Аналіз динаміки валюти балансу та його структури



ЕКСПРЕС-ДІАГНОСТИКА ФІНАНСОВО-ЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Технологія проведення діагностики фінансово-економічної діяльності підприємства випливає з логіки дослідження та методології побудови системи етіологічної діагностики (рис. 6).

 

 

 


Рис. 6. Алгоритм проведення діагностики фінансово-економічної діяльності підприємств

 

Крок 1. Аналіз динаміки валюти балансу та його структури

Мета: вивчення основних умов функціонування, структури майна та джерела капіталу підприємства, а також виявлення основних напрямків дальшого аналізу ефективності використання капіталу та зміцнення його фінансової стійкості.

Для успішної господарської діяльності в будь-якій сфері бізнесу потрібно відповісти на три основні питання:

1) який підприємницький потенціал повинен мати суб'єкт господарювання для досягнення власних цільових орієнтирів;

2) які джерела економічних ресурсів доцільно використовувати для реалізації тієї чи тієї підприємницької ідеї;

3) як домогтися фінансово-економічної безпеки фірми та конкурентоспроможності її продукції на ринках.

Розпочинаючи будь-який проект, керівництво підприємства повинно чітко визначити джерела фінансування протягом усього життєвого циклу проекту. Як свідчить практика, проблема фінансування є початковою та кінцевою у будь-якій господарській діяльності. За умов ринкової економіки значно зростає значення фінансових ресурсів підприємства, що мають створити умови для формування оптимальної структури капіталу підприємства та нарощування його потенціалу. Від того, яким капіталом володіє підприємство, наскільки оптимальна його структура, наскільки раціонально капітал трансформований у необоротні та оборотні активи, залежить фінансово-економічний стан і результати діяльності підприємства. Саме тому процес оцінки ефективності функціонування фірм починається з наявності, розміщення та джерел формування активів підприємства.

Нагадаємо, що капітал – це сукупність усіх матеріальних і нематеріальних економічних ресурсів підприємства власного чи позикового характеру, що залучені до господарського обліку для реалізації системи цільових орієнтирів. Варто також нагадати й поняття власного капіталу, що має важливе значення для дальшого аналізу. Власний капітал– частина активів підприємства, що залишається після відрахування його зобов'язань.

Аналіз проводять, порівнюючи дані про загальну вартість майна підприємства (валюти балансу ф. № 1 ряд. 280 або ряд. 640) на початок і кінець звітного періоду. При цьому зменшення валюти балансу, як правило, свідчитиме про послаблення ділової активності підприємства, що може мати кінцевим наслідком його неплатоспроможність. Ці міркування можна вважати типовими для промислових підприємств, але не слід ігнорувати галузеву специфіку їхньої діяльності та інші зовнішні чинники, що можуть значно вплинути на підсумок балансу. Залежно від мети досліджень фінансово-економічної діяльності доцільно формувати інформаційну базу за триваліший період (3-5 років).

Основні завдання аналізу:

* вивчення вихідних умов функціонування підприємства;

* визначення змін у загальній сумі та структурі балансу за звітний період, а також аналітична оцінка цих змін;

* визначення резервів нарощування капіталу підприємства, підвищення рівня його віддачі, зміцнення фінансово-економічного стану підприємства.

Відповідно до форми власності капітал підприємства має структуру, показану на рис. 7.

 

 


Рис. 7. Структура капіталу підприємства

 

Підприємства використовують загальний капітал на власний ризик відповідно до власних цільових орієнтирів на купівлю чи оренду основних фондів, будівництво об'єктів виробничого та невиробничого призначення, придбання сировини та матеріалів, палива, електроенергії, оплату праці персоналу, виплату податків та відсотків за кредити тощо. У цілому напрямки використання капіталу залежать від сфери бізнесу та намірів власників. Довгострокові активи фінансуються, як правило, за рахунок власного капіталу та довгострокових кредитів, якщо їх отримання є реальним. Поточні витрати фінансуються здебільшого за рахунок власного капіталу та короткотермінових позичок.

Як уже зазначалося, основою для таких досліджень є баланс, тобто загальне відображення (у вартісній оцінці) всіх активів підприємства та джерел їх формування. Активи підприємствагрупуються в балансі в три розділи залежно від характеру їхньої участі в процесі господарювання:

І. Необоротні активи: нематеріальні активи, незавершене будівництво, основні засоби, довгострокові фінансові інвестиції, довгострокова дебіторська заборгованість, відстрочені податкові активи, інші необоротні активи.

II. Оборотні активи: запаси (виробничі запаси матеріалів та сировини, незавершене виробництво, запаси готової продукції тощо), векселі одержані, дебіторська заборгованість і под.

III. Витрати майбутніх періодів.

Джерела капіталу підприємствавідображено в пасиві балансу та класифіковано за п'ятьма розділами:

І. Власний капітал: статутний, пайовий, додатково вкладений, резервний тощо.

II. Забезпечення наступних витрат та платежів: забезпечення виплат персоналу, цільове фінансування, інше.

ІІІ. Довгострокові зобов'язання: довгострокові кредити банків, відстрочені податкові зобов'язання і т. ін.

IV. Поточні зобов'язання: короткострокові кредити банків, векселі видані, поточні зобов'язання і под.

V. Доходи майбутніх періодів.

Конкретне наповнення кожної статті розглядалося в розділі 1 у зв'язку зі структурою балансу.

Для полегшення аналізу можна запропонувати складання аналітичної таблиці (табл. 7).

Таблиця 7

Аналіз динаміки валюти балансу та його структури

№ з/п

Показник

Форма №1, код рядка

На початок року

На кінець року

Відхилення

Сума, тис. грн. % до валюти балансу Сума, тис. грн. % до валюти балансу Сума, тис. грн. % до початку року
1 2 3 4 5 6 7 8 9

АКТИВ

1 Необоротні активи 080            
2 Оборотні активи 260            
3 Витрати майбутніх періодів 270            

ПАСИВ

1 Власний капітал 380            
2 Забезпечення наступних виплат і платежів 430            
3 Довгострокові зобов’язання 480            
4 Поточні зобов’язання 620            
5 Доходи майбутніх періодів 630            

Валюта балансу

280/640            

Інформація, що подається у балансах, забезпечує фіксацію змін власного та позикового капіталу підприємства. Насамперед групують власний та позиковий капітал за розділами пасиву балансу. Власний – рядки 380 і 630; позиковий – 430, 480 і 620.

У дальших розрахунках ми користуватимемось поняттям власних та позикових коштів, що дещо відрізняються від наведеної структури капіталу.

Далі формуємо аналітичну таблицю для дослідження динаміки та структури джерел капіталу (табл. 8).

Таблиця 8


Дата добавления: 2018-06-01; просмотров: 316; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!