Зміна визначення ефективності



Дотепер вважалося аксіомою, що діяльність будь-якого підприємства здійснюється в інтересах власників підприємства й в інтересах працівників цих підприємств. І всім працівникам і власникам було вигідне збільшення прибутку підприємства, що і служив критерієм ефективної діяльності компанії й окремого службовців. Наявність прибутку в підприємства створювало благополучну атмосферу і було запорукою соціальної гармонії.

Сьогодні критерій ефективності видозмінюється. Усе більшу кількість людей не так цікавить сьогоднішній прибуток, як можливість матеріальної і духовної забезпеченості на багато років уперед. Звідси й оцінка ефективності діяльності фірми також змінюється: вона вважається ефективної тільки в тому випадку, якщо фірма здатна утримати своє стійке положення на ринку не протягом одного року, а протягом 30-40 років.

Таким чином, сьогодні перед керівниками підприємств постає задача нового визначення ефективності і її забезпеченість на довгострокову перспективу. При цьому зростає роль стратегічного управління і планування.

 

Глобалізація конкуренції

Відмінною рисою дійсного моменту є наявність глобальної конкуренції.

Жодна установа, будь то комерційне підприємство, чи університет, лікарня, не можуть розраховувати на виживання, не говорячи вже про успіх, якщо вони не буде відповідати стандартам, що встановлюють лідери індустрії, у якій частині світу вони б ні знаходилися.

Якщо раніше багато компаній домагалися конкурентних переваг використовуючи дешеву робочу силу деяких слаборозвинених країн, то сьогодні необхідно орієнтуватися тільки на найвищу продуктивність праці. Спроби підприємств (і навіть країн!) відгородитися від навколишнього світу приречені на провал.

Кращим тому підтвердженням служить приклад Мексики, що протягом 50 років, починаючи з 1929 року, вела ціленаправлену політику створення такої внутрішньої економіки, що не залежала б від іншого світу. Ця політика припускала не тільки створення економічних бар'єрів, що захищають мексиканську економіку від іноземних конкурентів, але і — у цьому приклад Мексики абсолютно унікальний для XX століття — практично забороняла мексиканським компаніям експортувати свою продукцію. Ця спроба створити сучасну і при цьому чисто мексиканську економіку цілком провалилася.

Таким чином, підприємство, що прагне вижити і вести успішну діяльність у досконалих умовах, повинне орієнтуватися на кращі світові досягнення, а не тільки на результати, досягнуті найближчими конкурентами.

 

Невідповідність між економічною глобалізацією і політичною роз'єднаністю у міжнародному житті

Світове співтовариство розвивається в умовах виникнення суперечливих тенденцій, серед яких можна виділити наступні основні.

Світова економіка стає усе більш глобальною. Національні кордони стають лише перешкодами і створюють додаткові витрати. Комерційні підприємства, а дорівнює і багато інших установ, більше не можуть обмежувати масштаби своєї діяльності національною економікою і національними межами. Їхні масштаби повинні відповідати діяльності відповідних галузей і компаній в усьому світі.

У той же час політичні кордони зовсім не збираються зникати. Більш того, дуже сумнівно, щоб навіть такі нові регіональні економічні об'єднання, як Європейське економічне співтовариство, NAFTA (Північноамериканська угода про вільну торгівлю, укладена в 1994 році між США, Канадою і Мексикою) чи Mercosur (у майбутньому - загальний ринок країн Південної Америки (Аргентини, Бразилії, Парагваю й Уругваю)), послабили політичні кордони, не говорячи вже про їхнє повне скасування.

З 1918 року не припиняються розмови про «кінець суверенітетів». Але поки не винайдено нічого, що могло б замінити національний уряд і національний суверенітет у політичній сфері. Більш того, починаючи з 1914 року постійно спостерігається тенденція до посилення роздробленості. Йдуть у минуле імперії, що, політично поєднували величезні території.

Усім компаніям необхідно навчитися працювати з врахуванням цих двох світових тенденцій. Кожна компанія навіть діюча тільки на локальному рівні сьогодні є частиною світової економіки. Підтвердженням служить значний вплив коливань курсу долара на діяльність будь-якої компанії, де б вона не знаходилася.

У той же час жодне підприємство чи організація не може ігнорувати свої національні політичні інтереси, що найчастіше входять у суперечність з економічною глобалізацією. Це знаходить підтвердження й в Україні. Її суперечки з Росією приносять шкоду нашим економічним відносинам. Проте, це є відображенням тих реалій, що склалися на сьогодні.


Дата добавления: 2018-06-27; просмотров: 299; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!