договору. Парафування. Способи надання  згоди суб’єктів міжнародного права на обов’язковість міжнародного договору. Підписання та його форми. Ратифікація. Затвердження, прийняття, згода. Акт офіційного підтвердження. Обмін документами. Приєднання до договору. Обмін та депонування ратифікаційних грамот та інших документів. Юридичне значення актів органів державної влади України про надання згоди на обов’язковість міжнародних договорів. Застереження до міжнародних договорів. Процедури висловлення застережень, прийняття, заперечення проти застережень, зняття застережень і заперечень. Юридично дійсне заперечення і заперечення проти нього. Депозитарій та його функції. Українське законодавство про порядок збереження договорів. Реєстрація договору. Публікація (промульгація) договору.

Поняття недійсності міжнародних договорів. Презумпція дійсності міжнародного договору. Підстави абсолютної та відносної недійсності договору: помилка, обман, підкуп представника, примус представника, примус держави шляхом застосування сили або погрози застосування сили. Норми jus cogens і дійсність договорів. Принцип естоппель і проблема дійсності договорів. Наслідки недійсності міжнародних договорів.

Загальні підстави припинення договору. Денонсація та відміна міжнародного договору. Призупинення дії міжнародного договору.

Поняття та цілі тлумачення міжнародних договорів. Принципи тлумачення. Види тлумачення. Способи тлумачення.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!